Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsem Gejza L., jsem cikán, občas kradu železo, ale peněženky? Komentář Štěpána Chába

komentář 01.04.2021
Jsem Gejza L., jsem cikán, občas kradu železo, ale peněženky? Komentář Štěpána Chába

Foto: Alena Wagner

Popisek: Cesty české justice; ilustrační foto

Česká justice. O té se jednou bude vyučovat jako o národní ostudě. Verdikty padají tak, jak se velevážený soudce zrovna vyspí. A někdy se nemusí vyspat dobře. Často se nevyspí dobře. Občas to dokonce vypadá, že nešel spát vůbec, aby byl v prosazování spravedlnosti dostatečně nespravedlivý. Spolek na podporu nezávislé justice v ČR Šalamoun popsal otřesný případ s cikánem, jak sám sebe označil, který byl odsouzen k jednoletému žaláři za… nic. Snad za to, že je cikánem.

„Dobrý den, jsem Gejza L., jsem cikán, občas kradu železo, ale peněženku jsem nikdy neukradl ani jednu,“ napsal Gejza L. spolku Šalamoun. A následoval popis spolku Šalamoun. Gejza L. jel hromadnou dopravou k lékaři. V půli cesty povstala jeho spolucestující a ve ‘spravedlivém‘ hněvu nebohého Gejzu obvinila, že jí ukradl peněženku. Ten se dušoval, že tomu tak není, že nic, on doslova muzikant. Jenže důvěru ve spolucestující nevzbuzoval.

Městská policie také pomáhá a chrání

A spolucestující vzala spravedlnost do vlastních rukou. Ve spolupráci s dalšími cestujícími se Gejzu rozhodla prohledat (už samo prohledání je protizákonné). Peněženku u něj nenašli. Po prohlídce začala šátrat ve své kabelce, jestli se přece jenom nezmýlila. A to už přijížděl autobus ke Gejzově cílové stanici, ten tedy povstal a ubíral se ke dveřím. Jenže zmíněná paní za ním. A s ní další dva cestující. Došlo k dalšímu důkladnému prohledání Gejzy (opět protizákonnému). Nic nenašli. Kolem šli dva strážníci z Městské policie. Prohledání číslo tři na služebně u Městské policie, žádný nález. A to je přece podezřelé. A tak, po třech prohledáních, následoval telefonát na státní policii. A tam už to vzali do rukou profíci.

I státní policie pomáhá a chrání

Gejzu převezla policie na svou vyšetřovnu a následovala za přítomnosti ‘poškozené‘ čtvrtá prohlídka. Před prohlídkou ‘poškozená‘ vypověděla, že měla v peněžence bankovku v hodnotě jednoho tisíce korun, osobní doklady a platební kartu. Nic z toho se u Gejzy nenašlo. Jen jeho vlastní peněženka, kde měl dvě bankovky v hodnotě pěti stovek korun, dvě bankovky v hodnotě dvou stovek korun a jednu v hodnotě stokoruny. Policie nabyla přesvědčení, že Gejza si ukradenou tisícikorunu v kapse rozměnil za dvě pětistovky a donutila jej, aby je ‘poškozené‘ předal jako náhradu za ukradenou tisícikorunu. Protože ji přece ukradl. Je to cikán, ti kradou.

A jde se do chládku

Založily se papíry a začal proces s cikánem Gejzou. Spis z celého jednání soudu není nikterak dlouhý, jen dvě strany. Více stran má i žádost o výdej kávy z eráru. Gejza byl odsouzen k jednomu roku nepodmíněně za krádež a za neoprávněné držení platební karty. A to i přesto, že nic neukradl, a že platební kartu ‘poškozené‘ u něj nikdo nenašel a jejím prostřednictvím nedošlo ani k pokusu o neoprávněný výběr. Přesto cikán Gejza dostal jeden rok nepodmíněně. Soud konstatoval, že kriminální činnost cikána Gejzy byla jednoznačně prokázána, ač se mikrospis nezmiňuje o tom, jak. Náhradu škody nebylo potřeba nařizovat. Samosoudce se spokojil s tím, že byl Gejza donucen českou policií, aby ‘poškozené‘ vydal dvě pětistovky, ač jí měl ukrást jednu tisícovku. O hodnotách samotných bankovek soud ve spisku mlčí.

Spravedlnost po našem

Okresní soud v Ostravě selhal v uplatňování spravedlnosti v naší zemi. Odsoudil člověka k jednomu roku kriminálu, ač důkazy byly více než směšné. Ba naopak, pracovaly očividně proti verdiktu. Až se snad zdá, že se soudce prostě řídil jistou nedůvěrou ke Gejzově etnicitě. Cikáni přece kradou. To ví každý. Odsoudil soud v Ostravě Gejzu L. za jeho cikánství? Nejsou-li důkazy, verdikt se má přiklonit na stranu obviněného. Mluví-li důkazy vysloveně proti žalující straně, je namístě omluva a osvobozující rozsudek. Ne jeden rok natvrdo, protože se soudce špatně vybucal a při minulých volbách to hodil Dělnické straně. Takhle docházíme ke zjištění, že některá prasata jsou si u nás rovnější. A před zákonem, obzvláště pak před soudní stolicí, si musí být všechna prasata ze zásady rovná. Protože chová-li se soud v prosazování spravedlnosti jednou velmi, velmi pochybně, nebude žádný problém, aby se pochybně choval i podruhé. A pokud právě pěníte nad tím, že cikán Gejza přece kradl železo, sám se přiznal Spolku Šalamoun, tak dopěňte, soud se týkal krádeže peněženky, kterou Gejza neukradl, a přesto za ni byl odsouzen. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb