Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemohou na jeviště, a tak rozdávají radost jako dobrovolníci. Do krajského projektu #BoSmePartyja se zapojili i ´Bezruči´

20.02.2021
Nemohou na jeviště, a tak rozdávají radost jako dobrovolníci. Do krajského projektu #BoSmePartyja se zapojili i ´Bezruči´

Foto: Facebook / Divadlo Petra Bezruče Ostrava (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Herec Václav Švarc z Divadla Petra Bezruče předčítá seniorům v SeneCura SeniorCentru Havířov. Ze snímku je patrné, že čte detektivku Agathy Christie a seniorky mu visí na rtech

Na jedné straně opuštěnost a strach, na druhé straně více volného času. Když se tyto dvě strany spojí, vznikne nádherný projekt plný dobrovolnictví a nesobeckého rozdávání trochy toho klidu a lásky k člověku. Stačí nastavit uši, stačí občas jen naslouchat. Do krajského dobrovolnického projektu #BoSmePartyja se zapojilo také ostravské Divadlo Petra Bezruče. Jeho členové docházejí pravidelně do domovů seniorů, aby zpříjemnili volný čas klientům a ulehčili práci zaměstnancům. Projekt #BoSmePartyja už tak ´do terénu´ poslal 224 ochotných pomocníků.

Divadelníci rozhodně nechodí k seniorům odehrát Shakespeara, aby si odškrtli položku v seznamu marketingového dobra. Ani náhodou. Přicházejí, aby byli spolu, aby v nynějších nesnadných časech dali lidem útěchu, pobavili se s nimi. Ono opravdu často stačí, když si k někomu sednete a prostě posloucháte, co ho trápí nebo z čeho má radost.

 

Herečka Markéta Matulová pravidelně dochází do Domova Kamenec, kde dělá společnost seniorům

Na pokec do domova

„Kvůli pandemii nám proti naší vůli přibyl volný čas, a tak jsme rádi, že ho můžeme věnovat lidem, kteří se cítí osamělí. Neděláme jim žádné kašpárky, spíš se snažíme naslouchat a být jim nablízku. Čteme jim, nebo si povídáme. Naše divadelní maskérka si do domova nosívá kufřík, a tak babičky i dědečky zkrášluje. Stříhá jim vlasy, češe je, a taky s nimi samozřejmě klábosí,“ řekla herečka Divadla Petra Bezruče Markéta Matulová, která pravidelně dochází do ostravského Domova pro seniory Kamenec.

 

Šéf techniky v Divadle Petra Bezruče Filip pomáhá s desinfekcí lůžek a tráví čas se seniory, třeba právě nad partičkou šachu

Sbírají životní příběhy

Divadelníci se hned pustili i do projektů různého ražení. Neposední a nekonečně kreativní lidé, nedá se nic dělat. A tak začali sbírat příběhy lidí, natáčet je a chystají z nich udělat dokumentární inscenaci. A i to dává naději a odvádí myšlenky od toho, že se člověk na stará kolena cítí opuštěně a snad i nechtěně.

 

V prvním dílu cyklu Stará láska nerezaví představuje divadlo manžele Emílii a Jana Mrózkovi z Domova s pečovatelskou službou v Bystřici nad Olší

„#BoSmePartyja není jediným projektem, kterým chceme být užiteční. Seniory navštěvujeme i v rámci filmařského projektu Stará láska nerezaví. Se seniory si povídáme, natáčíme jejich životní příběhy a budeme je představovat našim divadelním fanouškům. Z materiálů, které nasbíráme, pak vznikne dokumentární inscenace. Tato setkání jsou podobně jako návštěvy domovů v rámci #BoSmePartyja nesmírně přínosné. A to nejen pro seniory, ale i pro nás,“ vysvětlil umělecký šéf Bezručů Jan Holec.

Dobrovolnost jen pro vyvolené?

Do dobrovolné práce pro lidi, kteří ji potřebují, se může zapojit každý z nás. Stačí chtít, stačí se ozvat. S dobrovolníky komunikuje, poskytuje jim školení a potřené pojištění Adra. „Do projektu se přihlásili dobrovolníci z celého regionu. Z Ostravy, Frýdku-Místku, Příboru, Českého Těšína, Opavy, Třince nebo Jablunkova. Když pro ně hledáme uplatnění, vycházíme jim vstříc, aby nemuseli daleko dojíždět. Pomáhají nejčastěji v sociálních zařízeních napříč krajem. Doufám, že s nimi zůstaneme v kontaktu i po konci pandemie. Osamocených a smutných lidí je spousta, ať už tu řádí koronavirus, nebo ne,“ řekla vedoucí ostravského Dobrovolnického centra Adra Dagmar Hoferková.

 

Stejně jako při první vlně pandemie se dobrovolníci humanitární organizace Adra zapojují do pomoci potřebným. Nakupují pro seniory a lidi v karanténě, vyzvedávají léky, doučují dětí. Nebrání se ale ani pomoci s úklidem nebo třeba v prádelnách

„Dobrovolnictví chceme podporovat i v budoucnu. Je spousta oblastí, ve kterých by nezištná pomoc dobrovolníků byla velmi přínosná. Může jít nejen o čas strávený se seniory, ale také péče o životní prostředí, práce s nadanými dětmi, doučování školáků nebo třeba pomoc v nemocnicích,“ uzavřel hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

 

S láskou k člověku

Projekt #BoSmePartyja vznikl v říjnu minulého roku, přihlásilo se do něj už přes 700 lidí, školení má za sebou více než 300 z nich, v terénu jich aktuálně pomáhá 224. Pokud jste ochotní pomáhat v nemocnicích či sociálních zařízeních i vy, zapojte se do projektu #BoSmePartyja a napište na . Ve spolupráci s centrem Adra se pro vás najde nejvhodnější místo, kde můžete pomoci zvládat zhoršenou epidemiologickou situaci.

Nebo chcete pomoci jinak? Například byste rádi pomohli s nákupy seniorům, hlídáním dětí, cestou na poštu nebo třeba úklidem? Pak je tu pro vás portál Spolu to dáme. V regionu chybí pracovníci v nemocnicích a sociálních zařízeních. Hledají se lidé, kteří jsou schopní a ochotní zaskočit pomoci alespoň jednou týdně (klidně i častěji), ale přihlásit se může i ten, kdo tolik času nemá, ale přesto by rád pomohl.

Adra vás proškolí i pojistí. Heimstaden pak nabízí zdarma ubytování dobrovolníkům, kteří budou docházet do zařízení, kde je rozšířená nákaza. Bezplatné ubytování v Ostravě, Karviné nebo Havířově také mohou využít dobrovolníci, kteří by jinak museli dojíždět z daleka. Takto nebudete mít obavy, že byste nakazili své blízké.

Ale pozor, portál Spolu to dáme neslouží jen pro dobrovolníky a jejich registraci, ale také pro lidi, kteří pomoc potřebují. Na portálu si prostě vyhledáte v nabídce dobrovolníků a můžete je sami oslovit. Nemusíte být pod žádnou institucí, v domově pro seniory. Pokud potřebujete pomoci, prostě si o ni řekněte. O pomoc je těžké si říct, ale ne všechno člověk zvládne sám.

 

Divadlo Petra Bezruče plánuje

Jako na všechny divadla, dopadla koronavirová krize i na Divadlo Petra Bezruče. Nesmí hrát, jeviště je zavřené. Plány přesto bují jako plevel. „Uzavřeli jsme zkoušení inscenace Lásky jedné plavovlásky, a to samé právě čeká inscenaci Skořápka v režii Miřenky Čechové a Petra Boháče. Ta se začala zkoušet již v červnu minulého roku a neustálými přesuny se k ní vracíme až nyní. Nové inscenace máme v plánu pravidelně oprašovat, abychom je udrželi v kondici pro premiéru. Snažíme se však využít našich kapacit i mimo jeviště. O dění v divadle informuje s nadsázkou a humorem v internetovém pořadu Čuč Bezruč TV a především se věnujeme projektu Stará láska nerezaví. S kamerou navštěvujeme seniory v domovech důchodců či v domovech s pečovatelskou službou a posloucháme jejich životní příběhy. Ty pak přinášíme našim divákům. Alespoň na nějaký čas tak propůjčíme naše ´jeviště´ lidem, kteří jsou teď v izolaci a není je tolik slyšet,“ řekl serveru iDivadlo Jan Holec.

 

A jak to bude po rozvolnění opatření? Divadlo je připravené ke vstupenkám nabízet divákům i antigenní testy. „Pokud budeme schopni dodržet stanovené podmínky, budeme hrát. Samozřejmě se bude jednat spíše o občasně hraní, ale připravujeme se na různé varianty. Jsme dokonce připraveni na zajištění antigenních testů i pro diváky přímo v divadle,“ dodal umělecký principál divadla.

Vložil: Kamil Fára