Tohle jsme nečekali ani v nejhorším snu. Ředitelka Domova pro Seniory v Bílovci rekapituluje, co zažila s covidem
15.01.2021
Foto: Domov pro seniory Bílovec (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Domov pro seniory v Bílovci v těchto dnech, stejně jako zbytek republiky zasypal sníh
„Na jaře jsme měli pocit, že jsme na případnou karanténu dobře připraveni. Teprve na podzim, kdy se nákaza do našeho zařízení dostala, nám tento vir všem ukázal, že se na všechno připravit prostě nedá,“ říká Vlasta Szotkowská, ředitelka Domova pro Seniory v Bílovci, jehož zaměstnanci i klienti v říjnu a listopadu loňského roku bojovali s touto nákazou.
„Když nás v dubnu uzavřeli poprvé, začali jsme bezprostředně poté zpracovávat krizový plán a připravovat strategii pro případ nákazy. Poté, co se nákaza začala šířit hned několika domovy pro seniory v Česku, řešili jsme s kolegy i to, jak bychom v takovém případě postupovali. Dohodli jsme se, že v případě potřeby zůstaneme uzavření v našem domově s klienty, abychom je co nejvíce ochránili. To, že byli zaměstnanci ochotni na celé týdny opustit rodiny a uzavřít se s klienty v zařízení, si velmi cením,“ pokračuje Vlasta Szotkowská.
Ředitelka Domova pro seniory Bílovec Vlasta Szotkowská
Výsledky testů všechny šokovaly
V polovině října však nákaza zasáhla i tento domov pro seniory. „I když jsme na tuto variantu několik měsíců připravovali, nikdo z nás netušil, že se nákaza bude šířit takovou rychlostí a v takovém rozsahu,“ vzpomíná Vlasta Szotkowská a pokračuje: „Jasně si vybavuji ten moment v neděli dopoledne, kdy mi volali z práce, že jeden z našich klientů se přes noc respiračně zhoršil natolik, že byl hospitalizován a v nemocnici se pomocí testů zjistilo, že je pozitivní. Musím říci, že i když jsem čekala, že je pravděpodobné, že tato zpráva prostě někdy přijde, v tu chvíli jsem nebyla schopna slova a potřebovala jsem pár minut na to, abych si utřídila myšlenky a vydala správné pokyny zaměstnancům pracujícím v tu chvíli v zařízení. Samozřejmě jsem ihned vyrazila na místo, svolala krizový štáb a začali jsme jednat. Postupovali jsme podle krizového plánu vytvořeného na jaře. Během tří dnů jsme měli výsledky PCR testů všech zaměstnanců i klientů. A přestože mezi námi ani klienty nebyl nikdo, kdo by měl nějaké příznaky, testování ukázalo takový počet pozitivních klientů a zaměstnanců, který jsme nikdo ani v tom nejhorším snu nečekali.“
O klienti se tu pěkně starají a slaví všechny svátky, Vánoce pochopitelně nevyjímaje
Pomohli studenti a hlavně vojáci
Pozitivní byla většina klientů i zaměstnanců tohoto domova pro seniory. Zařízení se najednou proměnilo v jednu velkou COVID zónu a pouze malá část klientů, těch negativně testovaných, byla umístěna v odlehlé části tak, aby byli co nejvíce chráněni před touto nákazou. V tu chvíli však vyvstal problém, jak s takovým výpadkem personálu zajistit alespoň základní péči klientům? „Požádali jsme kraj o pomoc a ten nám poslal čtyři studenty a čtyři vojáky, za což jsme byli vděčni. Vojáci u nás vypomáhali dvanáct hodin denně třináct dnů vkuse. Nebáli se ničeho, přistupovali k lidem s respektem a pokorou ke stáří. Byli oporou všem mým kolegyním, které navzdory všem ještě dokázaly i přes značné fyzické a psychické vypětí podporovat a povzbuzovat nejen sebe, ale i klienty. Velmi mě potěšila i solidarita lidí, kteří nás podporovali občerstvením, vitamíny nebo jen slovy. Pomáhali nám všichni, co mohli – pracovnice Krajské hygienické stanice v Novém Jičíně, starostka města Bílovce, a dokonce i příbuzná jednoho klienta, která je lékařskou. Ta poskytovala po celou dobu bezprostřední a rychlou odbornou péči všem klientům s prokázaným onemocněním COVID-19 a pečovala i o ty, u nichž se nákaza nepotvrdila,“ dodává ředitelka Domova pro seniory.
Paní ředitelka se starostkou Renatou Mikolašovou v Domově pro seniory v Bílovci. Snímek je z minulého roku ze křtu kalendáře na rok 2020
Strach a obavy zůstávají
S nákazou domov, v němž pracuje 23 zaměstnanců a žije zhruba 30 seniorů, bojoval od 11. října do 23. listopadu. „Po celou dobu jsme byli s ředitelkou domova v telefonickém kontaktu a snažili jsme se domovu maximálně pomáhat,“ říká starostka Bílovce Renata Mikolašová a dodává, že je velmi ráda, že příběhů se šťastným koncem je nakonec v tomto domově více než těch smutných. „Moc si přeji, aby se nákaza již tomuto domu zcela vyhýbala. Současná covidová doba je náročná nejen pro klienty, kterým chybí fyzický kontakt s blízkými, ale i pro samotné zaměstnance, kteří se denně strachují, aby nákazu do zařízení nezavlekli. I oni omezili na maximum veškeré kontakty se svými blízkými, za což jim patří poděkování.“
Ve čtvrtek 1. října slavili v Bílovci mezinárodní den seniorů, kdy dostali každý květinu. Aktivizační pracovnice Pavla si připravila pro klienty řadu aktivit. Nejprve klientům přednesla báseň. Poté následovalo nacvičené číslo klientek s hracími ´trubkami´. Následně byla veškerá snaha odměněna domácími bramboráky, usmažené paní vedoucí. Nechyběla samozřejmě káva a pro přilepšení také punč od Zuzky
Omezení však pokračují a zasáhla i do vánočního času. „Zrušili jsme krásnou tradici setkání s rodinnými příslušníky u vánočního stromu, ale i tak jsme klientům připravili už v době adventu spoustu krásných malých radostí v podobě otevírání adventního kalendáře, výroby věnců, pečení cukroví a nechyběly ani koledy a vánoční písně, které mají naši klienti moc rádi. U Štědrovečerní večeře jsme si však všichni v tichosti přáli hlavně zdraví pro nás všechny,“ dodává Vlasta Szotkowská.
Lenka Hatlapatková
Vložil: Markéta Vančová