Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zavření vleků je k ničemu, lidé jezdí na sjezdovky autem a spí v karavanech. Přestane si vládní jezevčík hrát na pitbula a zaleze do boudy?

08.01.2021
Zavření vleků je k ničemu, lidé jezdí na sjezdovky autem a spí v karavanech. Přestane si vládní jezevčík hrát na pitbula a zaleze do boudy?

Foto: Facebook (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Ski Areál Kopřivná na Silvestra. Jak mnozí vědí, většina ski areálů má na svých webovkách i přístup k on-line záznamům web kamer. Z jedné takové pochází i náš snímek

Sjezdovky na českých horách se plní bobaři, lyžaři i sáňkaři. Kdo nebobuje, není Čech, dalo by se říci. Ski areály mají být zavřené, vleky mají stát a všechno se má řídit podle nařízení vlády. A také se řídí. Jen ta neřiditelná masa, které říkáme lidé, si chce prostě užít zimní radovánky. Nesedět jako na samotce v malém a stísněném bytě, ale vyvést děti na kopec, který se vládním nařízením prostě zavřít nedá. A nyní již víme, že vládní pitbul stále bude cenit zuby…

V noci na čtvrtek nasněžila požehnaná nadílka sněhu. Zatím to byl problém jen pro silničáře, teď i pro vládu. Protože lidé se vyzbrojeni bobařským náčiním a nadšením vyrojí na kopce jako mravenci při hezkém počasí. A bude se jezdit až do zemdlení.

 

Jak informovala 7. 1. ČTK, nic se nemění. Vláda ve čtvrtek rozhodla o prodloužení stávajících protiepidemických opatření do 22. ledna. Skiareály tak zůstanou nadále uzavřené. Fungovat v nové zimní sezoně mohly zatím jen mezi 18. a 26. prosincem. Podle Asociace horských středisek (AHS) jejich ztráta do 10. ledna bude činit miliardu až 1,2 miliardy korun. A jak dodáme, ´bordel´ v našich horských střediscích bude tedy pokračovat. Nicméně skiareálům se blesklo na lepší časy. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček je totiž chtěl nechat dostupné ve speciálním režimu, což by bylo jen a jen logické. „Byl jsem pověřen vládou, abych okamžitě začal připravovat kompenzační program pro lyžařské areály,“ oznámil vicepremiér. „Skiareály nejsou místem, kde dochází k omezování sociálního kontaktu," zdůvodnil uzavření horských středisek následně Blatný. Ohledně kompenzací mají Havlíček, Babiš a Schillerová za vládu, a ředitel AHS Libor Knot, domluvit specifické podmínky programu náhrad.

 

Ignorují příkaz, hřímá hejtman

„Mám informace, že lyžařská centra ignorují příkaz, že nemají být v provozu. Videokamery jsou stočeny mimo sjezdovky a centra jsou přeplněná,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. „Dle mého názoru nejsme v situaci, že bychom si něco takového mohli dovolit. Ohrožujeme zdraví obyvatel, a to skutečně zásadním způsobem,“ dodal Vondrák. Jenže vleky stály, horské hotely jsou zavřené a viník je tedy úplně jinde. Ve spontánnosti lidí, kteří si prostě chtějí zabobovat. „Zasněžování kopce stojí statisíce a jestli si někdo myslí, že provozovatel je nadšený, když mu po něm tady lítají sáňkaři a bobaři, tak se mýlí. Nic nám to nepřináší, naopak,“ opáčil na hejtmanova slova vedoucí moravskoslezského areálu Vaňkův kopec René Pravda pro iDnes. Policie potvrdila, že Ski Areály nařízení neporušují.

 

Ski areál Myšák na Silvestra

Podle ředitele Asociace horských středisek ČR Libora Knota s tím lyžařská střediska nic nenadělají. „Je to vcelku logické. Lidé prostě na horách jsou. Mají tady svoje byty nebo známé. Nechtějí sedět doma ve městech, takže je očekávatelné, že se chtějí dostat do přírody. Když vidí nějakou vidinu sněhu, který je nyní víceméně technický, tak holt k radovánkám využívají bobování nebo sáňkování. Na tom není nic neobvyklého,“ řekl Knot pro iDnes. „Kdokoliv z lesa tam může samozřejmě přijít. Nelze sjezdovky zabezpečit tak, aby na ně nikdo nevstoupil. To už je opravdu na odpovědnosti lidí. Pokud bobují přes zákaz na sjezdovce, je to jejich věc,“ podotkl ředitel asociace.

„Lidé volají, jestli mohou přijít. Říkáme jim, že máme zavřeno, že je to na jejich zodpovědnost. Jsou tam děla, která se mohou kdykoliv spustit, je to nastaveno automaticky. Takže je to riskantní, oni to však neberou v potaz,“ řekla Deníku Petra Neumannová z lyžařského areálu Bílá v Beskydech.

V karavanu na hory

A vládní nařízení obcházejí lidé tím, že si prostě chtějí užít zimu se vším všudy. A tak na hory jezdí s karavany, v kterých i přespávají. Normálně se jedná o několik málo karavanů. Ale teď? „V posledních dnech se to rozmohlo. Normálně jde o jednotky karavanů, před pár dny jsem jich napočítal asi deset. Bohužel po některých zůstává na parkovišti nepořádek. Například vylévají obsah z chemických záchodů do přírody,“ popsal starosta Božího Daru Jan Horník (STAN) pro iDnes.

 

Dva karavany se ťukly v Peci pod Sněžkou, foto PČR

V pondělí 28. prosince 2020 byli trutnovští policisté přivolaní k dopravní nehodě, při které došlo ke střetu dvou obytných vozidel. Nehoda se stala krátce před pátou hodinou odpoledne na parkovišti v Peci pod Sněžkou. K nehodě došlo pravděpodobně tak, že čtyřicetiletý řidič vozidla Benimar zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy a při sjíždění mírného kopce na umrzlé části vozovky dostal smyk, který zakončil nárazem do zaparkovaného vozidla značky Adria. A můžeme se jen dohadovat o tom, co tam karavany dělaly, že.

Pendleři na sněhu

Tak by se mohla jmenovat nová česká komedie. Ovšem nyní je to realita. Na kopce pendlují automobily s osádkou a lyžemi. Jeden řídí, tři sjíždí kopec na lyžích. A pokračují, dokud se do sytosti nevyblbnou. „Dělo se to i v době, kdy se ještě prodávaly skipasy. Jde o skupiny tří čtyř lidí, kdy jeden z nich jezdí autem a ostatní nabere pod svahem a vyveze je zase na kopec,“ popsal starosta Božího Daru Jan Horník. Jedná se ovšem o desítky aut, které toto provozují denně. Přičemž z jejich činnosti nemá město a ani provozovatelé areálů ani korunu, protože automobily nepostojí, jezdí sem a tam, tak nejde zbohatnout alespoň na vybírání parkovného.

Je dobré zavírat sjezdovky?

Je v zájmu protipandemického boje zavírat sjezdovky? „Nakonec i v Rakousku, kde mají momentálně tvrdý lockdown, se lyžařské vleky a lanovky provozují a zkušenosti s tím tam jsou dobré. Pobyt na čerstvém vzduchu není téměř rizikový, naopak přináší zdraví nesporné benefity," myslí si Libor Knot. „Výsledek aktuální situace je pro skiareály tristní, vznikají jim další náklady a sníh, vyrobený za statisíce a mnohde i za miliony korun, nenávratně mizí,“ sdělil Knot pro ČTK. V Rakousku vleky a lanovky jezdí, hotely a restaurace jsou zavřené. Je pouze omezen počet vleků, aby se reguloval počet lidí na svahu.

 

Silvestr na Pustevnách: Očividně to tam žilo

Obcházení nařízení

Konec roku sice uzavřel zmíněné areály i tamní proslulé hotely, to však neplatí o soukromých chatách, chalupách nebo luxusních boudách. V těch je na území Orlických hor, Jizerských hor a Krkonoš plno k prasknutí. Nejobvyklejší praxe je taková, že soukromník pozbude chatu na týden, přičemž cena se pohybuje mezi 40 až 100 tisíci (!) korunami. A jelikož jde o vysokou sumu za pár dnů chození po ušlapaném sněhu, mnoho rodin daný prostor takzvaně sdílí. A tím de facto porušuje veškerá nařízení.

Místní obyvatelé zmíněných hor, kteří samozřejmě nejsou pronajímateli takovýchto zařízení, však řekli dost. ParlamentníListy.cz měly možnost hovořit se dvěma horaly z Říček a z Vrchlabí. Oba se shodli na tom, že takováto praxe je nezákonná a policie by se jí měla zabývat. „My se bojíme, nemocnice Vrchlabí a Jičín mohou mít problémy, o fakultní nemocnici v Hradci Králové ani nemluvě,“ uvedl první citovaný člověk. Druhý doplnil, že už se na příslušníky policie obrátil. „Chtěl jsem, aby tu praxi pronájmů v době lockdownu zatrhli. To se ale nestalo!“ zdůraznil.

 

Snímek z Vleku Vraclávku na Silvestra

Z mnoha až naivních vychytávek se jako nejúčinnější ukázala ta, kdy rodina nechá auto s pražskou SPZ až několik kilometrů od chalupy, kam se hodlá ukrýt před sváteční atmosférou velkoměsta. Bagáž vezme i s dětmi do rukou a do ubytovacího zařízení dojde pěšky. PL si prohlédly nabídky několika chalup v horských oblastech a důraz na (ne)viditelnost auta byla citována prakticky všude. Sami majitelé v několika případech radili, aby si lidi své vozidlo zaparkovali opodál a pak už aby přišli po svých.

A takto jednoduchý návod skutečně zabral. Vraťme se ke zdroji z Vrchlabí. „Moje známá pracuje jako zdravotní sestra na všeobecné chirurgické ambulanci u doktora Jindry ve Vrchlabí. A když mi popisuje ty případy, vstávají mi vlasy hrůzou. Poslouchám ji měsíce. Takže když jsem viděl na kruháku do Špindlerova mlýna davy Pražáků, a jelikož znám lidi, kteří načerno pronajímají chalupy, oznámil jsem to policii. A víte, co mi řekla? Že nemá jak identifikovat nájemníky těch míst, protože tam nemají žádná auta, neporušují zákon, nedělají nepořádek, oni že nemají zákonný důvod zasáhnout, natož je vykázat pryč!“

Vložil: Kamil Fára