Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Metanolová aféra: Mělo se zasáhnout mnohem dříve, řekl toxikolog. A mrtví podle něj ještě přibydou

03.09.2013
Metanolová aféra: Mělo se zasáhnout mnohem dříve, řekl toxikolog. A mrtví podle něj ještě přibydou

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Kauza metanol, ilustrační foto

Obžaloba v hlavní větvi metanolové kauzy bude zřejmě podána již na podzim. Řekl to zlínský státní zástupce Roman Kafka, který vyšetřování takzvané zlínské větve kauzy dozoruje. Stíháno je v ní 31 lidí, z toho sedm pro úmyslné obecné ohrožení, za což jim v případě uznání viny hrozí 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest včetně doživotí. Metanolová aféra vypukla před rokem, 3. září 2012.

Ve vazbě zůstávají tři lidé, údajný hlavní míchač otráveného alkoholu Rudolf Fian z Karvinska, jeho komplic, majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela, a údajný hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula ze Zlínska. Počet lidí stíhaných v hlavní větvi se v těchto dnech o jednoho z nedávných 32 snížil. Soud totiž schválil dohodu o vině a trestu, kterou s osmačtyřicetiletým prodejcem z Frýdecko-Místecka uzavřel státní zástupce.

Muž byl obviněn z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Prodal otrávený alkohol v Havířově, poškozený přežil jen díky péči nemocnice. Muž doznal vinu, uhradil způsobenou škodu asi 300.000 korun a přijal podmíněný trest 20 měsíců s odkladem na tři roky. Obviněnému nejprve hrozilo až osm let, vzhledem k příznivému stavu poškozeného byla ale věc překvalifikována a místo osmi let mu hrozily jen dva roky.

116 poškozených

Policie ve zlínské větvi registruje 116 poškozených z loňského roku, u nichž je důvodné podezření, že zemřeli či byli intoxikováni metylalkoholem. Jedná se o 39 zemřelých a 77 dalších kontaminovaných osob z České republiky a ze Slovenska. Kromě sedmi hlavních obviněných jsou ostatní stíháni pro ohrožování zdraví závadnými potravinami, zejména také v úmyslné formě. Další obviněné vyšetřují policisté pod dozorem jiných státních zastupitelství v celém Česku. Celkem bylo obviněno přes 70 lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami.

Na otravu metanolem zemřelo podle údajů policejního prezidia letos dalších devět lidí. Tyto případy vyšetřuje policie mimo zlínskou větev kauzy. V oběhu je údajně ještě asi 2000 litrů z původních zhruba 15.000 litrů otráveného alkoholu. Policie proto nadále vyzývá konzumenty alkoholu k opatrnosti.

S tím jsme se do té doby nesetkali

Metanol. Takové závěry sdělovala toxikologická laboratoř Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice Olomouc vloni na podzim nepříjemně často. Toxikolog ústavu Peter Ondra do té doby počítal otravy metanolem ročně na prstech jedné ruky. „Aby bylo tolik lidí intoxikováno jednou látkou, s tím jsme se do loňského roku nesetkali. Hodně lidí kroutilo hlavou nad tím, že otrávení a mrtví neustále přibývají,“ řekl Deníku. A dodal: „Možná se trochu zaspalo. Zpočátku se tomu takový důraz nedal. Ministr zdravotnictví se do metanolové kauzy aktivně vložil až ve chvíli, kdy se objevil případ v Praze. Nebylo to do té doby zdůrazněno tak, jak by si situace žádala. Opatření se tedy dělala, ale z mého pohledu měla skluz. Možná nikdo nevěřil tomu, že dopady budou takové… V první fázi se vycházelo z toho, že jde o náhodnou intoxikaci. Pak se ukázalo, že problém je plošný.“

Zdaleka to není konec

Na otázku, zda už je po všem, nebo musíme počítat s tím, že se něco podobného může zopakovat, Ondra sdělil: „Pokud vím, ještě chybí možná stovky litrů…  I podle toho, co říkali kolegové z Norska, kde trvaly dozvuky pět let, konec ještě není. Dá se očekávat, že se ještě nějaké případy objeví. Ti, co to vyrobili, mají v zásobách peníze… Budou to chtít prodat.“

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace