Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Metanolová aféra: Mělo se zasáhnout mnohem dříve, řekl toxikolog. A mrtví podle něj ještě přibydou

03.09.2013
Metanolová aféra: Mělo se zasáhnout mnohem dříve, řekl toxikolog. A mrtví podle něj ještě přibydou

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Kauza metanol, ilustrační foto

Obžaloba v hlavní větvi metanolové kauzy bude zřejmě podána již na podzim. Řekl to zlínský státní zástupce Roman Kafka, který vyšetřování takzvané zlínské větve kauzy dozoruje. Stíháno je v ní 31 lidí, z toho sedm pro úmyslné obecné ohrožení, za což jim v případě uznání viny hrozí 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest včetně doživotí. Metanolová aféra vypukla před rokem, 3. září 2012.

Ve vazbě zůstávají tři lidé, údajný hlavní míchač otráveného alkoholu Rudolf Fian z Karvinska, jeho komplic, majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela, a údajný hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula ze Zlínska. Počet lidí stíhaných v hlavní větvi se v těchto dnech o jednoho z nedávných 32 snížil. Soud totiž schválil dohodu o vině a trestu, kterou s osmačtyřicetiletým prodejcem z Frýdecko-Místecka uzavřel státní zástupce.

Muž byl obviněn z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Prodal otrávený alkohol v Havířově, poškozený přežil jen díky péči nemocnice. Muž doznal vinu, uhradil způsobenou škodu asi 300.000 korun a přijal podmíněný trest 20 měsíců s odkladem na tři roky. Obviněnému nejprve hrozilo až osm let, vzhledem k příznivému stavu poškozeného byla ale věc překvalifikována a místo osmi let mu hrozily jen dva roky.

116 poškozených

Policie ve zlínské větvi registruje 116 poškozených z loňského roku, u nichž je důvodné podezření, že zemřeli či byli intoxikováni metylalkoholem. Jedná se o 39 zemřelých a 77 dalších kontaminovaných osob z České republiky a ze Slovenska. Kromě sedmi hlavních obviněných jsou ostatní stíháni pro ohrožování zdraví závadnými potravinami, zejména také v úmyslné formě. Další obviněné vyšetřují policisté pod dozorem jiných státních zastupitelství v celém Česku. Celkem bylo obviněno přes 70 lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami.

Na otravu metanolem zemřelo podle údajů policejního prezidia letos dalších devět lidí. Tyto případy vyšetřuje policie mimo zlínskou větev kauzy. V oběhu je údajně ještě asi 2000 litrů z původních zhruba 15.000 litrů otráveného alkoholu. Policie proto nadále vyzývá konzumenty alkoholu k opatrnosti.

S tím jsme se do té doby nesetkali

Metanol. Takové závěry sdělovala toxikologická laboratoř Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice Olomouc vloni na podzim nepříjemně často. Toxikolog ústavu Peter Ondra do té doby počítal otravy metanolem ročně na prstech jedné ruky. „Aby bylo tolik lidí intoxikováno jednou látkou, s tím jsme se do loňského roku nesetkali. Hodně lidí kroutilo hlavou nad tím, že otrávení a mrtví neustále přibývají,“ řekl Deníku. A dodal: „Možná se trochu zaspalo. Zpočátku se tomu takový důraz nedal. Ministr zdravotnictví se do metanolové kauzy aktivně vložil až ve chvíli, kdy se objevil případ v Praze. Nebylo to do té doby zdůrazněno tak, jak by si situace žádala. Opatření se tedy dělala, ale z mého pohledu měla skluz. Možná nikdo nevěřil tomu, že dopady budou takové… V první fázi se vycházelo z toho, že jde o náhodnou intoxikaci. Pak se ukázalo, že problém je plošný.“

Zdaleka to není konec

Na otázku, zda už je po všem, nebo musíme počítat s tím, že se něco podobného může zopakovat, Ondra sdělil: „Pokud vím, ještě chybí možná stovky litrů…  I podle toho, co říkali kolegové z Norska, kde trvaly dozvuky pět let, konec ještě není. Dá se očekávat, že se ještě nějaké případy objeví. Ti, co to vyrobili, mají v zásobách peníze… Budou to chtít prodat.“

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová