Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyhodili tě z práce? Staň se programátorem. Jeden horník to vzal vážně a po 25 letech v dolech vyrazil na rekvalifikaci

15.11.2020
Vyhodili tě z práce? Staň se programátorem. Jeden horník to vzal vážně a po 25 letech v dolech vyrazil na rekvalifikaci

Foto: Moloko Film (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Tomáš Hisem za počítačem

„Tak ať se prodavačky přeučí na programátory,“ zní knížecí rada, když přijde na přetřes zavádění samoobslužných pokladen v obchodech. Jenže jeden člověk vzal knížecí radu vážně a vyrazil z uhelných dolů OKD, v kterých strávil 25 let svého života, na rekvalifikaci. Moc vážně ho nebrali. Horník a počítače? Jděte radši na pracák a vydržte tam do důchodu. Ale ne, horník Tomáš Hisem to myslel zcela vážně. A ke svému přerodu si vzal celý štáb, který o něm a jeho cestě natočil dokumentární film se jménem Nová šichta.

„Nikdo mi nedal šanci ukázat, co umím. Připadám si jako krtek, který byl 25 let zahrabaný pod zemí. Teď se dostal ven na světlo a z něj oslepl. Začínám se rozkoukávat. Nebylo ani tak těžké naučit se programovat, jako přesvědčit personalisty na trhu práce, že jsem takové změny schopen,“ řekl hlavní aktér filmu Tomáš Hisem pro Českou televizi.

 

Tomáš Hisem býval horníkem, fáral celých 25 let

S humorem a velkým nasazením

Tomáš Hisem strávil v podzemí 25 let, těžil uhlí. Svérázný padesátník, celoživotní fanda Baníku a humoru, si po vyhazovu z dolu OKD řekl, že je načase přepřahat, a vyrazil na rekvalifikaci. Nezvolil si příbuzný obor, ale obor jako z Marsu, programátorství. Na své cestě je konfrontován s dnešním trhem práce a zcela novým prostředím, v němž se musí naučit chodit. Vzniklo tak humorem prosycené dokudrama, které není jen příběhem Tomáše, ale všech, kteří by v životě chtěli dělat něco jiného, ale mají pocit, že to třeba nejde.

 

Tomáš (první zleva) ve své oblíbené hornické hospodě

„Štáb s režisérem Jindřichem Andršem sledoval po několik let jeho nelehké snažení, aby dal vznik humornému snímku Nová šichta o boji se zažitými zvyky, ale i trhem práce,“ uvedla pro Deník za štáb filmu Klára Petrlová.

 

Nová šichta je celovečerním debutem talentovaného režiséra Jindřicha Andrše a nabízí zevrubnější časosběrný pohled na klíčovou životní etapu dlouholetého havíře Tomáše Hisema, jemuž se poprvé věnoval už ve svém půlhodinovém studentském dokumentu Poslední šichta Tomáše Hisema před třemi lety.

 

Televize? Ne, ne, půjde se do kina

Původně se mělo jednat o tradiční televizní dokument, ale úspěch i zájem samotné tvůrce dokumentu překvapily. A tak přišla idea přizpůsobit dokument i kinům. „Produkce filmu mohla díky krajské podpoře ve výši 150 tisíc korun snímek dokončit v kvalitě, potřebné pro distribuci v kinech. Diváci tak budou moci sledovat čtyři roky života bývalého horníka Tomáše, který se rozhodl přeučit na programátora. Je to silný lidský příběh, který bude s ohledem na ukončování těžby v našem regionu pro mnohé určitě velmi poutavý. Tvůrcům snímku gratuluji ke všem získaným cenám, film ocenili nejen kritici, ale i diváci. A také se těším na další spolupráci,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška s tím, že produkce Moloko Film získala krajskou podporu také v rámci dotačního programu na Podporu audiovizuální tvorby v Moravskoslezském kraji.

 

A odpoledne na Baníček, s celou rodinou

Ale uvedení do kin není zásluhou jen Moravskoslezského kraje. Na crowdfundingovém portálu HitHit, který zprostředkovává prostor mezi tvůrci a malými přispěvateli a podporovateli, tvůrci získali dalších 260 112 korun od 313 podporovatelů. Ke každé podpoře patří i odměny tvůrců pro donátory. A mezi odměny patřila například návštěva Hornického muzea v Ostravě s komentářem hlavního hrdiny Tomáše Hisema, předpremiéra v Praze, Ostravě a Olomouci či slavnostní premiéra v Praze. Nebo poděkování v titulcích, předchozí film Jindřicha Andrše o poslední směně na Dole Paskov, podepsaný plakát dokumentu, zapalovač…

Končíme, poslední zhasne

Doly OKD se začnou uzavírat v únoru 2021. Společnost Diamo si po dohodě s OKD postupně přebere zaměstnance dolů Staříč, Frenštát, Dukla a Lazy. V březnu pak lidi z dolů Darkov a ČSA. „Více než sedm zaměstnanců dolů přejde od 1. ledna 2021 pod státní podnik Diamo, který si dvě stovky zaměstnanců nechá pro útlumové práce, a zbylých pět bude propuštěno,“ řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.

 

Dosud typický ostravský pohled, paneláky, v pozadí důl. To se brzy změní.

„Končící zaměstnanci dostanou dvanáctiměsíční odstupné a státní příspěvek 5000 nebo 8000 korun měsíčně podle toho, jak dlouho pracovali v dole nebo na povrchu,” uvedl k plánovanému propouštění ministr Havlíček.

Další vlna propouštění nastane od března 2021, kdy si Diamo přebere další dvě stovky pracovníků na útlumové práce a čtrnáct jich bude propuštěno. Po březnovém datu by dále měly zůstat v provozu doly ČSM Sever a ČSM Jih. Ve vládní zprávě se zatím hovoří o těžbě v těchto dolech do ledna 2023. Uhelný průmysl zkrátka končí a (nejen) na Ostravsku začne trochu problematická situace. Snese náš trh několik dalších stovek IT programátorů, ‘kerym narost kratky zobak‘?

Vložil: Kamil Fára