Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zájem o chalupy roste, ceny se zvyšují. Co tahle vojenský bunkr, čili ´řopík´, za lidových dvacet a až sto tisíc? Jsou opět k mání

08.11.2020
Zájem o chalupy roste, ceny se zvyšují. Co tahle vojenský bunkr, čili ´řopík´, za lidových dvacet a až sto tisíc? Jsou opět k mání

Foto: Wikimedia Commons

Popisek: Lehké opevnění pod Ralskem u Srního Potoka, ilustrační foto

Koronavirus udělal z regionů žádanou destinaci pro městem unavené občany. A tak chalupy a chaty jdou na dračku. Prodává se jich desítky nad průměrem obvyklého prodeje. Realitky hlásí žně. A i z toho důvodu vesnickým usedlostem roste cena. Kdo se chce rekreovat a finančně u toho nevykrvácet, pro toho je tu nabídka Ministerstva obrany, které se zbavuje za první republiky vybudované příhraniční obrany. Bunkry, lidově pojmenované řopíky, se dají pořídit za velmi lidovou sumičku. A v Moravskoslezském kraji se teď jejich nabídka rozšířila.

Koupit si předválečný bunkr není nijak složité. Ani do peněženky nebudete muset sahat příliš hluboko. Ceny za bunkry se pohybují od 20 tisíc do 100 tisíc korun. Jediným problémem je nepřítomnost civilizačních výhod, jakými je připojení k elektrické síti, tekoucí voda nebo pošťák, který nezazvoní dvakrát u vašeho nového rekreačního bydlení, protože bunkry jsou často mimo dosah dopravní infrastruktury. Problémy jde řešit solárními panely. Případně táborákem. Odpočinout si od frmolu společnosti na druhou stranu může být velmi příjemné.

 

Kde byste našli řopíky Moravskoslezského kraje?

V Moravskoslezském kraji najdete v nabídce Ministerstva obrany hned sedm kousků, které už od první republiky čekají na své využití. Nepohrdnou ani manželkou postelí a hezkým nátěrem, může v nich být kuchyňka s plynovým sporákem nebo dětský pokojík na léto. Pokud bude u veřejnosti zájem a řopíky se skoupí, slibuje ministerstvo na příští rok další nabídku.

  • „řopík“ SLO VEČ 40OP s pozemkem ve Velkých Heralticích, minimální kupní cena je 42 000,- Kč


  • „řopík“ SLO VEČ 226JE v Bělé pod Pradědem, minimální kupní cena je 37 892,- Kč


  • „řopík“ SLO VEČ 219JE v Bělé pod Pradědem, minimální kupní cena je 38 960,- Kč


  • „řopík“ SLO VEČ 221JE v Bělé pod Pradědem, minimální kupní cena je 39 060,- Kč


  • „řopík“ SLO VEČ 13OP ve Velkých Heralticích, minimální kupní cena je 19 450,- Kč


  • „řopík“ SLO VEČ 47/B v Opavě, minimální kupní cena je 20 900,- Kč


  • bunkr STO VEČ 200 v Opavě, minimální kupní cena je 98 900,- Kč

 

Problémy s majiteli okolních pozemků

Jisté problémy mohou nastat s přístupností. Vlastníkem pozemku a bunkru je Ministerstvo obrany, po koupi tedy připadne novému majiteli. Ovšem majitel okolních pozemků nebude s nadšením vítat, že mu k bunkru chcete jezdit autem. Pak může nastat situace, kdy dalších pár let strávíte u soudu a budete se domáhat svých práv. A tam už přestává nadšení. Pěšky se k bunkru samozřejmě propracujete a nikdo vám bránit nebude.

„Zájemce by však měl zvážit majetkoprávní komplikace a zda je jeho vztah k vojenské historii tak velký, že je ochoten absolvovat nespočet úředních a soudních jednání. Vlastník přilehlých pozemků rovněž může zkomplikovat případné úpravy získaného vojenského objektu“ řekl pro Deník spoluvlastník jednoho bunkru v Olomouci-Radíkově Jan Bednář.

 

A co je vlastně ten ´řopík´? To je lehké opevnění vzor 37, železobetonová pevnůstka lehkého opevnění budovaného v rámci výstavby československého opevnění. Lidové označení ´řopík´ vzniklo již v druhé polovině třicátých let podle zkratky ŘOP (Ředitelství opevňovacích prací). Foto Facebook

Výběrové řízení je v běhu

V úterý 27. října 2020 bylo vyhlášeno v letošním roce poslední výběrové řízení na zjištění zájemce o koupi nepotřebného nemovitého majetku Ministerstva obrany. Úplné znění inzerátu bylo uveřejněno na internetových stránkách www.onnm.army.cz a www.centralniadresa.cz. Nabídku lze nalézt také na webových stránkách Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Informace o zveřejnění inzerátu se pak ve stejný den objevila také v deníku Právo a na webových portálech Sreality a HyperReality.

 

Dumáte, jak si zařídit koupený ´řopík´? Inspirací může být web Bunkering.cz, který nabízí zážitkové přespání v rekonstruovaných bunkrech z 2. světové války. Foto Facebook

V aktuální nabídce je tentokrát 34 položek (inzerátů), 12 z nich úplně poprvé. Za zajímavou nabídku lze považovat pozemek (s výměrou cca 3,5 tis. m2) v Praze – Michli, nebo pozemek na bývalé plovárně v údolí řeky Mže u Stříbra a také 5 souvislých pozemků u Kolína v lokalitě „Na Vinici". Dále jsou nabízeny pozemky u obce Rančířov nebo mezi Popicemi a Vílancem, obojí jižně od Jihlavy. U Žatce pak v sousedství stále nově budované zóny Triangl. Menší pozemky pak v dalších více než deseti lokalitách celé ČR. Za zmínku stojí i pozemky s objekty bývalé úpravny vody v lokalitě Koukalka mezi Spáleným Poříčím a Rožmitálem p. Třemšínem.

Vložil: Kamil Fára