Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtmanský kandidát za ODS a TOP 09 jako zastánce marxismu-leninismu? Na pohodu. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.08.2020
Hejtmanský kandidát za ODS a TOP 09 jako zastánce marxismu-leninismu? Na pohodu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Kůrovcová kalamita jede na plné obrátky

ČD Cargo se prokousalo ke kšeftu století. Začalo dovážet přes Sibiř kalamitní dřevo do Číny. Víte, to tady vyroste smrk, napadne ho kůrovec, ztepilý dřevorubec jej za pomoci harvestoru setne, naloží na kamion, ten ho převeze na nádraží, všechno překlopí do vagonu a ten i s desítkami dalších přejede přibližně 9000 kilometrů na pilu v Číně, kde stromy nařežou a připraví k dalšímu využití. Následně Čína produkty naloží na loď a přepraví je zpět do Evropy. Ať už jsou to sešity, tužky nebo třeba nějaký hustě ekologický výrobek, který je ze dřeva, tak musí být samozřejmě ekologický. Je to logické, nařezat a zpracovat si ty stromy sami neumíme. To dá rozum, přece. A tak je vozíme do Číny.

Logicky by člověka napadlo – nemělo by ČD Cargo dostat nějakou ekologickou přirážku za přílišnou zátěž na životní prostředí? Ale houbeles. Ač nedává převoz stromů od nás až do Číny z lidského hlediska smysl, z hlediska trhu je to naprosto logické. Náš trh je přesycený dřevem. Probíhá u nás kalamita. A jestliže správce lesů nechce platit spotřebitelům za to, aby si stromy odvezli, musí hledat za hranicemi, kde je po stromech poptávka. Jakmile kalamita u nás odezní, neprodáme Číně už ani smrkovou šišku. Jakub Unucka, kandidát ODS a TOP 09 na hejtmana v Moravskoslezském kraji, se nad obchodem pohoršil. Pohoršil se slovy: „Svět se v … obrací.“ A přitom je obchod ČD Cargo vyjádřením pravicové politiky o volném trhu, která volný trh silně prosazuje a jíž je ODS zástupcem na naší politické scéně.

 

Spálit, kompostovat, cokoliv

Unucka popsal problém a navrhl řešení: „A proč se ten kůrovcem ohlodaný strom nemůže spálit v nejbližším městě v kotelně? Nebo se nemůže lidem v okolí prodat za nákladovou cenu pro domácí kotle?“ No protože by to bylo za nákladovou cenu a tedy bez výdělku. Spálit strom v nejbližší kotelně? I ta eventualita jistě prodejci blikla v hlavě při kalkulaci, ale pak došel k jednoduchému zjištění – spálím-li stromy v kotli, spálím tam i peníze, které bych získal. Jakub Unucka tak reagoval na první dobrou, tedy na emoční linku celé věci.

I mě zpočátku dožrala ta nenažranost trhu, který je schopný páchat podobnou ekologickou genocidu. Ale na první dobrou nejde přemýšlet. A už vůbec ne psát a prosazovat to jako hněv boží. A jen tak, mimo jiné, prodávat za nákladovou cenu? To skutečně napsal zástupce ODS? Není to trochu socialistický přístup k problému? Omezíme podnikatele? Setneme mu hlavu, protože si chce vydělat a dojít k prosperitě? Ne, ne, v době kalamity a ekonomického úpadku jej bude zástupce pravicové strany nutit k prodeji za nákladovou cenu. Více socialistického kandidáta pravicové ODS jsme si přát nemohli.

Chudáci lední medvědi

Zase mají kvůli ČD Cargu o jednu kru méně. Jistě, musíme myslet na planetu a na ekologii a na životní prostředí. Téma číslo jedna? Nikoliv, na prvním místě by měla být a zůstat svoboda. Pohybu, slova, trhu. Nikoliv vyhrocené a emocemi prodchnuté výkřiky plné ledních medvědů, které směřují k jedinému – k omezení svobody jako takové. Nesmíš vydělat, musíš prodat za náklady, zatím, příště už ti to prostě jenom znárodníme a použijeme po svém. Takové myšlení je nebezpečné. Svým způsobem logické, když budeme hledět na absurdní převážení kmenů přes půl planety, ale velmi nebezpečné, když z toho začneme dělat pravidla. Něco takového do ODS, která se profiluje jako pravicová, prostě nepatří.

 

Vložil: Štěpán Cháb