Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Takhle blbou ‘chytrou‘ karanténu aby člověk pohledal. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.07.2020
Takhle blbou ‘chytrou‘ karanténu aby člověk pohledal. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Proč ta vláda teď tak připomíná nějaké loupežníky z hvozdu?

VIDEO Moravskoslezský kraj je zase vypnutý. Ekonomika jde k šípku, lidé chytají odér maniodepresivních jedinců, kterým začíná unikat smysl života a chuť cokoliv plánovat. Protože nějaký bebech stiskl čudlík kvůli covidu a donutil je ustrnout na místě. Už zase.

Jak jsem si představoval tu často zmiňovanou chytrou karanténu, na kterou se chaotická vláda mohla a měla po prvních třech měsících úplně blbé karantény připravit? Představoval jsem si krajské hygieniky ve spolupráci s armádou a nějakým IT supertajným střediskem, kterak trasují pohyb každého nově nakaženého, vrhají ho (i ty, s kterými se setkal) do karantény a testují jako mourovatí. Co přišlo místo toho? Likvidace ekonomiky a živností lidí, kteří se v tom chaotickém bordelu musí pohybovat. Chytrá karanténa v podání blbých úředníků. Jak to nazvat jinak? A ona ta má představa není příliš vzdálená od skutečnosti, jen  tam chybí to supertajné IT centrum. Zbytek je stejný. Trasování, preventivní karanténa pro ty, s kterými se nakažený setkal a masivní testování.

 

Jeden nakažený – vypnout

Starosta Krnova Tomáš Hradil reportoval o situaci ve svém městě. Počet nakažených v Krnově – jeden. Opatření krajské hygieny – okamžitý zákaz akcí nad 100 osob, roušky ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě, omezení provozu restaurací, sportovišť. A důvodem není ten jeden nakažený, ale skutečnost, že je Krnov v Moravskoslezském kraji. To je tak chytré, až to aspiruje na slavnostní předání Ig Nobelovy ceny. Tedy ocenění za pitomost. Mohli by, prosím pěkně, působit na krajských hygienách také ekonomové, kteří by prostě mohli říct – zabijete ekonomiku, nemůžete chytrou karanténu zavádět ale úplně blbým způsobem?

Všechno by to šlo chápat (i omluvit), kdyby byl březen a my do vlaku s covidem nastupovali poprvé a bez zkušeností (ano, do vlaku Českých drah a na české železnici). Jenže je polovina července, první celkovou karanténou jsme si prošli a vláda, hygiena i armáda se mohly připravit na její pokračování trochu pečlivěji. Kde je chytrá karanténa? Jen na webu Ministerstva zdravotnictví. Tam je virtuálně popsaná, jsou vyzdviženy její výhody, její dechberoucí efektivita, její propracovanost. V praxi ji ale vidět není. Nebude to i tím, že se v OKD čekalo, až uhodí? Že se už v tu dobu netušilo, jak mýtickou chytrou karanténu zavést a zamezit tak rozšíření viru?

Čísla

A když už jsem u toho, nešla by změnit metodika informování společnosti? Do oběhu se dostávají pouze křiklavá provolání o tom, že přibylo tolik a tolik nově nakažených. Nedostávají se tam ovšem informace, kolik z nakažených má bezpříznakovou formu, kolik jich to vyleží s čajem v posteli, kolik jich muselo být hospitalizovaných a kolik z nich skončilo na JIPce. K tomu by se měly přidat informace o tom, kolik z těch 358 zemřelých k 17. červenci odešlo pouze vinou covidu a kolik jich odešlo s covidem, ale příčinou úmrtí byla jiná diagnóza. Jsou to dost důležitá data. Přesto se nám dostává jen výkřiků o tom, že nově nakažených je tolik a tolik. Nic víc. Morovou ránu jsem si vždy představoval trochu jinak, abych se přiznal.

Vypnout společnost nejde pouze na základě neúplných informací. To nutně vede k jedinému – k pocitu, že se tu cíleně vyvolává strach a že kroky vlády i krajských hygien jsou restriktivní ale úplně zbytečně (což dokládá i zásah policie, která o víkendu přišla zavřít v Ostravě hospodu, protože bylo po hygieně nakázané zavíračce, těch policistů bylo přes stovku, měli psy, štíty, obušky, člověk by si až myslel, že vyrazili zlikvidovat nějaké teroristické sídlo, ale ne, oni jen vyrazili vyvolávat strach ve společnosti). Proč příslušné instituce neinformují o všem? Opatření, která se zavádějí, lidem poškozují a ničí živnosti, berou jim radost ze života. Počet pokusů o sebevraždu stoupl, deprese stoupají, krachují živnosti, krachují osobní vztahy. Za co platíme takovou cenu? Potřebujeme čísla, důvody, potřebujeme vědět, proč likvidujeme vlastní prosperitu. Jinak to postrádá smysl a vláda se může chystat nejen na zvládání té jejich chytré karantény, ale i na zvládání občanské nespokojenosti, která musí nutně přijít.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace