Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Toničku postřelili, čtyři roky se léčila. Když už byla v pořádku, zažila nové trauma. I orli mají své problémy. Třeba idioty s brokovnicemi

27.06.2020
Toničku postřelili, čtyři roky se léčila. Když už byla v pořádku, zažila nové trauma. I orli mají své problémy. Třeba idioty s brokovnicemi

Foto: Stanice na záchranu živočichů v Bartošovicích (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Tonička zatím ve svém životě zažila samá dramata. Snad se jí od teď začne dařit

Akční život jako z amerického filmu. Ale zatím bez happy endu, který je u hollywoodských blockbusterů zákonitostí. Stanice na záchranu živočichů v Bartošovicích v roce 2011 vypustila v rámci projektu ‘Návrat orla skalního do ČR‘ do volné přírody orlici Toničku. V roce 2014 ji nalezli postřelenou. Do roku 2018 ji léčili. Po opětovném vypuštění doufali, že se Toničce podaří vyvést mladé. Ale vše dopadlo jinak.

V roce 2011 se v Bartošovicích slavilo. Bartošovická záchranná stanice totiž vypustila jednoletou orlici skalní, které dali místní pracovníci jméno Tonička. Stali se tak důležitou součástí projektu návratu orlů skalních do naší republiky. Než Tonička dovršila čtvrtý rok, a s tím i pohlavní zralost, našli ji postřelenou v katastru obce Hukovice. V těle měla jedenáct broků z brokovnice. A našel ji vlastně náhodou jeden z ochranářů při kontrole oblasti. Broky totiž zasáhly i vysílačku, kterou na sobě měla Tonička umístěnou, ochranáři tedy neměli jak zjistit, kde se přesně nachází. Po nálezu zjistili, že orlici broky pronikly do svalstva, měla zlomené křídlo a krvácela z ústní dutiny. A nejhorší na závěr, podle pracovníků ze stanice bylo více než pravděpodobné, že na Toničku někdo vystřelil přímo na místě nálezu.

 

Pochroumaná Tonička

Rehabilitace

„Když jsme ji koncem března 2014 našli v katastru Hukovic postřelenou, byla to pro nás nesmírně zlá zpráva a jen těžko jsme to rozdýchávali,“ uvedl vedoucí stanice v Bartošovicích Petr Orel pro iDnes. „Došlo k poškození svalových tkání a nervových systémů, naštěstí ne k poškození vnitřních orgánů. Intenzivně jsme ji rehabilitovali, měla k dispozici naši největší voliéru. Jednou dvakrát v roce jsme vyzkoušeli její let ve volnosti na dlouhém, pevném rybářském silonu,“ doplnil ještě Orel.

Rehabilitace Toničky trvala dlouhé čtyři roky. A po takové době je velký risk zvíře opět vypustit do přírody. Neztratí kvůli dlouhému pobytu u lidí svou přirozenou plachost? Nezapomene své jinak přirozené návyky a pudy? Uživí se? Přežije? Ochranáři měli pocit, že to zvládne. A tak přistoupili k risku, pro který neměli srovnání z tuzemských ani zahraničních stanic, a v srpnu 2018 ji znovu vypustili do přírody. „Orlice si zachovala veškeré návyky a zkušenosti z tříletého života ve volnosti. Má velmi dobrou plachost a po několikadenním rozkoukání postupně nabírá letovou kondici, kterou může získat jedině v přírodě,“ zhodnotil první týdny Petr Orel.

 

Petr Orel vypouští orlici Toničku

„Prvních několik dnů se pohybovala zhruba na jednom kilometru čtverečním, pak přeletěla do okrajované části Poodří, kde se také několik dnů zdržovala v prostoru 1×2 km. V sobotu 15. 9. se hned po ránu vydala do Beskyd, dva dny se zdržela nedaleko přehrady Bystřička a ještě v neděli navečer přelétla do Oderských vrchů, kde se zdržuje doposud. Zvládá tedy přelety v délce několika desítek kilometrů. Velmi pozorně ji sledujeme, přejeme jí tolik potřebné štěstí a věříme, že návrat do volnosti zvládne,“ vyjádření stanice znělo nadějně. A ano, jejich předpovědi se naplnily, Tonička návrat do přírody zvládla výborně.

Mláďata

Se svým orlím partnerem si Tonička vystavěla čtyři mohutná hnízda a letos v březnu se na záchranné stanici bouchlo další šampaňské. Tonička se začala pyšnit snesenými vejci, na kterých sedí. Budou mláďata, všechna ta péče a práce nese plody. Jenže Tonička na vejcích seděla přes 50 dní a stále nic. Běžně se mladí orli vyklubou už po 44 dnech. A u Toničky nic. Kde je problém?

 

Snůška se nevyvedla, taťka je ještě moc mladý. Hnízdo má mimochodem rozměry 70x100 cm a je umístěno na jedli bělokoré ve výšce 21 metrů.

„Vysvětlení je jediné, a to že partner orlice Toničky není ještě čtyřletý, tudíž není pohlavně vyzrálý. Snůška totiž nebyla oplozena. Tonička sice o snůšku pečovala, ale nepodařilo se,“ řekl Novinkám Petr Orel. Očividné zklamání, ale zklamání, které přesto dává naději. Příští rok, když se nestane nic strašného, jistě orlí pár vyvede nová vajíčka a u nás se konečně začnou usazovat orli skalní, které jsme svou činností na našem území vyhubili.

 

V celé Evropě dodnes hnízdí okolo 5500 párů orlů skalních. Jedinými zeměmi, odkud orli skalní přičiněním člověka jako hnízdní druh zcela vymizeli, jsou Irsko a Česká republika. V Irsku již od roku 2001 úspěšně probíhá repatriační projekt, jehož cílem je navrátit tento druh irské přírodě.

Orel skalní je prostě majestátní pták

České země byly v minulosti domovem dvou druhů velkých orlů, orla mořského a orla skalního. Orel mořský, dokud u nás nebyl člověkem vyhuben, hnízdil naposled v jižních Čechách (do konce 19. století) a na jižní Moravě (do začátku 20. století). Po úspěšné repatriaci v letech 1979 až 1984 byl jako hnízdní druh do naší přírody navrácen a jeho populace nadále narůstá. Orel skalní na tuto příležitost stále čeká.

Vložil: Kamil Fára