Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Povodňový adrenalin? Totální hloupost, může stát i život. Jeden táta se do smrti už klidně nevyspí. 5 x pondělí Anny Vančové

22.06.2020
Povodňový adrenalin? Totální hloupost, může stát i život. Jeden táta se do smrti už klidně nevyspí. 5 x pondělí Anny Vančové

Foto: Youtube / repro a Facebook

Popisek: Rozbouřená Morávka. Pokud si ji chcete sjet na raftu, fajn, ale děti nechte doma

Voda opadá, pánbu zaplať, i tak má na kontě čtyři oběti. Z toho dvě bych mohla, kdybych byla cynik, nominovat na Darwinovu cenu. Dále pak pondělní koronavirový raport, aneb zjednodušeně to, v čem aby se pes vyznal, jeden interesantní (zatím) drb o pražském radním Hlubučkovi, 12 miliard pro Agrobabiše a co s tím… Pět hlavních událostí dne očima šéfredaktorky Krajských listů.cz Anny Vančové.

Každé ráno stejně kontroluji, hned po Krajských listech.cz a Facebooku, co se kde stalo a co kdo píše, abych měla přehled. Omezený samozřejmě mou perfektní znalostí češtiny jen na české weby ☹. Takže co se děje mimo toto líbezné místečko, kam doputoval praotec Čech (a zmožen medovinou ulehl do svěží trávy na vrcholu Řípu, ač ho jeho stařešinové urputně přemlouvali, ať jde ještě kousek dál na jihozápad; jak vypátral excelentní ´historik´ Vladimír Renčín), vím jen do té míry, do jaké se tím zabývají vážení, lépe jazykově vybavení kolegové. No, a kromě toho nás opustila Adéla Hofmanová, která se věnovala aktualitám, čímž na KL vznikla černá díra a mnohá důležitá politická a společenská témata se tak ocitla za horizontem událostí. Takže se jí pokusím, ve spolupráci s kolegy Chábem, Přeučilem a Janovskou, pokud se mi podaří ji přemluvit, což zdaleka není jisté, zaplácnout. A poněvadž mám sklon k barokní textové rozpínavosti, omezila jsem se (i je) na 5, slovy pět hlavních událostí toho kterého dne. Omluvte prosím i pěnu dní, která sem nutně dopluje; prognostici jsme mizerní, to si přiznejme rovnou, takže odhadnout, co je hlavní a co podružné, na to odpoví až ´světlé zítřky´. Pojďme na to, je pondělí, první letní a alespoň v Práglu panuje krásné počasí.  

Voda opadá, díky velkému Manitouovi

Počasí se umoudřilo a tak i povodňové nebezpečí pozvolna opadá. ANO, Babiš vyřešil to sucho, jen to trochu přeťáp, řekla bych. Ale k faktům: V uplynulých 24 hodinách spadlo v místech největšího povodňového nebezpečí, v Jizerských horách a Beskydech, dalších 30 až 40 milimetrů srážek. Situace na řekách se ale v pondělí ráno vesměs uklidňuje. (Přesto nadále platí výstraha před velkou vodou a vydatným deštěm, více pršet může zejména na východě ČR – dle počasoexpertů).

 

Víkendový snímek Ireny Čani z Petřvaldu u Nového Jičína

Dosud poslední obětí velké vody je 63letý muž, který utonul o víkendu v rozvodněném potoce Hrubár v Lopeníku na Uherskohradišťsku. Jde o čtvrtou oběť aktuálních lokálních povodní v Česku. Podle policie do vody spadl zřejmě při focení povodní, což se tedy ukázalo jako nejdražší snímek jeho života. Povodňová adrenalinová turistika je blbost, vážení!

Na raftu do rozbouřené řeky?

Což ostatně dokazuje i další nedělní oběť, osmiletá dívka, která při vyjížďce na raftu s otcem a 15letou sestrou vypadla z člunu poblíž soutoku Morávky a Ostravice na Frýdecko-Místecku. Vypadá to, že se utopila, když se převrhnul raft, přestože měla všechny nezbytné ochranné pomůcky, vestu i helmu. Nechci si ani představovat, co teď cítí její tatínek, jehož ´skvělý´ nápad tahle vyjížďka na raftu zřejmě byla… Prý ho dokonce chce stíhat PČR. No tak to je blbost, naprostá. Ten člověk je už takhle nadosmrti potrestán. A v sobotu si hned dvě oběti vyžádala řeka Osoblaha na Bruntálsku. Utonulého muže hasiči z řeky vytáhli tentýž den, ženské tělo, které svědci ve vodě viděli taktéž, se stále nenašlo.

 

Zmoklé náprstníky na památku obětí, foto Jolana Šťastná

Jak se daří tomu ´čínskému´ zmetkovi, koronaviru?

Dobře, díky za optání. Teď řádí v Asii a obou Amerikách. ČR má velkou, velkou kliku. Jedno obecné doporučení, bych si dovolila, s vaším laskavým svolením, vyslovit. Očkování proti chřipce je good! Nechávám si ho píchnout již třetím rokem a každoroční chřipajzna se mi vyhýbá. A vakcína stojí 250 Kč, to lze zvládnout. Přesto lidí, kteří se nechají očkovat, a to včetně ohroženějších seniorů, je tu menšina, moc nechápu, proč. Vloni například dodali výrobci do Česka 800 tisíc dávek vakcíny proti chřipce, poté co se nechalo naočkovat necelých osm procent populace, muselo se 40 tisíc dávek zlikvidovat. A jak to souvisí s Covidem-19? Přijde-li druhá vlna, alespoň se příznaky nespletou, což je pro testování a tím pádem ´chytrou karanténu´ důležité. Co se druhé vlny týče, spíše věřím doktorce Pekové, která říká, že nepřijde. Proč? Protože viru zjevně teplo nevadí, tak proč by se měl vracet imrvére na podzim?    

 

A teď, neb je pondělí, a to se vždy vyhlašují ´koronavirová opatření´, respektive poslední dobou uvolnění, kam už můžeme? Třeba za zvířaty... Koupaliště, zoologické a jiné zahrady, muzea, galerie, hrady, zámky a podobná zařízení se vracejí k běžnému provozu. Ruší se tak limit deset metrů čtverečních na osobu a povinné odstupy mezi lidmi. Zvyšuje se kapacita účastníků pro konání hromadných akcí z 500 na 1000 lidí. Umožňuje se pořádání veletrhů a sportovních akcí s maximální účastí do 5000 lidí ve stejný čas (zde je to trochu složitější, koho to zajímá, ať mrkne na net). V hledištích sportovních stadionů budou lidé nadále smět sedět jen v každé druhé řadě a od ostatních osob je bude muset oddělovat minimálně jedno prázdné sedadlo. Od pondělí se také ruší limit deseti lidí pro skupinové procedury a zároveň se rozvolňují pravidla pro společné stravování lázeňských hostů. A šup na nákupy k sousedům… České dráhy vypraví první dálkové i regionální vlaky do Polska. Jde o poslední sousední zemi, která otevřela hranice.

Klíčový dotaz na pražského zastupitele Hlubučka

Což – opět – souvisí s koronavirem. Asi se mnou budete souhlasit, že roušky jsou potřebné, ale děsně otravné, já se v nich regulérně dusím, navíc mám furt polozamžené brýle, takže ***** vidím. Tudíž vyjádření Adama Kena Vojtěcha, že bychom se jich mohli již na počátku července definitivně zbavit, mi zní skvěle. Má to ale. Nebude se to týkat míst s větším výskytem koronaviru, což je v tuto chvíli Praha a okres Karviná.

 

V Praze masky, eh, pardón, roušky hned tak nesundáme

Jeden nakažený z Prahy je pražský radní Hlubuček. A kde ke koronaviru přišel a celou Radu hlavního města Prahy tím poslal do karantény? Pan Hlubuček to neřekl. Zato přišel s alarmující informací, o níž nemám páru, zda je pravdivá, Ivan Bednář z ODS, který své blogy a názory umísťuje na iDnes do sekce blogy a na Parlamentní listy.cz do sekce Názory. Ten píše: „Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), pod kterého spadá oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti (!), se nakazil covidem-19. V pondělí se přitom zúčastnil jednání, na němž bylo 11 pražských radních a další zaměstnanci, ti nyní musí všichni do karantény. Celkem jde až o 50 lidí. Jeden z členů Rady města Jan Čižinský (KDU-ČSL+ Praha sobě) byl v úterý také ve sněmovně a byl v kontaktu s několika poslanci.

 

Hlubuček je ten bez roušky

´Včera v průběhu dne jsem se přestal cítit dobře, večer jsem si pak naměřil teplotu 37,8 stupně Celsia. Protože jsem se chtěl zachovat správně, zůstal jsem dnes doma a nechal se testovat. Mé obavy se naplnily, před malou chvílí mi byl potvrzen pozitivní test na covid-19´, napsal Hlubuček v úterý na svém Twitteru. Zapomněl jen dodat, že to bylo den poté, co se vrátil z víkendu, který strávil se svým přítelem ve Španělsku. To patří mezi státy nejvíce koronavirem postižené. Na cestovním semaforu ministerstva zahraničí je vyznačené oranžově. Cizinci přijíždějící do České republiky z oranžových a červených zemí se musí prokázat negativním testem na covid-19. Pro starostu městské části Praha – Lysolaje zřejmě varování neplatí. Neměly by jít do karantény celé Lysolaje? Nebo se jejich starosta v obci už nevyskytuje? Díky výletu soukromým letadlem muselo být červnové jednání Zastupitelstva zrušeno, na 50 osob včetně primátora byla uvalena karanténa a zdravotníci zahájili v první fázi testování jejich testování.“ A Bednář ještě dodává, že to pro Prahu není velká škoda.

Takže, vážený pane Hlubučku, je to pravda? Letěl jste na víkend do Španělska? A kde jste vzal, pokud to tedy JE pravda, na to soukromé letadlo, to by mne také zajímalo… A jak to, že ani ve sněmovně, ani na magistrátu nenosíte roušky, jak jsme viděli v televizi?  (Posílám zároveň panu zastupiteli, o jeho odpovědi budu informovat.)

Andrej Babiš nekrade, ale čerpá (12 miliard)

A to tedy zatraceně ´úspěšně´. Piráti to zmapovali, vytvořili webovou stránku, která prostřednictvím jednoduchého grafu znázorňuje výši dotací, které Agrofert získal do ledna 2019. Na webu je přehledně vysvětleno, kolik získal na dotacích investičních (3 122 091 667 Kč) a kolik na provozních (8 184 508 333 Kč). „To je ekvivalentní jednorázovému příspěvku přes 58 000 Kč všem matkám samoživitelkám, a ještě by zbylo na notebook pro každého žáka II. stupně základní školy. Nebo jinak: kdybychom dotace pro Agrofert za rok 2018 rozdělili mezi učitele, dostal by každý z nich přes 14 000 Kč,“ píší Piráti s tím, že data pocházejí z výročních zpráv Agrofertu. Bohužel, informace o dotacích zveřejňované přímo státem jsou nepřehledné a často jsou v nich chyby. Výroční zpráva Agrofertu prochází kontrolou auditora, data v ní by tedy měla odpovídat realitě. Pro větší názornost byly dotace za celý rok rovnoměrně rozloženy do měsíců. Kdo z vás to má, závistivci jedni, ptám se s Paroubkem? Tedy, pro pořádek, ačkoli je premiér Babiš jediným beneficientem (prachy jdou za ním, pozn. red.), Agrofert mu prý nepatří, anžto je zaparkován ve svěřenském fondu.

 

ANO, jsem malý, ale šikovný

Kde je zakopán bruselský jezevčík?

Po pátečním hlasování Evropského parlamentu o rezoluci týkající se střetu zájmů Andreje Babiše se zase rozhořel starý spor, zda je premiér ve střetu zájmů. No, na to odpovídá odstavec výše. „Ta rezoluce se evidentně snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v rámci EU. To, že se opírá o závěry mise CONT (Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu), která měla už před svou cestou do ČR o svém výsledku úplně jasno, nemá ani smysl víc rozebírat,“ řekl ČTK k usnesení EP Babiš.

 

´Nadějné vyhlídky´ na další dotace

Poté účastníky únorové kontrolní mise premiér pozurážel. Šéfku Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniku Hohlmeier nazval pomatenou, české europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksu (Piráti) označil za vlastizrádce. Z čehož plyne, že svou osobu považuje za ztělesnění ČR. V tom s ním souhlasí cca 30 % obyvatel. Dalších 30 % s ním ostře nesouhlasí. A v tom tkví zakopaný pes. Rezoluce Evropského parlamentu je bezzubá, nemá žádný právní účinek, což europoslanci dobře vědí. Jako pragmatik stále opakuji, že i když se s Babišem v Bruselu nebude bavit ani klika od dveří a i když na Letnou dorazí milion protestujících chvilkařů, nic to nezmění. Babiš musí být poražen doma v České republice, a to v řádných parlamentních volbách, podle mne žádná jiná cesta není.

 

Abychom nedopadli jako Pandora

A vyvstává nám zde otázka, na níž není jednoduchá odpověď: Jak napříště zabráníme, aby se kvůli korporátním mogulům a la Babiš nestala z demokracie společnost, kde skutečnou moc budou mít obří korporace, které svými prostředky snadno přečíslí kterýkoliv národní rozpočet a stát si prostě koupí?  

 

 

Vložil: Anička Vančová