Vláda slíbila zdravotníkům modré z nebe, nedala nic. Ministr tweetuje, že prý… Zas tu máme národ sobě: pivo zdarma, Zoo za korunu a ještě víc
07.06.2020
Foto: Radegast
Popisek: Život je hořký, bohudík. A první pivo pro zdravotníky zdarma
Tak covid-19 máme zdárně za sebou. Mediální smršť utichá a přelévá se zase na nové oběti. A tak tu máme účtování vládních slibů, které létaly ze strany na stranu, to podle toho, jaká míra paniky v republice právě byla. Jak se sliby plní? No, Vánoce ještě nejsou, takže se plní s velkým, velkým zpožděním. Anebo vůbec. Zato soukromý sektor nasadil těžký kalibr marketingového (po)covidu-19.
„Jako poděkování za jejich obětavou a tvrdou práci, a to nejen v náročném období posledních měsíců, bude pro všechny zdravotníky a záchranáře první čepovaný Ratar zdarma, a půjde tak na náš účet,“ řekl Marek Grabovský, manažer značky Radegast, a doplnil: „Rád bych pozval na dobré pivo nejen všechny ‘z první linie‘, ale i všechny ostatní spotřebitele, aby na chvíli vypnuli a ty ‘mimořádně hořké časy‘ spláchli mimořádně hořkým pivem.“
„Nabízíme pivo zdarma všem zdravotníkům. Pokud do provozovny přijde záchranář nebo zdravotník, první pivo jde na nás, “ sdělili Krajským listům.cz z pivovaru. A když jsme se ptali po ´nějakém prováděcím předpisu´ pro restaurace, dodali: „Ano, zaslali jsme průvodní dopis 18. 5. Dále jsme k tomu zavezli 5760 plechovek Rataru do 15 českých nemocnic, společně s pozváním na čepovaný.“ Foto Radegast
Pivní radosti jsou zpět
Pivovar Radegast tak zahájil děkovačku zdravotníkům, kteří byli v první linii. Ale i těm ostatním, kteří se na nával nemocných a umírajících s hrůzou jen chystali, ale nedočkali se. První pivo na účet podniku, slibuje Radegast. No, možná zdravotníci nepohrdnou, protože ze slibovaných vládních kompenzací jim zatím přišly jen drobty. Pokud vůbec. Stačí, když u výčepu předloží svůj profesní lístek, a pak už jen – na zdraví! Radegast dal o své akci i jaksepatří vědět. V polovině května obeslal všechny nemocnice svou nabídkou, a navíc zavezl 15 českých nemocnic 5760 plechovkami právě piva Rotar. Dobrý marketing.
Zaběháme, uvidíme
„Pamatuješ si ještě na výzvu výzvu #rozdychejto? To jsme společně s Generali Investments CEE věnovali přes půl milion kaček 4 regionálním nemocnicím. Nyní ti představujeme její volné pokračování, kdy podpoříme přímo zdravotníky. Jak? No to je jasné, plácnou si s námi tlapou přímo na startu našich závodů!“ Takhle přesně zacílily na zdravotníky Lesy ČR, kde drží hlavní sponzorskou kasu u akce ‘Běhej lesy‘ Genereali Investments. Jaké získají zdravotníci výhody? Hm. Mohou běh absolvovat zdarma.
Snímek z minulého ročníku ´Běhej lesy´ v Brdech, foto Facebook
„Registrovat na závod se můžeš do středeční půlnoci. Jako zdravotník nám napiš přes a pošli jakékoliv potvrzení, že jsi zaměstnancem nemocnice (např. průkaz/vstupní kartičku) a my ti zašleme kód na startovné zdarma. Na místě se půjde přihlásit pouze na VoltaRUN. Tak si ulov svoje číslo, ať ti neuplave v krásném Milovském rybníku!“ No není to báječné? Generali Investments nasypala více než milion korun na nové plicní ventilátory pro čtyři nemocnice. A startovné zdarma má být poděkováním pro zdravotníky, kteří makají, abychom my mohli žít. Mnozí z nás.
V pražské Zoo na konci května otevřeli novou expozici ´Darwinův kráter´, název expozice i pojetí její hlavní části je odvozeno od skutečného Darwinova kráteru, který se nachází na západě Tasmánie a vznikl po dopadu meteoritu zhruba před 700–800 tisíci lety. V průchozím výběhu expozice se návštěvníci ocitnou dokonce ve společném prostoru s klokany obrovskými a rudokrkými. Foto Zoo Praha
Zoo Praha na to jde fikaně
A i v Zoo Praha se plácli přes kapsu. Každý člen Integrovaného záchranného systému, tedy nejen zdravotníci, ale i hasiči a policisté, může celý červen do Zoo pouze za jednu korunu. Samozřejmě po předložení průkazů nebo jiných dosvědčujících důkazů o svém zaměstnavateli. A pozor, mohou s sebou vzít rodinné příslušníky. Ti budou mít v rámci rodinné vstupenky také Zoo zdarma. To je velmi šlechetné gesto, které jistě mnozí z nich využijí. Vedle samotných členů mohou do Zoo za korunu i zaměstnanci administrace IZS.
Jak na pokladně uplatnit nárok na slevu?
- na pokladnách je třeba prokázat pracovní nebo služební vztah k výše uvedeným profesím formou předložení zaměstnaneckého nebo služebního průkazu nebo karty, případně potvrzení zaměstnavatele
- u soukromých lékařů předložení kopie nebo elektronické verze licence, udělené Českou lékařskou komorou
- u členů Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska předložení členského průkazu
- návštěvník, uplatňující nárok na slevu, musí o slevu žádat na pokladně Zoo osobně
- počet vstupů do Zoo za dobu platnosti akce není omezen
|
A teď k té vládě
Hned na úvod je třeba zmínit, že vláda si marketing nedělá. Vláda se snaží zvládnout krizovou situaci, při které musí řešit tisíce a tisíce podrobností, které musí všechny projít jistým schvalovacím procesem. A ač to vypadá, že vládní činitelé střílí své nápady od boku, jejich rozhodnutí musí být koordinované a právně čisté. Na vládu hledí tisíce kontrolních a detailně kontrolujících očí. Na marketingové oddělení jakéhokoliv podniku nekouká nikdo. Tam prostě přijdou s nápadem, a pokud je dobrý, může se hned druhý den aplikovat. To jen tak pro zchlazení vášní.
Premiér a jeho ministr na videokonferenci, foto Facebook / Vláda ČR
Kompenzace
Tak poprvé o kompenzacích začal mluvit na začátku dubna Andrej Babiš. A sliboval, jak je jeho zvykem, modré z nebe. A pro koho odměny měly být? Tady se rozvinula premiérova poetická část a začal básnit: „Pro zdravotníky v první linii a samozřejmě i v domovech seniorů a sociálních službách. Zejména pro odběrové týmy, záchranku, infekční oddělení, ARO, laboratoře a ostatní zdravotníky, pečující o covidové pacienty, a hygieniky.“ Na konci dubna pak přišlo rozkazem nemocnicím, aby vyplatily mimořádné odměny.
Zde je tweet ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha z 3. června: „Lékaři, sestry, sanitáři a další zdravotníci, kteří pracovali u covid pacienta na intenzivním lůžku, dostanou odměnu 500 Kč/h. To je průměrně 45 000 Kč měsíčně navíc k platu. Zdravotníci u covid pacienta na standardním lůžku dostanou 200 Kč/h, to je průměrně 18 000 měsíčně navíc. Počítá s tím kompenzační úhradová vyhláška, kterou dokončujeme. Nemocnice budou mít na odměny dostatek peněz. Kompenzujeme jim výpadky příjmů v době covid a současně jim navyšujeme rozpočet o 2 mld. Kč. Nyní je klíčové, aby Parlament schválil kompenzační zákon, ten čeká v PSP.“
Ministr zdravotnictví Adam ´Ken´ Vojtěch v záři reflektorů, foto Facebook / Vláda ČR
A výsledek? Otevřeným dopisem si stěžovali například lékaři z Infekční kliniky Fakultní nemocnice Brno, kteří dostali za měsíc duben k výplatě 80 korun navíc za hodinu práce, za březen 35 korun. Kde jsou ty slibované pětistovky? Během epidemie došlo k výraznému omezení lékařských zákroků a nemocnice jsou placené za zákroky. Slibované peníze tedy v rozpočtech nemocnic jsou, tvrdí ministerstvo, ale vedení nemocnic se nejspíš bojí je přerozdělit, protože vládne nejistota stran toho, jak to bude do budoucna. Vládě ten marketing u plnění slibů trochu hapruje. Snad to v brzké době uhladí (a uhradí). Alespoň nějakými lepšími sliby. Případně realizováním těch předchozích. Holt, stát se nedá zase tak dobře řídit jako firma, tudy vlak prostě nejede.
Aktuální situace je taková, že návrh zákona o kompenzacích osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby, který zohledňuje dopady epidemie covid-19, v pátek 5. června v Poslanecké sněmovně dostal zelenou. Návrh zákona z dílny Ministerstva zdravotnictví umožní resortu vydat kompenzační vyhlášku, která u poskytovatelů zdravotní péče zohlední zvýšené náklady v důsledku onemocnění covid-19 a navýší úhrady za péči o 5 miliard korun oproti současnému rozpočtu. Schválený zákon míří do Senátu a pak ho ještě musí podepsat prezident, což znamená, že peníze nebudou hned tak.
|
Vložil: Kamil Fára