Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Více než 400, čus virus. Lidé jsou již pořádně vydeprymulovaní. A pozor na naroušitele a kovidioty

14.05.2020
Více než 400, čus virus. Lidé jsou již pořádně vydeprymulovaní. A pozor na naroušitele a kovidioty

Foto: ČT / repro

Popisek: Martin Kavka je novinář, copywriter a copyeditor. V roce 2008 založil internetový slovník Čeština 2.0, který shromažďuje nové, neotřelé a zajímavé výrazy a novotvary. Společně s lexikografem Michalem Škrabalem je autorem knihy ´Hacknutá čeština: Neortodoxní slovník dnešní mateřštiny´, kterou vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing. Na snímku jako host pořadu ČT Sama doma

O pandemii koronaviru platí že všechno zlé je i k něčemu dobré. Nejenže se díky ní alespoň načas vyčistil vzduch, ze dne na den ustal nadměrný cestovní ruch, někteří lidé se konečně načas zastavili a odpočinuli si, ale došlo i obohacení lidové tvořivosti a vzniku nových slov. Těch se jenom v naší zemi během současné ´koronaéry´ objevily již více než čtyři stovky. S velkým zájmem je zaznamenává autor slovníku neologismů, novinář Martin Kavka.

První novotvary byly vytvořeny již začátkem roku, kdy začal národ pojmenovávat podezřele silné chřipky a zápaly plic jako skoronavirus. A v okamžiku, kdy se dosud neznámý virus skutečně dostal na naše území a v pátek 13. března se u nás prakticky zastavil normální život, nabrala jejich kreativita na obrátkách. Přímo úměrně s tím, jak začala nová nákaza ovlivňovat vše kolem, začali lidé například vtipkovat, že chodíme nakupovat do koroniálu, kde platí speciální koronadoba pro koseniory. Koroniály ovšem někteří nazývají též novorozence, kteří přišli nedávno na svět, podobně jak tomu bylo na začátku století v případě tzv. mileniálů. 

Pozor na naroušitele a kovidioty

Nejvíce se ovšem vyřádili díky fenoménu roušek. Jejich příznivci jsou nazýváni rouškomilové, zatímco odpůrci naopak rouškokazové nebo naroušitelé. Všichni si mohou roušky pořídit v rouškomatech, pokud jim ovšem mateří roušku neušije vlastní maminka. Čím déle se však roušky musí nosit, i v teplém počasí, lezou lidem na nervy, a přezdívají je více hanlivě, například jako držkohadry. Podobně vznikla různá nová slova na téma viru, včetně nového pozdravu čus virus. Nemocniční oddělení byla kvůli pandemii nové nemoci Covid-19 přejmenována na covidária či coronária. A ti, co nerespektují nějaké nařízení, nebo tak činí příliš horlivě, jsou nálepkováni jako covidioti. Samostatnou kapitolu nových přírůstků do slovníku neologismů představuje ústřední postava koronavirové pandemie u nás, profesor Roman Prymula. Soubor nařízení, která zavedl, národ shrnul do jediného slova - Prymulex. V návaznosti na něj si však někteří lidé stěžují, že jsou ze spousty příkazů a zákazů již deprymulovaní. 

Uchytí se?

Teprve čas ale ukáže, zda se novotvary, vzniklé v éře koronaviru, udrží při životě. „Pokud ta situace pomine, rádi na ně zapomeneme,“ nechal se slyšet Martin Kavka v magazínu České televize Sama doma. Ten také některá aktuální nová slova v tomto pořadu představil.

Neologismům se u nás v poslední době opravdu daří, především díky diskusím na sociálních sítích, kde si je lidé vymýšlí nejvíce. Zatímco některé výrazy rychle zapadly pár dnů poté, co se objevily, jiné už se vžily, především ty, co vznikly v rámci různých politických přestřelek. Platí to například o sluníčkářích, havloidech, kremlofilech, eurohujerech či dobroserech.

Vložil: Adéla Hofmanová