Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká vláda jako expert v kašlání na domácí výrobu? Opravdu? Komentář Štěpána Chába

komentář 21.04.2020
Česká vláda jako expert v kašlání na domácí výrobu? Opravdu? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Kyslíkové 'bomby' z produkce společnosti Cylinders Holding

Produkce všech medicinálních kyslíkových lahví z vítkovické společnosti Cylinders Holding budou exportované do zahraničí. Ač na počátku dubna Vláda ČR zahrnula společnost mezi producenty, od kterých bude přednostně nakupovat potřebný materiál, z jakéhokoliv nákupu sešlo. Přitom o produkci společnosti je enormní zájem po celém světě.

„Jsme překvapení, protože celostátní krizový štáb ještě v úterý medicinální lahve chtěl. Obchodně nám to žádný problém nezpůsobí. Horší je skutečnost, že naší zemi nepomůžeme. Lahve dnes a zítra odejdou do okolní Evropy,“ uvedl generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík. Na počátku dubna, kdy společnost Cylinders Holding stále figurovala v klíčových plánech Vlády ČR, se zvýšila produkce z jedné tisícovky lahví měsíčně na třicet tisíc. Poptávka z celého světa byla, a stále je, obrovská. Ale Češi o produkty společnosti nestojí. Proč?

Antibabiš, antivojtěch

Víme, je to stejný taneček, který se odehrává na všech frontách. Vláda nechce Světlíkovy lahve, je to tedy zlá vláda, dáme rovnítko, podtržítko a ještě to umocníme několika rozhovory v médiích, kde si Světlík udělá fajn PR. Proč vláda nenakoupí u Světlíka? Možná proto, že nic takového nepotřebuje. Pandemie je na ústupu, italskou a ani španělskou cestou jsme se nevydali, menší nemocnice zvýšený nákup lahví nepotřebují, protože ‘nápor‘ nemocných v klidu zvládají krajské nemocnice, které jsou vybavené dostatečně, nemusí tedy improvizovat se Světlíkovými lahvemi. Je na tom něco špatně? Ne, jen ta vláda u Světlíka nenakoupila a tak se do ní bude kopat, protože to je přeci v módě. Jděte mi s tím k šípku.

Předpokládám, že si vláda jen zajistila předkupní právo na kyslíkové lahve pro případ, že bychom se přeci jenom vydali ve šlépějích Itálie a Španělska. V tom okamžiku by mohla nastat Světlíkova chvíle slávy a vítkovická fabrika Cylinders Holding by získala mnohé děkovné dopisy. Ale takhle? Jen bídná PR pro firmu, která kope, protože jí to donese body a vládě to body má ubrat. Šaráda v čistě českém provedení.

Nepotřebuje, nepomůžeme

Na svém twitterovém účtu Světlík napsal: „Toto jsou medicinální láhve vyrobené pro Českou republiku do menších nemocnic bez rozvodu kyslíku. Žádná z těchto láhví nebude v ČR použitá. Ministerstvo zdravotnictví nákup zrušilo jako nepotřebný,“ a doprovodil text fotografiemi, na kterých jsou palety s lahvemi. Snad ani netuší, jak si nakálel do vlastního hrdla.

U jiného postu, kde odsuzoval krok vlády u něj nenakoupit, napsal: „Horší je skutečnost, že naší zemi nepomůžeme.“ V dalším postu pak napsal: „Ministerstvo zdravotnictví nákup zrušilo jako nepotřebný.“ Takže ministerstvo označí nákup lahví ze nepotřebný (čti – nejdeme cestou Itálie a Španělska), ale Světlík se rozčílí nad tím, že nemůže se svou společností pomoci České republice. A čím by jí tak asi chtěl pomáhat? Tím, že by jí prodal lahve, které naše zdravotnictví ve větší míře prostě nepotřebuje?… protože nejdeme cestou Itálie a Španělska, nutno zopakovat a opakovat do zblbnutí.

Společnost Cylinders Holding na počátku dubna uvedla, že očekává (slovo ‘očekává‘ bych si dovolil zdůraznit), že český stát objedná zhruba 10 000 medicinálních lahví a skupina má dostatečné kapacity, aby tyto dodávky mohla splnit. Firma letos kvůli pandemii nového typu koronaviru zaznamenala skokový nárůst objednávek medicinálních lahví na kyslík, dusík a rajský plyn. „Zatímco v září byla poptávka na 900 lahví pro medicinální účely, před týdnem už to bylo přibližně 10 000, kdy přicházely požadavky zejména z Itálie a Španělska," napsala mluvčí společnosti Eva Kijonková. Ve Španělsku, pro příklad, postavili za 48 hodin improvizovanou nemocnici s 5 000 lůžky, kde museli využít právě medicinální kyslíkové lahve. My jsme se do této fáze nedostali a tak považuji mnohá vyjádření Jana Světlíka jen za reklamní akci. Pokud přijde na podzim druhá vlna nákazy, třeba už se pro Světlíkovy lahve místo najde. Takhle si ovšem kope pro vládní objednávku příkop, který může být nepřekonatelný.

 

Vložil: Štěpán Cháb