Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Německu dostanou nový vůz už po čtyřech letech nebo stotisících kilometrech. Ale zaplať pánbu za to. 15 nových sanitek pro záchranáře

20.02.2020
V Německu dostanou nový vůz už po čtyřech letech nebo stotisících kilometrech. Ale zaplať pánbu za to. 15 nových sanitek pro záchranáře

Autor: Michael Polášek

Popisek: Moravskoslezský kraj se dodávkou nových sanitních vozů může pyšnit tím, že patří k nejmodernějším a nejlépe vybaveným regionům z celé země

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje uvedla slavnostně do provozu patnáct nových, plně vybavených sanitních vozidel. Na obnovu vozového parku bylo zdravotnické záchranné službě Moravskoslezským krajem poskytnuto 37,5 milionu korun. Za tyto prostředky se pořídilo deset nových vozů, dva sanitní speciály byly uhrazeny Ministerstvem zdravotnictví ČR a jeden automobil bylo možno zakoupit díky prostředkům z Fondu zábrany škod. Z provozních prostředků ZZS MS kraje byly zakoupeny ještě dva automobily pro systém rendez-vous.

„Co do počtu, jedná se o velmi významnou dodávku nové techniky, protože tyto automobily tvoří téměř čtvrtinu prvosledových hlídek, které jsou nepřetržitě připraveny k zásahu. My jsme moc rádi za tu pravidelnou obměnu, protože vozidla jsou sice modernější, ale vůbec pro ně neplatí, že více vydrží než vozidla dřívějších generací. Například v Německu dlouhodobě platila zásada, že auto jde do rezervní zálohy, když je staré čtyři roky, nebo má najeto sto tisíc kilometrů, podle toho, co nastane dřív. Ale u nás si samozřejmě takový luxus nemůžeme dovolit," posteskl si ředitel Zdravotnické záchranné služby MS kraje, Roman Gřegoř.

Složila se i města

Kromě vozů v městské verzi byly pořízeny také vozy s pohonem všech čtyř kol, které zamíří do lokalit s obtížnějším terénem (Třinec, Krnov). Na vybavení nových sanitek přispěla také dvě města: Bruntál sto tisíci korunami na nákup schodolezu a Opava dala 600 tisíc na pořízení multifunkčního monitoru a defibrilátoru.

 

Lze jen doufat, že vysoce infekční pacient netrpí také klaustrofobií...

„Máme tady dvě nová speciální skříňová vozidla, jedno je pro přepravu nadměrně těžkých pacientů. Všechna vozidla mají nosítka, která unesou až 240 kg. Pro těžší pacienty budeme využívat právě tuto sanitku se speciálními polohovatelnými nosítky. Druhé vozidlo je určeno pro převoz vysoce infekčních pacientů pomocí tzv. bioboxu, což je bohužel právě v těchto dnech aktuální," říká Roman Gřegoř.

Můžeme vyrazit s infekčním pacientem až do Prahy

A právě jak funguje speciální skříňová sanitka, mi popsal záchranář: „Pokud bychom například měli pacienta, který se vrátil z exotické země a splňoval určitá kritéria, tak díky této sanitce v kombinaci s tranzitním izolačním prostředkem jsme schopni toho pacienta převést do cílového zařízení, což může být třeba Nemocnice v Praze Na Bulovce. Sanitka má oddělený ambulantní prostor od kabiny řidiče, takže řidič může řídit bez jakýchkoliv ochranných pomůcek, je tam množství elektroinstalace zajišťující podtlak a další speciální vybavení potřebné pro tyto převozy," říká záchranář Petr Jaššo a přitom vytahuje speciální žlutý box pro převoz pacienta. Po stranách boxu, který je hermeticky uzavřen, je několik otvorů pro ruce zdravotníků, usnadňující manipulaci s pacientem. Zdravotnická záchranná služba MS kraje již jednou takovou sanitkou disponuje a již se v minulosti osvědčila.

 

Pacient může mít až 300 kilogramů, i s tím si tato sanitka poradí

Hodí se i na spalničky či meningokokovou nákazu

„Tato sanitka je určená pro převoz vysoce infekčních osob, nemusí to být nutně ebola nebo mers, ale bývá to např. pro pacienty kteří mají invazivní formu meningokokové nákazy, případně když byla epidemie spalniček, tak jsme využívali tuto sanitku průměrně až 50 krát ročně," popisuje Petr Jaššo.

Vozový park zdravotnické záchranné služby MS kraje, která je druhou největší záchrannou službou a jednou z nejvytíženějších v ČR, se bude dál obnovovat. MS kraj letos připravuje výběrové řízení na dodávku dalších deseti sanitek za 37,5 milionu korun.

Vložil: Michael Polášek

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace