Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Německu dostanou nový vůz už po čtyřech letech nebo stotisících kilometrech. Ale zaplať pánbu za to. 15 nových sanitek pro záchranáře

20.02.2020
V Německu dostanou nový vůz už po čtyřech letech nebo stotisících kilometrech. Ale zaplať pánbu za to. 15 nových sanitek pro záchranáře

Foto: Michael Polášek

Popisek: Moravskoslezský kraj se dodávkou nových sanitních vozů může pyšnit tím, že patří k nejmodernějším a nejlépe vybaveným regionům z celé země

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje uvedla slavnostně do provozu patnáct nových, plně vybavených sanitních vozidel. Na obnovu vozového parku bylo zdravotnické záchranné službě Moravskoslezským krajem poskytnuto 37,5 milionu korun. Za tyto prostředky se pořídilo deset nových vozů, dva sanitní speciály byly uhrazeny Ministerstvem zdravotnictví ČR a jeden automobil bylo možno zakoupit díky prostředkům z Fondu zábrany škod. Z provozních prostředků ZZS MS kraje byly zakoupeny ještě dva automobily pro systém rendez-vous.

„Co do počtu, jedná se o velmi významnou dodávku nové techniky, protože tyto automobily tvoří téměř čtvrtinu prvosledových hlídek, které jsou nepřetržitě připraveny k zásahu. My jsme moc rádi za tu pravidelnou obměnu, protože vozidla jsou sice modernější, ale vůbec pro ně neplatí, že více vydrží než vozidla dřívějších generací. Například v Německu dlouhodobě platila zásada, že auto jde do rezervní zálohy, když je staré čtyři roky, nebo má najeto sto tisíc kilometrů, podle toho, co nastane dřív. Ale u nás si samozřejmě takový luxus nemůžeme dovolit," posteskl si ředitel Zdravotnické záchranné služby MS kraje, Roman Gřegoř.

Složila se i města

Kromě vozů v městské verzi byly pořízeny také vozy s pohonem všech čtyř kol, které zamíří do lokalit s obtížnějším terénem (Třinec, Krnov). Na vybavení nových sanitek přispěla také dvě města: Bruntál sto tisíci korunami na nákup schodolezu a Opava dala 600 tisíc na pořízení multifunkčního monitoru a defibrilátoru.

 

Lze jen doufat, že vysoce infekční pacient netrpí také klaustrofobií...

„Máme tady dvě nová speciální skříňová vozidla, jedno je pro přepravu nadměrně těžkých pacientů. Všechna vozidla mají nosítka, která unesou až 240 kg. Pro těžší pacienty budeme využívat právě tuto sanitku se speciálními polohovatelnými nosítky. Druhé vozidlo je určeno pro převoz vysoce infekčních pacientů pomocí tzv. bioboxu, což je bohužel právě v těchto dnech aktuální," říká Roman Gřegoř.

Můžeme vyrazit s infekčním pacientem až do Prahy

A právě jak funguje speciální skříňová sanitka, mi popsal záchranář: „Pokud bychom například měli pacienta, který se vrátil z exotické země a splňoval určitá kritéria, tak díky této sanitce v kombinaci s tranzitním izolačním prostředkem jsme schopni toho pacienta převést do cílového zařízení, což může být třeba Nemocnice v Praze Na Bulovce. Sanitka má oddělený ambulantní prostor od kabiny řidiče, takže řidič může řídit bez jakýchkoliv ochranných pomůcek, je tam množství elektroinstalace zajišťující podtlak a další speciální vybavení potřebné pro tyto převozy," říká záchranář Petr Jaššo a přitom vytahuje speciální žlutý box pro převoz pacienta. Po stranách boxu, který je hermeticky uzavřen, je několik otvorů pro ruce zdravotníků, usnadňující manipulaci s pacientem. Zdravotnická záchranná služba MS kraje již jednou takovou sanitkou disponuje a již se v minulosti osvědčila.

 

Pacient může mít až 300 kilogramů, i s tím si tato sanitka poradí

Hodí se i na spalničky či meningokokovou nákazu

„Tato sanitka je určená pro převoz vysoce infekčních osob, nemusí to být nutně ebola nebo mers, ale bývá to např. pro pacienty kteří mají invazivní formu meningokokové nákazy, případně když byla epidemie spalniček, tak jsme využívali tuto sanitku průměrně až 50 krát ročně," popisuje Petr Jaššo.

Vozový park zdravotnické záchranné služby MS kraje, která je druhou největší záchrannou službou a jednou z nejvytíženějších v ČR, se bude dál obnovovat. MS kraj letos připravuje výběrové řízení na dodávku dalších deseti sanitek za 37,5 milionu korun.

Vložil: Michael Polášek