Právě na soukromé intimní informace predátoři čekají… Program ´Tvoje cesta onlinem´ odstartoval tam, kde je to nejhorší
30.01.2020
Foto: Aerofilms a Michael Polášek
Popisek: Snímek z celovečerního dokumentu V síti, který mapuje sexuální predátory na internetu a bude mít premiéru již koncem února
Komunikace prostřednictvím internetu je fenoménem dnešní doby. Děti tráví svůj volný čas na síti i několik hodin denně. A i když je dítě ve svém pokoji či v přítomnosti dospělého, může se velmi jednoduše stát obětí trestného činu. Pachatel na počátku zahájí komunikaci přátelsky, často jako vrstevník, následně však přistoupí k manipulaci s dětskou obětí a dojde třeba i k nátlaku, aby oběť zaslala další intimní fotografie.
A právě nárůst trestné činnosti mravnostního charakteru inicioval vznik speciálního preventivního programu, který napoví, jak postupovat v krizové situaci a pakliže již nastala, jak ji vlastně řešit. Klíčová role v osvětě samozřejmě i zde náleží rodičům. Výukový program ´Tvoje cesta onlinem´ je proto připraven se základními bezpečnostními radami jak rodičům, tak žákům druhého stupně základních škol.

Snímek ze semináře
Statistiky jsou v této oblasti neúprosné
„Děti se stále častěji stávají terčem útoků predátorů na sociálních sítích a neuvědomují si, že odkrýváním svého soukromí útočníkům výrazně zjednodušují práci. Statistiky jsou v této oblasti neúprosné – počet nahlášených trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu se za posledních 5 let více než zdvojnásobil a téměř třetina z nich je mravnostního charakteru. Dnešní děti si již osvojily základní bezpečnostní doporučení a při vystupování na sociálních sítích jsou obezřetnější, než bývaly před 5 lety, nicméně stále ještě nedovedou rozlišit, kdy si píší se svým vrstevníkem a kdy na ně útočí internetoví predátoři“, říká autor projektu Ondřej Moravčík, vedoucího oddělení tisku Odboru komunikace a vnějších vztahů Policejního prezidia ČR.

Snímek ze semináře
Tvoje cesta onlinem je preventivní projekt, jehož cílem je ukázat dětem na vybraných případech způsoby, jakým internetoví predátoři oslovují své potenciální oběti, jak s nimi manipulují a jakých veřejně dostupných informací využívají. Policejní preventisté budou zároveň dětem dávat i doporučení, na koho se obrátit, a hlavně jakých rizikových ukazatelů si při komunikaci s osobou na internetu všímat.
Program odstartoval na Novojičínsku
Sami autoři projektu seznámili v Ostravě dne 13. ledna 2020 zhruba sedm desítek moravskoslezských preventistů se základními informacemi seminářů Tvoje cesta onlinem. Výuka zahrnula jak program určený dětem, tak rodičům (a samozřejmě další dospělé populaci). A autoři projektu již oslovili i první žáky v Moravskoslezském kraji. Úplně prvními byli posluchači šesté třídy ostravské základní školy Generála Píky. Hned následný den však program Tvoje cesta onlinem zhlédlo víc jak 800 dětí novojičínských základních škol. Novojičínsko bylo zvoleno pro start projektu v regionu vzhledem k četnějšímu počtu prověřovaného trestního jednání, kdy se obětí staly děti (při srovnání s dalšími územími regionu).

Snímek ze semináře
„Zásadní rada, kterou dětem říkáme je, že pokud sítě používají, měly by mít svoje účty uzavřené, tzn. aby se na ně nedostala cizí osoba. Zároveň dětem říkáme, aby na sítě nedávaly všechno o svém životě. Radíme jim, aby si nechávaly informace i pro své nejbližší okolí a ty soukromé informace tam nesdělovaly. Protože právě na tyto soukromé a někdy i intimní informace právě tito predátoři čekají a mohou je zneužít“, vysvětluje Ondřej Moravčík.
Jak poznat predátora
Výukový program pak doplnili kriminalisté oddělení kybernetické kriminality moravskoslezské policie konkrétními případy. Žáky obě prezentace zaujaly, reagovali vlastními zkušenostmi či zážitky. Bylo zřejmé, že jde skutečně o klíčové téma pro děti. Posluchači se tak například dozvěděli rozličné preventivní rady a doporučení, jak poznat ´predátora´, jak zabezpečit mobilní přístroj, které informace zásadně nezveřejňovat, zkrátka jak býti na síti bezpečně.
„Radíme dětem, že pokud už se stanou obětí internetového predátora, ať se svěří nejbližší osobě, aby udělaly printscreen obrazovky té komunikace, protože ta potom může pomoct kriminalistům v pátrání,“ radí autor projektu Ondřej Moravčík. V následujících týdnech se projekt Tvoje cesta onlinem představí dětem ve všech krajích ČR.
3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 sexuálních predátorů
27. února má premiéru celovečerní dokument Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti. Film mapuje zneužívání dětí na internetu. Autoři vytvořili falešné profily dvanáctiletých dívek a pak s figurantkami, třemi dospělými herečkami s mladistvým vzhledem, natáčeli pokusy mužů je kontaktovat a lákat z nich například nahé fotografie, ale také jim vyhrožovat či je vydírat…

Jedna z figurantek, představujících dvanáctileté dívky, ve skutečnosti dospělá herečka, která jen velmi mladě vypadá
Radikální experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokument vypráví strhující drama tří hrdinek alias ´dvanáctiletých dívek´, pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení…

Režisér Vít Klusák (na snímku uprostřed) při natáčení
„Pokaždé, když jsme měli dojem, že už jsme narazili na pomyslné dno pekla, tak se stalo ještě něco děsivějšího,“ sdělil pro server Lupa.cz vloni v létě Vít Klusák, známý již svými dokumenty Český sen, Matrix AB či Dělníci bulváru. Na otázku, jaké strategie predátoři, na které při natáčení narazili, používají nejčastěji, pak odpověděl: „Cukr a bič. A mirroring neboli zrcadlení. Dítěti, které má na profilu fotky koní, predátor tvrdí, že koně miluje a zvažuje si brzo jednoho koupit. Často se též uchylují k citovému vydírání. Třeba: když mi nepomůžeš s tím, že jsem nadržený, tak budu nemocný.“ A Klusák ještě dodal: „Experti tvrdí, že sexuální úchylkou trpí pouze 3–5 % z těch, kteří loví děti na internetu. Všichni ostatní jsou takzvaně psycho-sexuálně normální. Ti muži jsou především neskonale sobečtí. Vůbec jim nedochází, jak hlubokou rýhu můžou v těch dětských duších zanechat na roky dopředu.“
|
Vložil: Michael Polášek