Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Právě na soukromé intimní informace predátoři čekají… Program ´Tvoje cesta onlinem´ odstartoval tam, kde je to nejhorší

30.01.2020
Právě na soukromé intimní informace predátoři čekají… Program ´Tvoje cesta onlinem´ odstartoval tam, kde je to nejhorší

Foto: Aerofilms a Michael Polášek

Popisek: Snímek z celovečerního dokumentu V síti, který mapuje sexuální predátory na internetu a bude mít premiéru již koncem února

Komunikace prostřednictvím internetu je fenoménem dnešní doby. Děti tráví svůj volný čas na síti i několik hodin denně. A i když je dítě ve svém pokoji či v přítomnosti dospělého, může se velmi jednoduše stát obětí trestného činu. Pachatel na počátku zahájí komunikaci přátelsky, často jako vrstevník, následně však přistoupí k manipulaci s dětskou obětí a dojde třeba i k nátlaku, aby oběť zaslala další intimní fotografie.

A právě nárůst trestné činnosti mravnostního charakteru inicioval vznik speciálního preventivního programu, který napoví, jak postupovat v krizové situaci a pakliže již nastala, jak ji vlastně řešit. Klíčová role v osvětě samozřejmě i zde náleží rodičům. Výukový program ´Tvoje cesta onlinem´ je proto připraven se základními bezpečnostními radami jak rodičům, tak žákům druhého stupně základních škol.

 

Snímek ze semináře

Statistiky jsou v této oblasti neúprosné

„Děti se stále častěji stávají terčem útoků predátorů na sociálních sítích a neuvědomují si, že odkrýváním svého soukromí útočníkům výrazně zjednodušují práci. Statistiky jsou v této oblasti neúprosné – počet nahlášených trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu se za posledních 5 let více než zdvojnásobil a téměř třetina z nich je mravnostního charakteru. Dnešní děti si již osvojily základní bezpečnostní doporučení a při vystupování na sociálních sítích jsou obezřetnější, než bývaly před 5 lety, nicméně stále ještě nedovedou rozlišit, kdy si píší se svým vrstevníkem a kdy na ně útočí internetoví predátoři“, říká autor projektu Ondřej Moravčík, vedoucího oddělení tisku Odboru komunikace a vnějších vztahů Policejního prezidia ČR.

 

Snímek ze semináře

Tvoje cesta onlinem je preventivní projekt, jehož cílem je ukázat dětem na vybraných případech způsoby, jakým internetoví predátoři oslovují své potenciální oběti, jak s nimi manipulují a jakých veřejně dostupných informací využívají. Policejní preventisté budou zároveň dětem dávat i doporučení, na koho se obrátit, a hlavně jakých rizikových ukazatelů si při komunikaci s osobou na internetu všímat.

Program odstartoval na Novojičínsku

Sami autoři projektu seznámili v Ostravě dne 13. ledna 2020 zhruba sedm desítek moravskoslezských preventistů se základními informacemi seminářů Tvoje cesta onlinem. Výuka zahrnula jak program určený dětem, tak rodičům (a samozřejmě další dospělé populaci). A autoři projektu již oslovili i první žáky v Moravskoslezském kraji. Úplně prvními byli posluchači šesté třídy ostravské základní školy Generála Píky. Hned následný den však program Tvoje cesta onlinem zhlédlo víc jak 800 dětí novojičínských základních škol. Novojičínsko bylo zvoleno pro start projektu v regionu vzhledem k četnějšímu počtu prověřovaného trestního jednání, kdy se obětí staly děti (při srovnání s dalšími územími regionu).

 

Snímek ze semináře

„Zásadní rada, kterou dětem říkáme je, že pokud sítě používají, měly by mít svoje účty uzavřené, tzn. aby se na ně nedostala cizí osoba. Zároveň dětem říkáme, aby na sítě nedávaly všechno o svém životě. Radíme jim, aby si nechávaly informace i pro své nejbližší okolí a ty soukromé informace tam nesdělovaly. Protože právě na tyto soukromé a někdy i intimní informace právě tito predátoři čekají a mohou je zneužít“, vysvětluje Ondřej Moravčík.

Jak poznat predátora

Výukový program pak doplnili kriminalisté oddělení kybernetické kriminality moravskoslezské policie konkrétními případy. Žáky obě prezentace zaujaly, reagovali vlastními zkušenostmi či zážitky. Bylo zřejmé, že jde skutečně o klíčové téma pro děti. Posluchači se tak například dozvěděli rozličné preventivní rady a doporučení, jak poznat ´predátora´, jak zabezpečit mobilní přístroj, které informace zásadně nezveřejňovat, zkrátka jak býti na síti bezpečně.

„Radíme dětem, že pokud už se stanou obětí internetového predátora, ať se svěří nejbližší osobě, aby udělaly printscreen obrazovky té komunikace, protože ta potom může pomoct kriminalistům v pátrání,“ radí autor projektu Ondřej Moravčík. V následujících týdnech se projekt Tvoje cesta onlinem představí dětem ve všech krajích ČR.

 

3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 sexuálních predátorů

27. února má premiéru celovečerní dokument Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti. Film mapuje zneužívání dětí na internetu. Autoři vytvořili falešné profily dvanáctiletých dívek a pak s figurantkami, třemi dospělými herečkami s mladistvým vzhledem, natáčeli pokusy mužů je kontaktovat a lákat z nich například nahé fotografie, ale také jim vyhrožovat či je vydírat…

Jedna z figurantek, představujících dvanáctileté dívky, ve skutečnosti dospělá herečka, která jen velmi mladě vypadá

Radikální experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokument vypráví strhující drama tří hrdinek alias ´dvanáctiletých dívek´, pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení…

Režisér Vít Klusák (na snímku uprostřed) při natáčení

„Pokaždé, když jsme měli dojem, že už jsme narazili na pomyslné dno pekla, tak se stalo ještě něco děsivějšího,“ sdělil pro server Lupa.cz vloni v létě Vít Klusák, známý již svými dokumenty Český sen, Matrix AB či Dělníci bulváru. Na otázku, jaké strategie predátoři, na které při natáčení narazili, používají nejčastěji, pak odpověděl: „Cukr a bič. A mirroring neboli zrcadlení. Dítěti, které má na profilu fotky koní, predátor tvrdí, že koně miluje a zvažuje si brzo jednoho koupit. Často se též uchylují k citovému vydírání. Třeba: když mi nepomůžeš s tím, že jsem nadržený, tak budu nemocný.“ A Klusák ještě dodal: „Experti tvrdí, že sexuální úchylkou trpí pouze 3–5 % z těch, kteří loví děti na internetu. Všichni ostatní jsou takzvaně psycho-sexuálně normální. Ti muži jsou především neskonale sobečtí. Vůbec jim nedochází, jak hlubokou rýhu můžou v těch dětských duších zanechat na roky dopředu.“

Vložil: Michael Polášek