Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je tam spousta feťáků a zlodějů, člověk si musí své věci hlídat, říká Zdeněk, ostravský ´milionář z chatrče´

07.01.2020
Je tam spousta feťáků a zlodějů, člověk si musí své věci hlídat, říká Zdeněk, ostravský ´milionář z chatrče´

Foto: Simona Trávníková (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Sedmašedesátiletý Zdeněk je svobodná duše

V Ostravě žije dlouhodobě přibližně 900 bezdomovců. Z toho polovina z nich přímo na ulici. Do této komunity patří také Zdeněk, kterému je sedmašedesát. Na ulici žije už 13 let. Vyučil se pro Vítkovice, potom pracoval na šachtě, a nakonec jezdil po montážích… Životopis, který má v moravskoslezské metropoli spousta chlapů jeho věku.

Protože často cestoval, neměl vlastní byt. Přišel pak o rodinu, a tak se rozhodl žít venku. Volnost mu vyhovuje, a i když pobírá důchod a měl by i na nájem, volí raději život v dřevěném přístřešku, který si s kamarádem postavili z dřevěných palet nedaleko nákupního centra v Ostravě Mariánských Horách. V malém lesíku, kousek od rušné komunikace, mají vše, co k životu potřebují. Venku na stole stojí hrnce se zbytky jídla z předchozího dne, na stromě je zavěšeno zrcadlo i s umyvadlem a oblečení pověšené na šňůře se houpe ve větru. Letošní zimu si zatím pochvaluje: „Není skoro zima, je tak akorát, prakticky to vypadá jak na jaře. Takže prozatím to je bez problémů," říká bezdomovec Zdeněk.

´Zimní program´ magistrátu pro více než 800 osob

V případě, že udeří mrazy, magistrát města Ostravy spouští tzv. ´zimní program´, kdy je navýšena kapacita lůžek v azylových domech, noclehárnách, domovech se zvláštním režimem a v nízkoprahových denních centrech. Tato zařízení, která se celoročně starají o lidi bez střechy nad hlavou, město v roce 2019 ze svého rozpočtu podpořilo částkou 17,4 miliony korun. Pro rok 2020 se znovu počítá s obdobnou finanční podporou. Systematická a dlouhodobá spolupráce s nestátními neziskovými organizacemi umožnila vytvořit komplexní síť sociálních služeb. Připraveny jsou i ´teplé židle´, pokud jsou kapacity naplněny. Mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská dodává: „Zimní program realizujeme ve spolupráci s Charitou Ostrava a Armádou spásy, pravidelně na něj poskytujeme 300 tisíc korun. V Ostravě je v současné době k dispozici 751 míst v azylových domech, nízkoprahových centrech a noclehárnách a jejich počet lze v mrazech navýšit o dalších 90 míst."

Dřevěný přístřešek pana Zdeňka

Zdeněk má s bezdomovci špatné zkušenosti

Bezdomovec Zdeněk však služeb charity nebo Armády spásy nevyužívá, neboť, jak sám říká, má s tím špatné zkušenosti. „Pohybuje se tam spousta feťáků a zlodějů, člověk musí mít neustále své věci u sebe, nebo o ně přijde. Raději zůstanu tady v chatce, zatopíme si a uvaříme. Když se potřebuji okoupat, zajdu do města na ´Čapkárnu´ (což je bazén, jak místní vědí – pozn. Red.), a tam se za třicet korun okoupu. Když potřebuji nějaké oblečení, zajdu do charitativního obchůdku a tam je každý pátek oblečení zdarma", říká Zdeněk.

Svou chatrč nikdy nenechává bez dozoru

Na sobě má čisté kalhoty, čistou zimní bundu a celkově vypadá velmi udržovaně. O ostatních bezdomovcích se vyjadřuje dost nelichotivě. Své obydlí si pečlivě střeží a nikdy jej nenechává bez dozoru. Uvnitř chatrče je příjemně teplo od malých kamínek, na kterých si Zdeněk bude připravovat oběd. A s úsměvem dodává: „Když se člověk stará, tak má, co potřebuje. Někam do domova důchodců nebo na ubytovnu bych nešel. To bych byl akorát zavřený a já jsem zvyklý venku." 

Charita Ostrava poptává oblečení, ale jen pánské

Charita Ostrava také shromažďuje pro potřebné oblečení a obuv. Dárci ho mohou předat v Šatníku Charity Ostrava ve Vítkovicích v Jeremenkově ulici. „Prosíme dárce jen o pánské ošacení. Nejvíce zapotřebí jsou podzimní a zimní bundy, nedostatkové jsou rifle, ponožky a spodní prádlo. Uvítáme batohy, spacáky a tenké deky,“ řekl vedoucí útvaru služeb sociální prevence Charita Ostrava Marek Blahut a připomněl, že Charita Ostrava může poskytovat své služby lidem bez domova jen díky podpoře města Ostravy, kraje a dalších donátorů. Šatník je otevřen od pondělí do čtvrtka vždy od 10 do 14 hodin, ve středu je provozní doba prodloužena do 17 hodin.

20 nouzových přístřešků, tzv. iglou

Armáda spásy letos zvýší z loňských 14 na letošních 20 nouzových přístřešků, tzv. iglou, které distribuuje již druhou sezónu vytipovaným uživatelům terénního programu. Minimálně tři kusy budou o něco větší a budou sloužit párům, které také zůstávají v terénu i přes zimní měsíce. V zimním období se každý čtvrtek rozdává na předem daných stanovištích teplá polévka a čaj, přítomni jsou také sociální pracovníci terénního programu, kteří poskytují poradenství. Stanoviště fungují od minulého týdne v případě potřeby až do dubna, a to v období nízkých teplot. Letos jsou tři - u Koruny v Porubě, u Krajského úřadu v centru a na Černé louce. Bezdomovci jsou klienty terénních programů celoročně a jsou tak sociálními pracovníky Armády spásy o nabídce informováni a následně si tyto informace předávají mezi sebou.

Vložil: Simona Trávníková