Na policisty na koních si ČR již zvykla, ale na lyžích? Nová jednotka slouží již v Beskydech, od ledna i v Jeseníkách
23.12.2019
Foto: Simona Trávníková (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Pohled, na který si, alespoň tedy v Moravskoslezském kraji, lyžaři brzy zvyknou
FOTO Zajímavý pohled se může v těchto dnech naskytnout návštěvníkům Beskyd. Policisté na skialpových lyžích stoupají svahem, anebo naopak sjíždějí po sjezdovce dolů. V těchto případech jde zejména o prevenci, neboť už jejich přítomnost může odradit případné zloděje.
„Bezpečí na horách znamená prevenci, ne represi. Znamená to policisty na sjezdovkách, turistických trasách, v chatových oblastech, kdy se tam nemohou v zimním období majitelé dostat a znamená to prevenci proti zlodějům, kteří se na tyto chaty zaměřují. Budou pomáhat při pátracích akcích ve spolupráci s horskou službou a budou mít na starost spoustu dalších úkolů,“ říká ředitel PČR Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel.
Policisté i policistky musejí být dobří lyžaři
40 policistů v konkursu
Tento projekt se v Moravskoslezském kraji začal realizovat na jaře, kdy se z řad speciální pořádkové jednotky přihlásilo do konkurzu 40 uchazečů, ze kterých bylo vybráno 17 nejlepších. Hlavní roli zde hrála fyzická zdatnost a zkušenosti s pohybem v horách. Uchazeč musel např. co nejrychleji v lyžácích vyběhnout sjezdovku ve skiareálu Bílá. Mezi vybrané uchazeče se dostala také jediná žena – policistka Petra: „Pořádková jednotka má pověst útvaru, kde slouží hlavně sportovci, já sama hodně sportuji a když byla ta možnost se v práci i hýbat tak jsem toho využila, přihlásila se a vyšlo to.“
Poznáte je i z dálky - díky reflexním žlutým vestám s nášivkami policie
Od ledna i v Jeseníkách
„Lyžaři“ budou sloužit ve dvanáctihodinových směnách, nebudou čekat, až se něco stane, ale naopak budou pořád v terénu. Od ledna 2020 se počítá s nasazením policejních hlídek na lyžích také v Jeseníkách. Policisté prošli také výcvikem u horské služby, se kterou budou spolupracovat třeba při pátrání po ztracených lidech.
Jednotka má k dispozici i pásový skútr...
„Není to jenom tak nasadit si ty lyže a vyrazit do terénu. Je potřeba se s touto technikou sžít, s tím sněhem, s tím stoupáním a klesáním, zkrátka je potřeba trénovat. Skiareál Bílá je mezi lyžaři velmi oblíben a z toho také pramení největší počet zraněných osob na sjezdovkách v Beskydech. Věřím, že přítomnost policejní jednotky na svazích omezí tu nevraživost a aroganci, která mezi lyžaři bohužel je, říká člen Horské služby Beskydy Pavel Masopust.
Sjezdaři ´pod vlivem´ mohou být v klidu
Kdo si ale myslí, že budou policisté ´dávat foukat´ podnapilým lyžařům, ten je na omylu. Policejní ředitel Kužel říká: „Neděje se to nikde na sjezdovkách v Evropě, není důvod zavádět to u nás.“ Podle horské služby hlídkující policisté pomůžou určitě také se situací na parkovištích, kde je často problém s dojezdem sanitky, lidé nerespektují značky a parkují, kde chtějí. Výbava jednoho policisty přišla na 40 tisíc a vše financoval Moravskoslezský kraj. K dispozici je také skútr, který může mít buď kola nebo pásy.
Vložil: Simona Trávníková