Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici tam budou dělat co? Zapalovat svíčky a klást květiny? Vraťte se do Prahy, šašci

10.12.2019
Politici tam budou dělat co? Zapalovat svíčky a klást květiny? Vraťte se do Prahy, šašci

Foto: ČT 24 / repro

Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček byl nejrychlejší. Před místem tragédie uspořádal tiskovou konferenci

To, co následovalo po úterní tragédii v Ostravě, se opět odehrálo podle známého scénáře. Jen co se veřejnost dozvěděla, že v budově zdejší polikliniky bylo zastřeleno šest lidí, čeští politici se předháněli v tom, kdo dříve dorazí na místo činu a kdo rodinám obětí vyjádří soustrast. Každému soudnému člověku je přitom jasné, že jsou jejich slova zbytečná a veřejnost ve většině případů akorát tak naštvou.

Další tragédie se bohužel stala důkazem, jak laxně se u nás řeší řada problémů, které mají fatální dopad. Zatímco se čeští politici soudí u evropského soudu, zda u nás může být více držitelů zbraní, ti, kteří je chtějí získat za každou cenu, si snadno poradí sami. Pořídí si je nelegálně, vcelku bez problémů a nikdo netuší, kolik jich vlastně je. Počet legálně držených kusů se navíc blíží k milionu a s ohledem na toto značné množství by se proto policie i různé instituce měly především zaměřit na rizika, která držení zbraní může vyvolávat. Zatímco v některých případech musí lidé projít přísnou kontrolou (třeba na letištích, kde vyvolává pozornost kontrolorů každá lahvička) a na některých sportovních či kulturních akcích jsou různě šacováni, v jiných je vůbec žádná kontrola nečeká. A to je i případ zdravotnických zařízení, v nichž se nachází obrovské množství zcela bezbranných lidí. Nemluvě o tom, že různé útoky agresorů nejsou v těchto místech vzácné.

 

Co se stalo? Dnes v sedm ráno zabíjel v čekárně ostravské fakultní nemocnice tak zvaný tichý střelec (tak se označují pachatelé, kteří jsou noční můrou všech policistů; jejich činy jsou totiž rychlé, nepředvídatelné a mají tragické důsledky). Jeho střelbě podlehlo na místě šest lidí, další zranil. Pachatelem byl dvaačtyřicetiletý stavební technik z Opavska, který zabíjel efektivně (oběti střílel do hlavy a do krku) nelegálně drženou zbraní české výroby ráže 9 milimetrů. Z nemocnice ujel zhruba ve chvíli, kdy do ní naopak vjížděla zásahová jednotka policistů. Když ho policejní vrtulník dostihl na Opavsku, obrátil zbraň proti sobě. Na následky střelby už zemřelo šest lidí, ale další dva lidé jsou těžce zraněni, třetí jen lehce. Nemocnice se uzavřela už po sedmé hodině ráno, do odvolání je zrušena výuka i v prostorách vedlejší Vysoké školy báňské. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) označil zasahující policisty za excelentní.

Notorický problém

Notorickým problémem je také podceňování rizik, která představuje prudce narůstající počet duševně nemocných lidí. Ti jsou viníky mnoha tragédií a přes různá varování veřejnosti nebyla učiněna žádná opatření. Jak se během tragického úterního dopoledne postupně ukázalo, pachatel šíleného činu si delší dobu stěžoval na svůj zdravotní stav a podle některých indicií trpěl pocitem, že mu není věnovaná potřebná lékařská péče. Mnohokrát jsme se setkali s případy, kdy zoufalí občané lidé upozorňovali na psychopatickou osobnost ve svém okolí či v rodině a policie odmítla jednat. Nebo byl psychicky nemocný pacient příliš brzy propuštěn z léčení a vzápětí se dopustil násilí. Kvůli tomu byl například duševně nemocnou ženou zavražděn student ve Žďáru nad Sázavou. 

Vraťte se do Prahy, šašci

Všechna tato fakta si veřejnost velmi dobře uvědomuje, když vidí, jak se po každém masovém útoku politici předhánějí ve svých projevech soustrasti a různých slibech, a dává jim najevo svoje rozhořčení. Stačí se podívat na sociální sítě, na nichž se lidé netají svými kritickými názory. Ptají se, proč pokrytečtí politici jezdí na místo činu. Aby tam zapalovali svíčky a kladli květiny? A jeden občan z Ostravy politiky vyzývá: „Vraťte se do Prahy, šašci.“ Podle nich je zbytečné, aby se předváděli a sbírali body - měli by konat tak, aby k podobným činům nedocházelo. Jiní zase nabádají média, aby politikům prostor vůbec nadávala. Naštvání některých lidí jde tak daleko, že se dokonce dušují, že politiky, které spatří před nemocnicí, už nebudou volit.

Samozřejmě, že nelze všem útokům duševně postižených jedinců zabránit, avšak zajistit bezpečnostní kontrolu ve zdravotnických zařízeních by se mělo stát jednou z bezpečnostních priorit. Je přinejmenším zarážející, jakou obrovskou pozornost věnuje policie u nás již bohužel zkomercionalizovaným vánočním trhům, trvajícím pár dnů v roce, nebo různým masovým sportovním a kulturním akcím, avšak na nemocniční areály jí čas a peníze již nezbývají.

Vložil: Adéla Hofmanová