Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Letošní ´jantaři´? Marie Rottrová a Jindřich Štreit. V Cannes mají ruce, v LA hvězdy, Ostrava představila Jantarové schodiště slávy

23.10.2019
Letošní ´jantaři´? Marie Rottrová a Jindřich Štreit. V Cannes mají ruce, v LA hvězdy, Ostrava představila Jantarové schodiště slávy

Foto: Facebook / Moravskoslezské kulturní Ceny Jantar (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Maruška Rottrová získala letošní Cenu Jantar za celoživotní dílo, první, která byla v této kategorii udělena (spolu s fotografem Jindřichem Štreitem). Což obnáší i hvězdu na Jantarovém schodišti slávy - to je další ostravská premiéra

FOTO Oceněné umělce na Bolt Tower připomínají hvězdy s rezavějící patinou… Jantarové schodiště slávy bylo ve středu 16. října odhaleno na ostravské Bolt Tower, tedy bývalé Vysoké peci číslo 1 v Dolních Vítkovicích. Každý rok zde přibudou dvě hvězdy se jmény nejvýraznějších žijících umělců Moravskoslezského kraje, držitelů Ceny Jantar za celoživotní přínos v oblasti kultury. Ceny Jantar se konaly již dvakrát, s iniciativou přišel vydavatel známého lokálního periodika Ostravan Aleš Honus. Letos poprvé ale udělili i ceny za celoživotní dílo, které obdrželi právě Marie Rottrová a Jindřich Štreit. Více o cenách najdete na konci článku, je tam i přehled všech dosud oceněných…

„O cenách za celoživotní dílo jsme uvažovali již v minulém roce, protože tady je spousta umělců, kteří by si zasloužili toto ocenění. Buď už ale nejsou na scéně aktivní, anebo jsou, ale mnohem méně než ve svých nejlepších letech. V prvním ročníku jsme se ještě drželi při zemi, ale když už jsme věděli, že první ročník odezvu měl, tak jsme napodruhé nezaváhali. I lidé za námi po prvním ročníku chodili a říkali, že by to bylo vhodné. O laureátech jsme napoprvé rozhodli my jako zakládající členové spolku, který vydává kulturní deník Ostravan. Je to takový náš první impulz pro každoroční oceňování v tomto směru. Poprvé jsme vybrali dvě jména, která jsou naprosto nezpochybnitelnými autoritami ve svých oborech, ale rozhodně nemáme ambice tyto osobnosti v budoucnu vybírat sami, takže teď pracujeme na vytvoření odborného kolegia, které o tom v příštích letech bude rozhodovat. Bude to taková porota porot, složená z lidí, kteří skutečně mají přehled napříč většinou uměleckých oborů,“ vysvětlil v rozhovoru Aleš Honus.

Aleš Honus (na snímku vpravo) s letošními laureáty, Marií Rottrovou a Jindřichem Štreitem. Vlevo stojí radní Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo

Průmyslová tradice a skvělá kultura, to je Ostrava

První dvě hvězdy, vyrobené z cortenu, tedy povětrnostně odolné ocelové slitiny s rezavou patinou, odhalili letošní laureáti této ceny, zpěvačka Marie Rottrová a fotograf a pedagog Jindřich Štreit. Spolu s hvězdami byla odhalena i pamětní deska.

Jantarové schodiště slávy je společným projektem společnosti ProJantar, která udílení Cen Jantar organizuje, a Dolních Vítkovic. Generálním partnerem celé akce je Moravskoslezský kraj. „Chodníky slávy už existují. V Cannes mají otisky dlaní slavných umělců, v Los Angeles zase hvězdy. V našem kraji teď máme Jantarové schodiště slávy. Právě to bude patřit výjimečným umělcům z našeho regionu, kteří byli uvedeni do krajské síně slávy v rámci udělování kulturních cen Jantar. Jsem hrdý na to, že je v našem regionu tolik významných umělců a upřímně mě těší, že jako první se na Jantarovém schodišti slávy ocitli právě Marie Rottrová a Jindřich Štreit. K jejich hvězdám budou na Bolt Tower vzhlížet tisícovky návštěvníků Dolních Vítkovic,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Laureáti, úsměvy a krásné počasí...

„Velké umělecké osobnosti byly vždy součástí bohatého života Ostravy. Tak jako špičkový průmysl s jeho obrovskou tradicí. Obojí vytváří specifickou atmosféru města, a proto si hvězdy kultury a Dolní Vítkovice jako industriální odkaz zaslouží být spolu propojeny schodištěm slávy, což se právě dnes podařilo uskutečnit. Je to skvělé, těším se, že si novou atraktivitu prohlédnou i rodiny s dětmi, mířící do Světa techniky,“ komentoval výkonný ředitel Dolních Vítkovic (DOV) Petr Koudela.

Šárce Mikeskové se povedla opravdu krásná hvězda...

Hvězdy představují symbolické záznamy na pomyslné nebe

Autorkou hvězd je ostravská sochařka Šárka Mikesková. Ta vytvořila i skleněné sošky, které si v příštím roce již potřetí převezmou nejvýraznější umělci s vazbou na Moravskoslezský kraj. Tvar nepravidelných pěticípých hvězd vychází právě ze základny sošky. Autorka podle svých slov pracovala s metaforou věže stoupající do nebeských výšin. „Hvězdy představují symbolické záznamy na pomyslné nebe přesahující náš region,“ řekla ostravská sochařka Šárka Mikesková.

Do celkové koncepce moravskoslezských kulturních cen zapadá i materiál, ze kterého jsou hvězdy vyrobeny. Jde o corten, tedy povětrnostně odolnou ocelovou slitinu, která postupem času získává charakteristickou a esteticky působivou rezavou patinu.

 

Laureáti Ceny Jantar za rok 2018


Ceny za celoživotní dílo

 • Jindřich Štreit
 • Marie Rottrová

Marie Rottrová - snímek z předávání cen v Gongu

Populární hudba 2018

 • Interpret roku: Tomáš Kačo
 • Interpretka roku: Dorota Barová
 • Kapela roku: February
 • Píseň roku: Nedivoč – Fotky z výletu


Artificiální hudba 2018

 • Instrumentalista roku: Daniel Skála
 • Hudební těleso roku: Janáčkova Filharmonie


Divadlo 2018

 • balet/ muži: Sergio Mendéz Romero
 • balet/ženy: Sawa Shiratsuki
 • opera/ženy: Veronika Holbová
 • opera/muži: Pavel Klečka
 • muzikál/ženy: Kateřina Marie Fialová
 • muzikál/muži: Ján Slezák
 • činohra/ženy: Pavla Gajdošíková
 • činohra/muži: Josef Kaluža

Pavla Gajdošíková v oparu nadšení, foto Tomáš Dudyn Václavek

Literatura 2018

 • Irena Šťastná


Výtvarné umění 2018

 • Jiří Šigut

 

Jestliže spojíme lásku s uměním, můžeme být šťastni

Spolu s hvězdami byla na úpatí Jantarového schodiště slávy odhalena i pamětní deska, do které je laserem vypálen citát historicky prvního držitele Ceny Jantar za celoživotní přínos Jindřicha Štreita. „Jestliže spojíme lásku s uměním, můžeme být šťastni,“ řekl profesor Jindřich Štreit letos v březnu, když v aule Gong spolu s Marií Rottrovou cenu přebíral.

Jindřich Štreit je druhou nezpochybnitelnou kulturní osobností z Ostravska

Jak podotkl Aleš Honus ze společnosti ProJantar, která udílení Moravskoslezských kulturních Cen Jantar organizuje, oslovit autorku sošek pro ztvárnění symbolických hvězd na Jantarovém schodišti slávy byla jasná volba. Také materiál pro tuto sošku se nabízel sám vzhledem k místu, kde jsou hvězdy umístěny. „Každý rok na Bolt Tower přibydou dvě hvězdy. O tom, kteří žijící umělci vstoupí do Jantarové galerii slávy, bude každoročně rozhodovat odborné kolegium složené z renomovaných osobností kulturního života,“ řekl organizátor cen Jantar Aleš Honus.

Pohled na Bolt Tower, foto Facebook / Dolní Vítkovice

Jantarové schodiště slávy je součástí návštěvnického okruhu

Veřejnost si bude moci Jantarové schodiště slávy prohlédnout jako součást návštěvnického okruhu, který vede do jádra někdejší vysoké pece a také do jejích vyhlídkových pater s jedinečnou kavárnou, která vznikla ve šroubovicové nástavbě vysoké pece – dnešní Bolt Tower.

Výroční Ceny Jantar za rok 2019 a dvě ceny za celoživotní přínos kultuře Moravskoslezského kraje budou uděleny 15. března 2020 v ostravské aule Gong v Dolních Vítkovicích. Galavečera se bude opět účastnit špička kulturního života kraje. Slavnostní udílení cen bude i letos veřejně přístupné, součástí večera bude kulturní program exkluzivně připravený pro tuto příležitost. Vstupenky jsou již dostupné v předprodejní síti Ticketstream, program galavečera bude zveřejňován postupně v nejbližších týdnech.

Při odhalování hvězdy vál stříbrný vítr, jak se ve výšinách stává

Ceny Jantar jsou platformou pro profesní a společenské ocenění umělců s vazbou na Moravskoslezský kraj. Letos v březnu byly vyhlášeny již druhým rokem v šestnácti kategoriích zahrnujících hudbu, divadlo, výtvarné umění a literaturu. Dvě ceny za celoživotní přínos byly uděleny letos poprvé.

Přála bych si, aby tam přibývaly každý rok hvězdy a hvězdy

Marie Rottrová řekla pro Moravskoslezský deník, že už dostala řadu ocenění, většinou sošky, ale podobnou poctu nikde nemá. „Zatím se to nikde u nás nevyskytlo, nikdo na ten nápad nepřišel. První je Ostrava a je to hrozně příjemné a milé. Je to krásný pocit, a zvláště, když to člověk dostane ve svém rodném městě a rodném kraji, kde jsem prožila hlavní část své kariéry. Přála bych si, aby tam přibývaly každý rok hvězdy a hvězdy a hvězdy, ať je to hezky plný," řekla zpěvačka.

Na pamětní desce jsou laserem vypálena slova, která, jak stojí výše, Jindřich Štreit pronesl při přebírání Ceny Jantar: Jestliže spojíme lásku s uměním, můžeme být šťastni. „Propojení umění a života a lásky - to je to nejvzácnější, co může nás potkat," řekl jeden z nejlepších českých fotografů. Schodiště slávy s hvězdami je podle něj výborným a originálním nápadem. „Samozřejmě, že různé hutě a různé továrny jsou po celém světě, ale takováto věž, takovéto vlastně umělecké dílo, bych řekl, je jediné. A jestliže ještě je pojato Josefem Pleskotem jako nejlepším architektem, tak co si víc můžeme tady v Ostravě přát? Je to prostě geniální," zakončil Štreit.

 

O Cenách Jantar

Od roku 2018 jsou v Moravskoslezském kraji vyhlašovány Ceny Jantar.  Jde o každoroční oceňování mimořádných uměleckých výkonů v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury. Ceny Jantar představují platformu pro profesní a společenské ocenění umělců a uměleckých souborů, tvořících na území Moravskoslezského kraje. Smyslem cen je také zviditelnění vynikajících výsledků, kterých nominovaní umělci během aktuálně posuzovaného kalendářního roku dosáhli.

Jindřich Štreit při předávání cen v Gongu

„Těší mě, jak si umělci navzájem přejí úspěch,“ řekl v rozhovoru pro Patriot magazin.cz pořadatel Cen Jantar, dlouholetý novinář Aleš Honus. Ten založil před pěti lety internetový kulturní deník Ostravan.cz, a v minulém roce vymyslel spolu s několika přáteli jako nadstavbu tohoto projektu Ceny Jantar za kulturní počiny. Ke vzniku cen pak sdělil: „Bylo to v podstatě podobné jako při zrodu Ostravanu. Je pravda, že tady máme celostátní ceny, jako například Ceny Anděl nebo Thálie. Často jsem ale měl pocit, že ceny úplně nereflektují region. Když jsme u těch Thálií – inscenací, které vznikají, je zejména v oblasti činohry obrovské kvantum. Nedávno jsme to počítali a zjistili jsme, že jenom činoherních premiér v našem kraji je za sezonu padesát a více, pokud počítáme i malé scény. V silách porotců Cen Thálie není jezdit skutečně do všech krajů, takže jde vždy o nějakou výseč představení, ze kterých vybírají. My jsme chtěli, aby naši místní umělci měli pocit, že si jejich práce někdo všímá podrobněji. Hlavním důvodem, proč to vůbec děláme, jsou umělci jako takoví.“

Už jen nominace mají váhu

„Nejtěžší bylo nastavit jednotlivé kategorie, aby skutečně pokrývaly všechny divadelní obory - činohra, opera muzikál a balet - tak i populární hudbu, klasickou hudbu, výtvarné umění, literaturu. Dále bylo také velmi těžké určit, kdo bude rozhodovat o nominacích. Od počátku mi bylo jasné, že pokud ty ceny má někdo brát skutečně vážně, tak o kategoriích musí rozhodovat respektovaní odborníci. Najít odborníka na všechny zmíněné kategorie je téměř nemožné. Proto máme celkem osm odborných porot, které jsou pěti až devítičlenné. Snažili jsme se je poskládat z osobností, které mají ve svém oboru autoritu a navíc dění opravdu pečlivě sledují. Reakce umělců jsou dnes takové, že se nám to povedlo a že už jen nominace má pro ně potřebnou váhu. To je pak i předpoklad k tomu, aby se Ceny Jantar staly trvalou součástí kultury našeho kraje,“ vysvětlil Aleš Honus.

Ceny Jantar se předávaly letos na jaře v Gongu, vystoupil i Tomáš Klus a celá, skoro tříhodinová ceremonie sklidila velký aplaus

Už první ročník byl povedený, druhý velkolepý

K ´řevnivosti´ mezi umělci pak Aleš Honus řekl: „Měl jsem možnost sledovat bezprostřední reakce na oznámení jmen laureátů přímo v Gongu a první reakce řady oceněných byla taková, že šli potřást rukou ostatním nominovaným ve své kategorii. Měl jsem skutečně pocit, že si umělci vzájemně přejí úspěch, což dokládají i následné reakce na sociálních sítích ze strany těch, kteří letos nominaci neproměnili.“ Jediné negativní reakce byly podle něj z oblasti výtvarné a literární scény, kde někteří lidé pochybují, zda má smysl pořádat i pro ně takový gala program. A pro ty má Aleš Honus pádnou odpověď: „Pokud chceme dát patřičným způsobem vědět o kultuře, která v regionu vzniká, nemůžeme se krčit v koutě a nejlepší možností je upozornit na kvalitní věci takovou formou, aby to ve veřejném prostoru pořádně rezonovalo. A myslím, že i ten nejintrovertnější básník je nakonec rád, když jeho jméno v nominacích zazní a když si ho i díky tomu všimne více lidí a třeba si pak i koupí jeho knížku.“

Vložil: Markéta Vančová