Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Copak napíše jeho Respekt a Hospodářky? Mecenáš ´kvalitní české žurnalistiky´ Bakala na pranýři, za své bukanýrské praktiky. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.10.2019
Copak napíše jeho Respekt a Hospodářky? Mecenáš ´kvalitní české žurnalistiky´ Bakala na pranýři, za své bukanýrské praktiky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štenbera

Popisek: Půjde Zdeněk Bakala do tepláků?

Piráti na počátku svého dobrodružství v parlamentu iniciovali hlasování o založení sněmovní vyšetřovací komise, která by konečně vymetla hnůj z kauzy OKD. Napříč parlamentními stranami zavládla vzácná shoda a komise byla vybudována. Teď, po dvou letech, máme výsledky na stole. A ano, trestní oznámení už nepůjde jen na malé rybičky, jako doposud, ale na hlavní aktéry megatunelu, tedy i Zdeňka Bakalu nebo Bohuslava Sobotku. Sláva na nebesích. Heslo ‘Pusťte nás na ně‘ tak Piráti naplňují v tomto případě excelentně.

Je dokonale fascinující, že policie a ani státní zastupitelství do tunelu OKD zásadně sami nešly už v minulosti. Jako kdyby aktéři celého tunelu byli nedotknutelní a celou věc musela rozvířit až Pirátská strana a to téměř třicet let od začátku celé kauzy. Jak to, že už v té době nebily úřady na poplach, jak to, že už v té době nepadala trestní oznámení? Proč se to muselo dostat až do stavu, kdy nám Zdeněk Bakala dělá morálního garanta pravdy a lásky, přičemž je to novodobý Babinský toho nejhrubšího zrna, jak jako další ve frontě ukazuje zpráva sněmovní komise?

Jak šel čas s kauzou OKD

Prodej 46 % státního podílu ve společnosti OKD za 4,1 miliardy korun odsouhlasila vláda Stanislava Grosse v roce 2004. Bohuslav Sobotka byl tehdy ministrem financí. Podle státního zastupitelství byla ovšem cena tohoto podílu nejméně 9,8 miliardy. Jiné odhady hovoří až o 12 miliardách a posudek Ernst & Young z roku 2005 ohodnotil OKD dokonce na 52 miliard korun. Přitom znalecký posudek, který si k tomu tehdy nechalo zpracovat Ministerstvo financí (se Sobotkou coby ministrem) žádal za podnik jen kolem dvou miliard.

Nedlouho po uzavření obchodu se o transakci začala zajímat Evropská komise, která si k tomu od Sobotkova Ministerstva financí vyžádala analýzu. Pro resort tento posudek zpracovala advokátní kancelář Radka Pokorného, Sobotkova letitého přítele, který v té době zároveň pracoval pro Zdeňka Bakalu, a těžko tak měl zájem konečnou cenu zpochybňovat.

Nový vlastník kromě důlní společnosti získal zároveň 44 tisíc bytů. Vše koupila společnost Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy, kteří ale OKD po pouhých dvou měsících přeprodali firmě RPG Industries Zdeňka Bakaly, který zaplatil o pět miliard víc, než za firmu inkasoval stát. Po dvou měsících tedy hodnota záhadně narostla ze 4,1 na deset miliard. Bakala, který se z Česka postupně stáhl a přesídlil do Švýcarska, podle různých odhadů ze společnosti OKD ´vytáhl´ několik desítek miliard korun. Další odhady mluví až o 120 miliardách. Postě si to Bakala dokázal perfektně zařídit. Stačí si přečíst zprávu sněmovní komise, kde jsou veškeré machinace kolem OKD do všech podrobností popsané a kterou najdete v galerii.

Bakalova média

Bude zajímavé sledovat Bakalova média, která spadají pod jeho Ekonomii. Budou Hospodářské noviny pitvat dopodrobna jeho kauzu? A budou schopní napsat, že je platí a drží nad vodou novodobý Babinský, tedy Bakala, jak vyplývá ze zprávy sněmovní komise? A co hlásná trouba pravdy a lásky Respekt? Ten se za doby vlády Babiše stal výsměšným zrcadlem Mafry, kterou premiér vlastní. Jak se postaví k tomu, že je platí někdo v tunelech vlastně ještě obludnější, než je Babiš, jak poukazuje zpráva? Jak se postaví k tomu, že na jejich provoz jdou peníze z vykradeného Moravskoslezského kraje, který je ve zprávě sněmovní komise jasně za oběť? Vždyť nějaké Čapí hnízdo je proti tomu jen dětská hra na pískovišti. Osobně mě moc zajímá, jak se k věci postaví Knihovna Václava Havla, kde se o noblese vyššího člověka plácá od rána do noci, a přitom se na to plácání očividně berou peníze od okradených obyčejných lidí z Ostravska. Zvítězí pravda a láska? Nebo pud sebezáchovy?

Ač jsem dalek tomu, abych obhajoval Andreje Babiše, tak je nutné zkonstatovat, že Babiš vybudoval impérium chemického a potravinářského průmyslu. Produkuje, odevzdává hodnotu, jeho podniky zaměstnávají tisíce lidí (a ano, kvalita jeho výrobků je často na hraně zákona, stejně tak odměňování zaměstnanců za jejich práci). Co vytvořil Bakala? Ideologickou hlásnou troubu, která nadstandardně živí několik desítek jedinců. Dál nic. Jak je patrné ze zprávy sněmovní komise, tak pak už jen desítky tisíc okradených obyčejných lidí a hlavně dlouhotrvající a neustále narůstající nedůvěru ve spravedlnost v této republice. Když je člověk dostatečně šikovný, může si u nás zkrátka nakrást dle libosti a nikdo po něm nepůjde. To je příšerný vzkaz.

Stane se Bakala personou non grata pro neziskovku Člověk v tísni, kam Bakala směruje své mecenášství, aby si očividně kryl záda u mocných nevládek? Stejně, jako se stal Babiš nežádoucím sponzorem třeba u Colours of Ostrava? Udělá Tomáš Klus nějaké dojemné prohlášení na Facebooku s Václavem Havlem na tričku, kde Bakalu odsoudí a vzdá se všeho, co je s Bakalou spojené (vlastně včetně Bakalou dodatečně zprivatizovaného odkazu a jména Václava Havla)? Nějaká demonstrace na Letné v podání Milionu chvilek pro demokracii by nebyla? Vzedmou se donekonečna se v protestu vzdouvající pražští umělci? Pukne jim před kamerami teatrálně volátko ve spravedlivém pohoršení? Kauza OKD definuje privatizační inferno, které se rozjelo po revoluci a má-li přijít návrat jakés takés důvěry ve spravedlnost, měly by se rezervovat vězeňské cely hned vedle Davida Ratha i všem, na které sněmovní komise podá trestní oznámení stran OKD. Sedm let natvrdo pro Ratha za sedm milionů v krabici od vína. Kolik asi dostane Bakala? Podle užité logiky několik tisíc let natvrdo. A dokud nebude právě Bakala sedět, podstatná většina obyvatel republiky ve spravedlnost neuvěří.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb