Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Premiéra nového českého letounu i společné vystoupení elity, stíhače a akrobata, kde figuruje i gripen… Dny NATO v Ostravě

20.09.2019
Premiéra nového českého letounu i společné vystoupení elity, stíhače a akrobata, kde figuruje i gripen… Dny NATO v Ostravě

Foto: Facebook / AERO Vodochody Aerospace

Popisek: Letoun L-39NG je elegantní, dá se říci až krásný

Letošní XIX. Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě a nejvýznamnější veřejnou akcí svého druhu v celé ČR. Letos se zaměřují na připomenutí 20. výročí od vstupu do NATO a 70. výročí od vzniku Severoatlantické aliance. Víkendový program pak během 16 hodin poskytne téměř 70 dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi. Speciálním partnerským státem tohoto ročníku je Rumunsko, jež se představí s premiérovou leteckou i pozemní technikou. Dny NATO zažijí světový veřejný debut nového českého letounu L-39NG od generálního partnera akce, společnosti Aero Vodochody Aerospace. Elitní stíhač a král akrobatů vystoupí znovu, teprve podruhé pohromadě, svůj debut zažili letos 25. května na Dni otevřených dveří základny v Čáslavi. To ale není zdaleka vše, co Ostrava o víkendu uvidí. Ale popořadě, nejprve premiéra letounu L-39NG…

V předchozích letech se na akci představoval technologický demonstrátor nového stroje, označovaný jako L-39CW, letos se ale poprvé na veřejnosti ukáže finální produkt, a to navíc v atraktivní podobě se zavěšenými zbraňovými systémy. Letoun L-39CW pak bude sloužit jako jeho doprovod pro přílet na mošnovské letiště. „Letoun L-39NG symbolizuje budoucnost českého leteckého průmyslu a jeho veřejné představení je tak pro Dny NATO velice prestižní záležitostí,“ vyzdvihuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Spolupráce českého letectva s domácím leteckým průmyslem je samozřejmostí, a tak mne těší, že právě na Dnech Vzdušných sil AČR budeme moci poprvé vidět letoun L-39NG, který v brzké budoucnosti české vzdušné síly zařadí do své výzbroje,“ uvádí genmjr. Petr Hromek, velitel Vzdušných sil AČR.

Letoun L-39NG za denního světla

Cvičný letoun může plnit i menší bojové úkoly

Letoun Aero L-39NG vychází z konstrukce původního L-39 Albatros, avšak za použití moderních, kompozitních materiálů. Stejně jako jeho předchůdce i nová generace plní primárně funkci cvičného letounu. Sekundárně lze však L-39NG využít také k plnění bitevních úkolů v konfliktech nižší intenzity. Výzbroj letounu budou moci návštěvníci vidět také na vlastní oči, vystavovaný model bude vybaven neřízenými raketami LAU-32, kulometem DHMP 400 nebo přídavnými nádržemi.

AERO Vodochody Aerospace je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky stovkám stále používaných letounů L-39 a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

Gripen a Extra-300

Elitní stíhač Ivo Kardoš a král akrobatů Martin Šonka znovu společně

Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin Šonka zopakují své unikátní společné vystoupení. V něm budou mít návštěvníci víkendových Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR jedinečnou možnost vidět dechberoucí letové figury nadzvukového stroje JAS-39 Gripen a akrobatického speciálu Extra-300.

Sestavu musel schválit letový ředitel

Předváděcí pilot nadzvukového stroje JAS-39 Gripen Ivo Kardoš a mistr světa v letecké akrobacii a loňský vítěz prestižní série Red Bull Air Race Martin Šonka s letounem Extra 300 SR znovu připravují a zkoušejí sestavu, při níž proudový stroj a vrtulový speciál létají společně a velmi blízko u sebe. „Posuzuje se samozřejmě hlavně bezpečnost ukázky, ta je pro nás vždy na prvním místě. Pokud se vše podaří, jak plánujeme, určitě to bude unikátní vystoupení,“ uvedl pilot Ivo Kardoš. Samotnou sestavu pak musel schválit letový ředitel Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády ČR.

Martin Šonka ´v akci´

Během premiéry Šonka, který je sám bývalým armádním pilotem gripenu, předváděl i svůj tradiční let vzhůru nohama. Kardoš, který se v gripenu při společném vystoupení drží prakticky neustále na minimální rychlosti stroje, zase veřejně jako první na světě provedl výkrut kolem Šonkova letadla. V přípravě letci museli detailně plánovat a předem rozebrat všechny faktory a situace, které by mohly při takové společné ukázce nadzvukového bojového stroje a akrobatického speciálu nastat.

Kapitán Ivo Kardoš je předváděcím pilotem Gripenu už třetí rok a za své umění získal řadu prestižních ocenění na leteckých show v Evropě. Loni jeho sólové vystoupení návštěvníci Dnů NATO v Ostravě zvolili za nejlepší letovou ukázku. Podobně jako Kardoš, i Šonka má za sebou bohaté zkušenosti s letounem JAS-39 Gripen. Na rozdíl od svého bývalého kolegy se Martin Šonka věnuje naplno pouze akrobatickému létání. Mezi jeho největší úspěchy pak patří vítězství v světové sérií Red Bull Air Race 2018 nebo zlato z mistrovství Evropy v letecké akrobacii z roku 2016.

Martin Šonka, pilot s nejistou budoucností?

Zatím to na preclíky nevypadá

Martin Šonka, český akrobatický a bývalý bojový pilot Vzdušných sil AČR, vicemistr světa, mistr Evropy a České republiky v akrobatickém létání, zažil nedávno ošklivé překvapení. ´Byl to šok, zíral jsem do zdi, přiznal Šonka. Možná budu prodávat preclíky, povzdychl si´, zní všeříkající titulek rozhovoru, jenž poskytl nedávno pro Sport.cz a který se věnuje faktu, že série závodů ´Red Bull Air Race´ již nebude po letošní sezoně pokračovat… Šestý závodník v loňské anketě Sportovec roku a vítěz Red Bull Air Race z roku 2018 (letos skončil třetí) snad bude stále létat a prodej preclíků přenechá povolanějším…

Unikátní seskok českých a polských výsadkářů

Také na jedinečnou ukázku společného bojového výsadku se mohou těšit návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Na čtyřicet příslušníků 43. výsadkového praporu Armády ČR a polské speciální jednotky AGAT jím připomene 20 let spojenectví obou států v Severoatlantické alianci i 75. výročí největší výsadkové operace v dějinách. 

43. výsadkový prapor Armády ČR

Před dvaceti lety se NATO poprvé rozšířilo o bývalé členy Varšavské smlouvy, Česko, Polsko a Maďarsko. A právě tento historický okamžik pro všechny státy i pro samotnou Alianci seskokem čeští a polští výsadkáři připomenou. Navíc vzdají čest účastníkům výsadkových operací, především 24 tisícům spojeneckých vojáků, kteří se snesli před 75 lety při zahájení operace Overlord do Normandie. „Pravidelní návštěvníci Dnů NATO znají seskoky s vlajkami z vrtulníku v rámci slavnostního zahájení či zakončení programu. Tato ukázka však bude neporovnatelná s ničím, co bylo na mošnovském letišti dosud k vidění, včetně vystoupení britských parašutistických skupin, a to nejen proto, že půjde o historický první společný seskok příslušníků české a polské armády,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Výjimečná bude i svým rozsahem, který s sebou nese i nutnost specifického provedení. Vojáky tak do vzduchu vynesou letouny CASA C-295, jedna polská a jedna česká, které při vypouštění výsadkářů poletí v ose letištní dráhy.“

43. výsadkový prapor Armády ČR

Návrat po šesti letech

43. výsadkový prapor se i díky tomuto seskoku vrací na Dny NATO po šesti letech. V Armádě ČR je jedinou jednotkou tohoto typu a právě díky vysoké mobilitě tvoří útvar jednu z hlavních částí expedičních sil armády. Byl tak nasazen do mnohých aliančních operací, jako např. mise KFOR v Kosovu nebo Resolute Support v Afganistánu. Podobně jako 43. výsadkový prapor z Chrudimi, i Jednostka Wojskowa AGAT se vyznačuje vysokou mobilitou a specializuje se na boj v týlu protivníka. Přestože jednotka AGAT vznikla jako součást polských speciálních sil teprve v roce 2011, na akci se objeví již počtvrté. S příslušníky, výzbrojí a výstrojí obou útvarů se budou moci návštěvníci seznámit rovněž na jejich statických expozicích, kde se diváci můžou těšit mimo jiné na statickou ukázku obrněného vozidla Oshkosh M-ATV.

Obojživelný přívěs od Agadosu bodoval již v Londýně

Dalším českým úspěchem je, že velkomeziříčská firma Agados se zúčastnila Mezinárodního festivalu vojenské a bezpečnostní techniky DSEI, který proběhl ve dnech 10. - 13. září v Londýně. Největšího výrobce přívěsných vozíků v Česku zde zastupovala novinka letošního roku – terénní obojživelný přívěs. O víkendu 21. – 22. září bude tento unikátní přívěs k vidění také na Dnech NATO v Ostravě. Vedle návštěv festivalů a přehlídek se Agados stále snaží rozšiřovat a vylepšovat už tak bohaté portfolio a přichází s novou řadou skříňových přívěsů.

Terénní obojživelný přívěs od firmy Agados

​Londýnský festival vojenské a bezpečnostní techniky DSEI je jedním z nejvýznamnějších v Evropě. Letos se konal už 20. ročník a během čtyř dnů proběhlo několik stovek přednášek s významnými hosty v oboru z více jak osmdesáti zemí světa. Vystaveny byly novinky ze světa vojenské a bezpečnostní techniky. „Velice si vážím toho, že jsme měli možnost vystavovat náš unikátní terénní obojživelný přívěs na DSEI 2019. Díky tomuto veletrhu se dostane do podvědomí v zahraničí a věřím, že o něj bude zájem. Už nyní ho využívají armády v Rakousku a Švédsku,“ popisuje jednatel společnosti Agados Petr Ostrý.

Agados se dále i letos představí na tradiční největší bezpečnostní přehlídce v Evropě - na Dnech NATO na ostravském letišti Mošnov, kam také přiveze obojživelný přívěs. Návštěvníci festivalu budou mít možnost seznámit se s tímto unikátním výrobkem, který letos na jaře na brněnském mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET získal významná ocenění. Získané ceny motivují společnost Agados stále vyvíjet novinky a vylepšovat zákazníky oblíbené přívěsy. Už od jara budou na všechny přívěsy aplikována nově LED světla, která doposud byla součástí volitelného příslušenství. „Na novinkách neustále pracujeme. Vyvinuli jsme novou řadu skříňových přívěsů, které rozšíří naše portfolio a nabídnou zákazníkům nový typ vozíku, který jak věřím, bude dobře sloužit,“ uzavírá Petr Ostrý.

Policie ČR předvede mezinárodní ukázky i zajistí bezpečnost

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR by se jen těžko mohly uskutečnit bez zapojení Policie ČR, jež je jedním z hlavních organizátorů akce a zároveň důležitou složkou podílející se na zabezpečení areálu akce. Její příslušníci návštěvníkům představí své schopnosti v dynamických ukázkách a na statické expozici představí historii dopravní policie.

Policie ČR

Diváci se mohou těšit na společnou ukázku policistů zásahové jednotky moravskoslezského krajského ředitelství a jejich kolegů z Policajného pohotovostného útvaru Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline, kteří zakročí proti ozbrojenému pachateli. Ve druhé ukázce v rámci hlavního programu pak Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje představí služební motocykly dopravní policie.

Nebudou chybět ani čeští a slovenští policejní kynologové

Po oba dny budou na letišti navíc přítomni policisté z oddělení služební kynologie krajského ředitelství, kteří předvedou společně s kolegy z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline a se svými čtyřnohými svěřenci řešení různých krizových situací, například zákroky proti nebezpečným pachatelům. „Policie ČR je nedílnou součástí organizace Dnů NATO. Vedle Armády ČR se jedná o druhou největší složku podílející se na přípravách a průběhu akce, kdy především dohlíží na udržování pořádku v areálu i průchodnost silnic v okolí letiště, a navíc se návštěvníci mohou těšit i na rozsáhlou ukázku její činnosti,” oceňuje předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. „Rádi bychom navíc pozvali návštěvníky i na slavnostní služební slib nových moravskoslezských policistů a předání nové techniky v rámci nedělního programu,“ dodává Pavlačík.

Policista z oddělení služební kynologie se svým chlupatým kámošem

Ve statické ukázce krajského ředitelství bude prezentována historie dopravní policie, která letos slaví 100 let. Expozice představí návštěvníkům užívané techniky jako například zařízení k měření rychlosti a množství vozidel a motocyklů nebo historické uniformy.  Zájemci budou mít dále možnost vidět výzbroj, výstroj a vozidla policistů speciální pořádkové jednotky a speciální vozidla typu Schengen bus odboru cizinecké policie. Výše uvedenou prezentaci doplní ukázka techniky Policejního prezidia ČR, bude se jednat kromě jiného o prezentaci vozidel nebo činnosti policejních potápěčů. Policisté krajského ředitelství budou stejně jako v předchozích letech připraveni rovněž na situaci, kdy se ztratí dítě. Centrálním místem činnosti těchto policistů, společně se zástupci dalších subjektů, bude stan umístěný přímo na ploše, poblíž komentátorské věže (místa dynamických ukázek).

Co ještě uvidíme?

Diváci se mohou těšit například na debutová vystoupení hned tří akrobatických týmů – francouzské skupiny Patrouille de France, finských Midnight Hawks a švýcarské skupiny PC-7 Team. Poprvé se na akci bude prezentovat pozemní obrněná technika čtyř zahraničních zemí.

Patrouille de France

„Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se letos budou prezentovat zástupci ozbrojených sil a dalších bezpečnostních složek ze 17 zemí a Severoatlantické aliance, kteří předvedou své schopnosti a techniku v dynamických i statických ukázkách,“ upřesňuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, hlavního organizátora akce. „Plochu letiště tak celkově zaplní více než 100 kusů letecké techniky a desítky kusů techniky pozemní. Díky rozsahu akce do Ostravy míří rovněž rekordní počet oficiálních zahraničních delegací.“ Česká veřejnost bude mít i první možnost si zblízka společně prohlédnout i americké vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, jež v českém letectvu nahradí dosluhující Mi-24/35.

Partnerský stát je letos Rumunsko

Role speciálního partnerského státu, jehož koncept umožňuje prezentaci bezpečnostních složek v mimořádném rozsahu, se v rámci letošních Dnů NATO zhostí Rumunsko. Jeho dynamické ukázky i statické expozice se ponesou v duchu premiér a návratů. Poprvé se na Dnech NATO představí rumunská pozemní technika, která bude zastoupena hlavním bojovým tankem TR-85 Bizon, kolovým obrněným transportérem Piranha III nebo samohybným protiletadlovým systémem Gepard. Právě rumunský tank TR-85 se bude navíc podílet na ukázce vedení bojové činnosti s českou armádou. Premiérově se představí také cvičný letoun IAR-99 Soim a také víceúčelový vrtulník IAR-330 Puma. Návratu se pak dočká také divácky oblíbený MiG-21 nebo C-27J Spartan. Vyjma posledního zmiňovaného se veškerá letecká technika představí jak na zemi, tak ve vzduchu. Rozsáhlou prezentaci záchranářské techniky pak chystá rumunské ministerstvo vnitra.

Víceúčelový vrtulník IAR-330 Puma

Prezentaci pozemní techniky na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR obohatí kromě Rumunska a České republiky také další tři zahraniční účastníci. Zatímco Polsko bude znovu po roce reprezentovat speciální jednotka AGAT se svým vozovým parkem včetně obrněného vozidla Oshkosh M-ATV, Německo představí kromě techniky bezpečnostních složek také hlavní bojový tank Leopard 2, bojové vozidlo Puma a obrněný kolový transportér Boxer. Sestavu zahraniční pozemní techniky doplní také Spojené státy, jež budou zastoupeny hlavním bojovým tankem M1 Abrams, bojovým vozidlem pěchoty M2 Bradley a kolovým obrněným transportérem Stryker.

Z USA na Dny NATO zamíří již tradičně i obří letadla B-52 Stratofortress a KC-135 Stratotanker. Navíc se po dlouhých deseti letech vrátí transportní letoun C-5M SuperGalaxy, který svou velikostí zastiňuje jak KC-135 tak legendární B-52. Americké velikány doplní také již zmíněná dvojice vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, s jejichž pořízením počítá české letectvo.

B-52 na letišti v Mošnově

Historicky nejvyšší počet zahraničních delegací

Neméně důležitá je také účast zahraničních delegací, jejichž počet je historicky nejvyšší v historii akce, když dorazí zástupci dvanácti států. V rámci Dnů NATO v Ostravě se uskuteční oficiální setkání velitelů vzdušných sil ze států Visegrádské skupiny, všechny státy V4 budou zastoupeny i ministry obrany. Delegaci v čele s velvyslankyní do Ostravy vysílá partnerské Rumunsko, svoje zastoupení budou mít i USA, ale rovněž Thajsko a Filipíny.

Exkluzivním partnerem akce bude i letos Škoda Auto. Mladoboleslavská automobilka stejně jako v minulých letech představí exponáty tradiční české značky Škoda. Ve středu zájmu budou především novinky Škoda Scala a Škoda Kamiq. Jízdní vlastnosti vozů Škoda Kodiaq, Karoq a Octavia Scout si pak budou moci návštěvníci vyzkoušet na terénním polygonu. Firmy z holdingu Czechoslovak Group a Tatra Trucks, jenž jsou speciálním partnerem akce, si v rámci statické expozice pro návštěvníky připravily rozsáhlou prezentaci svých vozů. Mezi ně patří například nejnovější provedení vojenského nákladního automobilu Tatra Tactic 4x4, Tatra Phoenix na podvozcích 4x4, 6x6 a 8x8. Excalibur Army pak na Dny NATO v Ostravě přiveze obrněný vůz Patriot II, který měl premiéru na letošní výstavě IDET.

 

O akci samotné

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Mottem akce je „Naše bezpečnost není samozřejmost a bez bezpečnosti není prosperita“, a proto je jejím hlavním cílem prezentovat široké veřejnosti co nejpestřejší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci na poli zajišťování bezpečnosti. Akce je řazena do „klubu prestižních evropských show“ a přestože náklady na ni každoročně rostou, veřejnost měla, má a vždy bude mít na tuto akci bezplatný vstup.

Hlavní program, který se odehrává na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů. Nikde jinde přitom není možné na jediném místě shlédnout špičkové umění a techniku nejenom vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů. Každým rokem se snaží organizátoři návštěvníkům akce nabídnout něco výjimečného. Součástí akce v rámci doprovodného programu jsou však také besedy, filmové projekce a semináře.

Rumunské obrněné vozidlo Piranha III

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky, které jsou nejnavštěvovanější dvoudenní rodinnou akcí v České republice, však nejsou pouze show s atraktivním programem. Jsou zejména významnou platformou pro vysvětlování důležitých bezpečnostních témat s ojedinělou příležitostí pro připomenutí si našich bohatých tradic.

Jedná se ale rovněž o významnou společenskou událost, na níž se setkávají zástupci privátní komerční sféry s představiteli státní správy a samosprávy, vrcholným managementem účastníků a partnerů akce, s významnými hosty z politické, podnikatelské, vědecké, kulturní, společenské či sportovní oblasti. Mezi pravidelné vzácné hosty patří členové české vlády, zástupci Severoatlantické aliance a Evropské unie, představitelé krajů, měst a obcí, velvyslanci, vojenští a letečtí přidělenci, členové civilních a vojenských delegací a další hosté nejen z České republiky, ale ve stále větší míře rovněž ze zahraničí – zejména z Evropy a Spojených států amerických.

Uspořádání akce není možné bez účasti složek integrovaného záchranného systému a žádá si nasazení stovek lidí, kteří zajišťují bezpečnou dopravu a pobyt až 200 000 návštěvníků. Jejími hlavními organizátory jsou Jagello 2000, Generální štáb Armády České republiky, Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje a Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Kompletní letošní sobotní a nedělní program najdete ZDE a ZDE.

Vložil: Markéta Vančová