Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ema má lásku (a sex). Pěkného, huňatého Slováka. Courají se spolu po Javorníkách… Naše předpověď se vyplnila

04.08.2019
Ema má lásku (a sex). Pěkného, huňatého Slováka. Courají se spolu po Javorníkách… Naše předpověď se vyplnila

Foto: Archiv

Popisek: Ema má lásku a mravence, Ema se má

Medvědice Ema, která je od dubna vybavena telemetrickým obojkem, se po celé tři měsíce pohybuje v horách na česko - slovenském pomezí. Aktuálně se nachází v slovenské části Javorníků, kde se vyskytuje nejčastěji. Území, na kterém se během telemetrického sledování pohybovala, zaujímá více než 1300 kilometrů čtverečních.

Na základě získaných dat vědci zjistili, že primárně, z 93 %, využívala lesní prostředí. Dalším preferovaným biotopem byly louky a pastviny nebo zemědělské oblasti s přirozenou vegetací. V době medvědí říje ji několikrát zachytila fotopast ve společnosti samce. Za dobu sledování způsobila Ema škody na několika nezabezpečených stanovištích včel, od počátku června však zatím k žádné další škodě nedošlo.

Jak se s přítelem seznámili?

Vladovi Trulíkovi z hnutí Duha se již 28. května ve slovenské části Javorníků podařilo zdokumentovat medvědici Emu s telemetrickým obojkem poprvé ve společnosti medvědího samce. I to byl jeden z důvodů přesunu Emy z Moravy na Slovensko, v květnu a v červnu totiž vrcholí medvědí říje. Koukněte se sami na medvědí rande…

Mladá medvědice se pohybuje po velkém prostoru

„Telemetrie nám přináší pozoruhodné informace o aktivitě medvědice. Za dobu jejího sledování víme, že se pravidelně pohybuje ve Vsetínských Beskydech, Javorníkách i Moravskoslezských Beskydech. Ve srovnání s telemetrickými daty jiných medvědů v Karpatech se Ema pohybuje na několikanásobně větším území. Vzhledem k tomu, že jde o mladé zvíře, další období přinese více informací o tom, jestli se bude její prostorová aktivita zvětšovat nebo dojde k postupné stabilizaci domovského okrsku,“ uvedl Martin Duľa, zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.  Podle něj šelma při přesunech z jednotlivých pohoří musí překonat také hustěji osídlené části hor, přičemž občas neunikne pozornosti místních obyvatel, kteří vědcům poznatky z pozorování hlásí. V obydlených místech se medvědice zdržuje jen nezbytně nutnou dobu, kterou potřebuje k přesunu mezi horskými celky. Nebylo ji tedy potřeba nějakým způsobem aktivně plašit.

Pohyb telemetricky sledované medvědice Emy, od 9. 4. do 9. 7., zdroj LDF MENDELU

Dlabe mravence, maliny, borůvky a krade kukuřici divočákům

Zoologové také stále průběžně vyhodnocují, jaké prostředí medvědice využívá a čím se živí. „Za poslední tři měsíce jsme si mohli udělat celkem ucelený obrázek o tom, jak a kde medvědice tráví čas. Preferuje staré smíšené lesy, ale také zarůstající holiny, což se ukazuje hlavně v posledním měsíci. Souvisí to s výběrem potravy, kterou aktuálně tvoří hlavně různý hmyz a dřevokazní mravenci, již aktivně vyhrabává z trouchnivějících pařezů. Na zarůstajících holinách si jídelníček zpestřuje malinami a borůvkami. Jako většina medvědů nepohrdne také mysliveckými vnadišti (aby byla jistota, že zvěř na místo přijde a zdrží se zde delší dobu, zřizují myslivci poblíž posedů vnadiště s kukuřičnými klasy, šrotem, vývrhy a prošlým pečivem, pozn. red.), které jsou jednoduše dostupným zdrojem potravy,“ uvedl Michal Bojda, koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí Duha Olomouc, podle kterého odpočinek tráví medvědice v hustých smrkových nebo bukových mlazinách.

Emu zachytila fotopast v okolí Smrku koncem letošního června, zdroj AOPK ČR, CHKO Beskydy

Jak se chránit před medvědem?

Přesto, že šelma aktuálně žádné škody nepůsobí, stále platí, že je třeba předcházet možným konfliktům a nenechávat volně přístupné odpadky. Tam, kde je to technicky možné, by místní chovatelé měli chránit zejména svá včelstva a hospodářská zvířata například elektrickými ohradníky. Tento způsob zabezpečení je v zemích s výskytem medvědů běžný a účinný. Také v Beskydech někteří včelaři instalovali kolem včelínů elektrické ohradníky a prokázalo se, že opatření fungují. 

Elektricky zabezpečené úly v Beskydech, zdroj Hnutí Duha Olomouc

„Včelař, kterému jsme zapůjčili síťové elektrické ohradníky a také další včelař, jenž si vybudoval elektrický ohradník sám, nás informovali, že i když kolem jejich včelínů medvědi prošli, tentokrát zůstaly úly nepoškozené. Ukázalo se tak v praxi, že tato poměrně jednoduchá opatření mají opravdu smysl a fungují. Je totiž třeba podotknout, že v chráněné krajinné oblasti Beskydy se nepohybuje pouze medvědice Ema, ale i další medvědi,“ řekl František Šulgan z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy.

 

Už přes čtvrt roku se medvědice Ema pohybuje po lesích s telemetrickým obojkem, který dostala, v oblasti Lysé hory. Ochránci přírody díky tomu vědí o poloze šelmy. Pokud by se ale začala chovat nebezpečně vůči lidem, může dojít k odchytu. Krajský úřad Moravskoslezského kraje povolil výjimku k případnému zásahu, kdyby se šelma pohybovala mimo chráněné krajinné oblasti a stala se hrozbou. V případě nutnosti zásahu povoluje výjimku na odchyt, rušení či usmrcení medvěda Správa CHKO, pokud se zvíře pohybuje na jejím území. V ostatních případech rozhoduje krajský úřad. Aby bylo možno předejít nebezpečné situaci, zahájil krajský úřad řízení o povolení výjimky už v dubnu, tedy v období, kdy medvědice zavítala i do oblasti Palkovických hůrek a Hukvald.

Povolení na odchyt se týká pouze medvědice Emy, v minulých týdnech se jiný medvěd pohyboval například v blízkosti Frenštátu pod Radhoštěm. Na česko-slovenském pomezí v oblasti Beskyd se pravidelně objevují tři až čtyři medvědi. „Medvěd je přísně chráněné zvíře, povolení k zásahu se týká pouze případů, že by šelma ohrožovala lidské zdraví, nebo se nebezpečně pohybovala v bezprostřední blízkosti obytné zástavby. Výjimka by se týkala odchytu, rušení a pouze v krajním případě usmrcení zvířete. Samozřejmě doufáme, že nic z toho nebude nutné,“ řekl tehdy hejtman Ivo Vondrák.

Zákon o ochraně přírody a krajiny stanovuje podmínky, za kterých je porušení pravidel ochrany velkých šelem povolené, právě na to žádost odkazovala. Výjimku ze zákazů u zvláště chráněných druhů živočichů lze povolit například v zájmu veřejného zdraví nebo veřejné bezpečnosti. „Odchyt je možné provést pomocí uspání narkotizační střelou, nebo odchytem do klece s případným uspáním narkotizační střelou. Usmrcení je možné provést pouze jako nejkrajnější řešení situace,“ píše se mimo jiné v rozhodnutí odboru životního prostředí s tím, že záměr je ve veřejném zájmu převažujícím nad zájmy ochrany přírody.

Vložil: Markéta Vančová