´Želva na útěku.´ I suchá řeč policejních svodek někdy překvapí… Jak rychle prchá taková želva a jak to celé dopadlo?
03.07.2019
Foto: Město Český Těšín
Popisek: Želva strávila pár hodin na služebně Městské policie, pouta ale nedostala :-)
Co se vlastně stalo? Pravděpodobně nějakému chovateli z Českého Těšína, místní části Rozvoj, utekla z vodní nádrže želva nádherná. Ve středu 12. června ráno k obojživelníkovi přivolal hlídku občan, který želvu zahlédl, jak si to štrádovala po chodníku... Zajímalo nás, jak rychle umí taková želva vlastně ´běhat´ a také, jak to s nebožačkou dopadlo.
Nebylo vůbec jednoduché vypátrat želví rychlost. Hlavně proto, že želv je spousta druhů, mořské, sladkovodní i suchozemské a změřit jejich rychlost zatím nikoho nenapadlo. Nezbylo nám, než se obrátit na odborníka. Pan Šimáček ze Štěchovic chová želvy nádherné již dvě dekády a ubezpečil nás, že tato želva umí být nečekaně rychlá. Po provedeném experimentu s vypuštěnou želvičkou, návnadou a stopkami jsme získali cifru – želva nádherná se může pohybovat rychlostí až 10 km v hodině.
Želvu nádhernou ve volné přírodě můžeme spatřit, jak se vyhřívá na kamenech, kládách a jiných místech, která vyčnívají z vody. Želvy jsou plazi a studenokrevní živočichové, takže jsou závislé na vnějších zdrojích tepla. Volně žijící želvy se v létě vyhřívají na slunci a v zimě se zahrabou do půdy, kde hibernují… Tento druh želvy se vyskytuje ve volné přírodě ve Spojených státech na území sahajícím od Illinois až po Mexický záliv a od východního pobřeží USA až po západní Texas. Někdy ji najdeme i v jiných oblastech, kam se pravděpodobně dostala, když lidé vypustili původně doma chované zvíře do volné přírody. Kůže želvy nádherné je zbarvená zeleně s jasně žlutými pruhy. Želva nádherná dostala své obecné jméno podle červené skvrny za oběma očima – v angličtině se želvě nádherné říká želva červenouchá – ačkoli u některých jedinců červené skvrny chybí. Naopak některé želvy mají malou červenou skvrnu navíc ještě na temeni hlavy. Želva nádherná má plovací blány a silné drápy. Foto Wikimedia Commons / Fruggo
Přestupní stanice na policejní služebně
Odchycenou želvu dočasně umístili na služebně MP v Sokolovské ulici, kde, jak se ukázalo, jsou na zvířata zvyklí - českotěšínští strážníci o ně pečují pravidelně. Kromě psů a koček čas od času odchytávají faunu, ohrožující bezpečnost dopravy, jako krávy, prasata, koně, často si jedou pro hady nebo dokonce i pro varana. V jejich péči končí papoušci, ozdobní králici a další exotická zvířata. Mluvčí města Český Těšín Dorota Havlíková si na závěr trochu postěžovala, že zmíněné želvy nádherné někdo nezodpovědný před několika léty vypustil do Těšínské přehrady, kde se jim daří přezimovat, jsou však velmi dravé a decimují malé ryby i původní obojživelníky.
Jezírko pro želvy nádherné v přírodovědné stanici Krajského střediska volného času JUVENTUS v Karviné, foto juventus.cz
Jak to s milou želvou dopadlo?
Dobře, jak jinak, když ředitel Městské policie Český Těšín, Petr Chroboczek, je sám chovatel. Hadař, doma má užovky červené, jak se nám po chvilce přiznal. Letos na služebně podle něj už pobývala i třeba sova nebo poštolka. Mají tam připravenou klec. Odchycená želva našla domov v Krajském středisku volného času JUVENTUS v Karviné, kde mají přírodovědnou stanici. A přímo pro želvy umělé jezírko, kam se na ně chodí dívat děti a žáci ZŠ.
Jak chovat přes léto na zahradě želvy?
Web zahrada-magazin.cz přinesl užitečné rady, které jsme pro vás zkrátili a vypíchli jen to nejdůležitější, co se týká želv nádherných…
- V našem klimatu nemůžete nechat želvy na zahradě přezimovat, ale od pozdního jara až do podzimu si mohou užívat sluníčka.
- Pozor, jakkoli to zní legračně, želvy umí být rychlé! Pokud necháte želvu pár hodin volně chodit po zahradě bez dozoru, může vám dírou v plotě zmizet pryč nebo se zahrabe do záhonu. Stálý ohrazený výběh je bezpečnější.
Foto Pixabay
- Želva nádherná patří jen do jezírka. Do volné přírody ji rozhodně nevypouštějte – škodí tam!
- Mnoho chovatelů vypouští přes léto vodní želvy do jezírka. Proč ne, rády se budou na břehu vyhřívat a zaloví si nějaké ty plže a larvy hmyzu. S krmením granulemi opatrně, ať přebytečné krmivo nezkazí vodu, ale bez přikrmování své miláčky také nemůžete nechat.
- Pozor na volné pobíhání psa – nevíte, co jej může napadnout. Naopak rybí potěr a pulci nejsou pro vodní želvu nebezpečím, nýbrž potravou.
- Vodní želvy rády hrabou v bahně. Květináče s lekníny vám tedy mohou zničit. A co je horší: máte-li jezírko fóliové, raději na letní vypouštění želv zapomeňte. Želví drápy by vám z peněženky vytáhly pořádnou sumu na opravu potrhané fólie.
|
Vložil: Markéta Vančová