Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sochařka je tu doma, pro Opavu připravila nádhernou výstavu. Zvedněte hlavu, uvidíte vznášející se drátěné objekty

06.06.2019
Sochařka je tu doma, pro Opavu připravila nádhernou výstavu. Zvedněte hlavu, uvidíte vznášející se drátěné objekty

Foto: Facebook

Popisek: Až do října budou zdobit tyto drátěné plastiky okolí Obecního domu. Více si prohlédněte v galerii

FOTOGALERIE Drátěné plastiky Veroniky Psotkové zaplnily od 21. května prostor kolem Obecního domu v Opavě. Jedinečné artefakty budou k vidění až do 27. října. Téměř půlroční expozice, kterou připravila Opavská kulturní organizace (OKO), nese název Doma. Díky nádherným sochám, jejichž fotky můžete obdivovat ve fotogalerii, jsme se více podívali na opavský kulturní život, přesněji kde se odehrává – tak to je tedy něco…

Sochařka Veronika Psotková se touto výstavou symbolicky vrací do Opavy, kde se narodila a kde také vytvořila a vystavila své první drátěné figury. Drátěné plastiky tvoří paralelní linii a současně hmotový protipól k její realistické sochařské práci a sama autorka je vnímá jako transparentní sochařské kresby, které neustále reagují na změnu světelných podmínek. V loňském roce její obří drátěné sochy ovládly například Dolní oblast Vítkovice.

Návrat ke kořenům ve velkém stylu

„Výstava v Opavě pro mě znamená především symbolický návrat ke kořenům,“ vysvětluje Veronika Psotková. „K vidění bude šest instalací vytvořených z 21 drátěných figur, mezi nimi například sousoší ´Velké prádlo´, ´Napojení´ a úplně čerstvé ´Mum’s Coffee´. Díla, se budou vznášet nad úrovní ulic Ostrožné a Beethovenovy kolem Obecního domu,“ dodává autorka. 

Jedna ze soch Veroniky Psotkové, foto Facebook

„Sochy Veroniky Psotkové se v různých prostředích proměňují a přizpůsobují kontextu daného místa, které jim umožňuje pokaždé nové náhledové perspektivy,“ vysvětluje Jan Kunze, dramaturg OKO a kurátor výstavy. „Obecní dům, který stojí na pomezí zástavby a parku, nabízí prostor pro interakci figur s fasádami městského prostoru i přirozené prolínání do parkových struktur,“ dodává Jan Kunze.

Sochařka Veronika Psotková vystavuje na tuzemské i zahraniční výtvarné scéně ve skupinových i samostatných výstavách. Její práce jsou u nás ve veřejném prostoru k vidění například na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi nebo v Obchodním centru Forum v Liberci. V současné době žije a tvoří v Oboře u Loun. 

Kdo je Veronika Psotková (* 1981 v Opavě) 

Tvorba Veroniky Psotkové je založena na principech realistického figurálního sochařství. Její sochy odkazují jak na klasickou, tak současnou figurální tvorbu. V posledních letech se do popředí jejího zájmu dostaly především netradiční prostorové instalace stylizovaných drátěných figur a objektů.

Drátěné plastiky tvoří paralelní linii a současně hmotový protipól k její realistické sochařské práci a sama autorka je vnímá jako transparentní sochařské kresby, které citlivě reagují na změnu světelných podmínek. Jejich tvar se průsvitem zploští nebo naopak klouzáním světla po povrchu spojuje do plných objemů. Autorka vystavuje doma i v zahraničí.

 

Veronika Psotková: Lidé jsou zvyklí na ´modelovou´ nahotu z televize, moje sochy je překvapí

Vypůjčili jsme si s dovolením část rozhovoru z Opavského deníku z 1. ledna 2012, proto, že zde sochařka mluví právě o svém ´drátěném programu´ a říká velmi zajímavé věci…

Repro z videa, zachycujícího sochařku při instalaci aktuální opavské výstavy

Kam směřuje vaše tvorba? Jedná se zejména o figurální tvorbu? Vaše práce má jakési dvě linie, které jednak koketují s pop artem, a jednak drátěným programem. Je to tak? 

Zatím mne velmi baví figurace, k abstrakci nemám příliš velký vztah, ale netvrdím, že se to nemůže změnit. Ty dvě linie, o kterých mluvím, se trochu doplňují. Typ sochařské práce, který dělám, je časově i materiálově velmi náročný a každá socha je více či méně oddřená. Drátěné sochy jsem začala dělat v jakési touze po odlehčení materiálu i celkové formě i rychlejší možnosti vyjádření. Figurace je pro mne stále nejjednodušším a nejčistším způsobem a ani jsem zatím neuvažovala o tom, že by to mělo být jinak.

Můžete blíže vysvětlit, co znamená ´drátěný program´? 

Drátěný program je můj osobní pracovní název pro sochy tvořené z rabicového pletiva vrstvením a tvarováním do objemů. Jde tedy o techniku. Poprvé jsem ji použila a vlastně i vytvořila u sestavy soch Průzkumnice (5 ženských figur) pro atriumDomu umění v Opavě v roce 2007. Stejným způsobem jsem pak zpracovala svou diplomovou práci Dědova zahrada (2009, sestava 28 figur) a Akvabely (17 figur pro OC Forum v Liberci) a několik solitérů.

Veronika Psotková na vernisáži své výstavy ´Doma´, foto Facebook

Častokrát zobrazujete nahé lidské tělo. Snažíte se porušit hranici intimity? Myslíte si, že některá vaše díla mohou u veřejnosti vzbuzovat jakousi kontroverzi? 

Nesnažím se je porušit, spíš individuálně posunout. Některé moje práce působí na některé diváky rušivě, protože jsou zvyklí na ´modelovou´ nahotu z televize, internetu nebo časopisů, ale na výstavě je to nějak překvapí. Navíc experimentuji s barvami, které tento pocit trochu umocňují. Tedy ano, myslím, že jsou díla, která vzbuzují více emocí než jiná a pro část diváků může být konfrontace trochu nepříjemná, ale zatím se mi nestalo, že by někdo veřejně zasáhl nebo odešel pohoršeně z výstavy. Spíš se lidé zasmějí.

Opava se má čím chlubit

Kulturní život v Opavě má k dispozici nádherné prostory, Obecní dům, Dům umění a odsvěcený kostel svatého Václava s úchvatnými, dechberoucími freskami na stropě. O program se stará Opavská kulturní organizace (OKO), městská příspěvková organizace, jejímž účelem je zabezpečovat činnosti a služby sloužící k uspokojování potřeb celkového kulturního rozvoje statutárního města Opavy.

Krásné fresky v odsvěceném kostele svatého Václava, foto Facebook

 

Celkový pohled na vnitřek úchvatného kostela, foto Facebook

 

Dům umění a přilehlý odsvěcený kostel sv. Václava, foto Facebook

 

Obecní dům, foto Facebook

OKO byla založena v roce 2007 z důvodu příprav projektu Obecního domu, který vznikl díky přestavbě bývalé bankovní budovy na nové kulturní zařízení. Od prosince 2009 zajišťuje kulturní program a celkový provoz Obecního domu. OKO je provozovatelem ještě dalšího kulturního objektu Domu umění a přilehlého odsvěceného kostela sv. Václava a to od roku 2011. Program Opavská kulturní organizace na červen najdete ZDE.

Vložil: Markéta Vančová