Úžasný nápad. Udrží ale v kašně v areálu Hlubina křišťálově čistou vodu? Jinak ty sochy zmizí pod hladinou
17.05.2019
Foto: Facebook
Popisek: Slavnostní odhalení první sochy pro kašnu Duch Hlubiny od sochaře Kurta Gebauera (na snímku v oranžovém tričku)
Trochu záhadný titulek, že? Zde je nutný kratší úvod, jenž naleznete hned na počátku článku… Do kašny v ostravském areálu Hlubina se vnořila druhá socha z plánovaných třiceti šesti. Vytvořila ji místní sochařka Šárka Mikesková, jejíž plastika se tak stala součástí podvodní expozice v kašně. Pořád nechápete? Tak tedy od začátku.
Téměř 150 let dobývali na Hlubině to nejkvalitnější ostravské uhlí stovky a tisíce horníků. Dnes je ale Hlubina kulturní a vzdělávací čtvrť s nově zrekonstruovanými budovami, sloužícími kultuře, vzdělávání, ale i konferencím, workshopům či diskuzím. Zkrátka a dobře, průmyslový areál Dolních Vítkovic v Ostravě nejen nestrhli, oni z něj udělali něco úžasného a minimálně v Česku nevídaného – zcela novou městskou čtvrť, kde to tepe uměním a kulturou. Součástí Dolní oblasti Vítkovic jsou i rekonstruované budovy bývalého Dolu Hlubina, kde si umělci pronajímají ateliéry a stojí zde citlivě zrekonstruované budovy Compres Hall, Brick House, Music Studios, Art Studios nebo Cineport.
Zrekonstruované budovy patřící k Dolu Hlubina, foto dolnivitkovice.cz
„Bývalým prostorám starých koupelen, kompresorovny, průběžné jídelny, trafostanice či budovy MTZ vtiskl architekt Josef Pleskot nový ráz a nové využití. Haly budou sloužit jako galerie či koncertní a divadelní sály. Rekonstrukce čtvrti se vyšplhala na 200 milionů korun," popsala v době jejich otevření, v roce 2015, pro Moravskoslezský deník mluvčí Dolní oblasti Vítkovic Karolína Rycková.
Duch Hlubiny připomíná hornickou tragédii
Na takovém místě se, jak jsme již psali, daří kreativitě. Takže nepřekvapí unikátní nápad, kdy z původní požární nádrže v areálu Hlubiny vznikla podle návrhu Lenky Bartůňkové sochařská kašna. Do ní sochaři postupně umisťují plastiky pod vodní hladinu. Nápad přeměny kašny získal název Duch Hlubiny. První sochu umístil pod vodu renomovaný sochař Kurt Gebauer. Celkem by mělo kašnu zdobit až 36 lidských plastik, jejichž základ tvoří odlitek Kurta Gebauera – v plánu je každý rok umístit dvě nové sochy; pod kurátorským vedením významného sochaře Kurta Gebauera jim vtisknou individuální tvář další současní sochaři. Socha od Šárky Mikeskové je druhou v pořadí a autorka ji 7. května vnořila pod hladinu kašny.
Šárka Mikesková se svou sochou u kašny na Hlubině, foto Ostrava / René Stejskal
„Autorem těla sochy je Kurt Gebauer. Já ji dotvořila, přidala komponenty a sochu jsem pracovně nazvala Nevěsta. Pojala jsem ji jako recesi, nadsázku, chtěla jsem odlehčit atmosféru. Plastika je vytvořena z bílého cementu a mou podmínkou bylo právě to, aby podklad byl bílý,“ popisovala autorka plastiky Šárka Mikesková. Voda by materiálu neměla uškodit. Plastika má hmotnost půl tuny.
Podvodní galerie je připomínkou tragicky zahynulých horníků na dole Hlubina, ale také připomíná minulé generace, které toto místo přetvářely nebo na tomto místě pracovaly. V budoucnu bude malé náměstí s kašnou opraveno, do kašny bude zavedena elektřina a plastiky osvětleny, aby byly dobře viditelné. Kašna zatím žije svým vlastním životem, jsou v ní vysazeni karasi a jeseteři, kteří přečkali zimu i pod zamrzlou hladinou a nyní se to v kašně hemží nově vylíhlými rybkami.
Dotace na přeměnu ulic nebo parků
Veřejný prostor města v průběhu letošního roku zkrášlí další nové instalace. Dokončeno bude 10 projektů podpořených z výzvy dotačního programu fajnOVY prostor vyhlášené v květnu 2018. Jedním z nich je již zmíněná sochařská kašna Duch Hlubiny. Dotační program, který cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných míst podle vlastních nápadů veřejnosti město vyhlásilo letos již potřetí, pokaždé na něj vyčlenilo pět milionů korun.
Postupné vnořování sochy do kašny, foto Ostrava
„Z dotačních peněz podporujeme takové aktivity, které oživují veřejný prostor ve městě. Zájemci o dotace mají v žádostech zahrnuta také umělecká díla. Jsem ráda, že z programu byla podpořena i plastika výborné ostravské sochařky Šárky Mikeskové. Zajímavý je také způsob jejího odhalení,“ řekla resortní náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.
Žádná auta, příjemné místo k posezení
Dalším krokem při realizaci celkového projektu náměstí na Hlubině, který byl podpořen z druhé výzvy dotačního programu fajnOVY prostor, bude vymezení plochy, kde se nesmí parkovat. Z části prostoru, mezi kašnou Duch Hlubiny a pláží Provozu Hlubina, vznikne příjemné místo k posezení a trávení volného času. Strusková plocha bude zjemněna násypem jemného štěrku a výseč mezi kašnou a pláží odliší od okolních parkovacích ploch nástřik zelené barvy. Území bude vybaveno novým mobiliářem - dvaceti lavičkami, odpadkovými koši a originálním posezením z pneumatik.
Prostor u kašny, foto Facebook
Kruh trávníku kolem kašny, trojici platanů a zeleň vysazenou na terase kavárny Maryčka doplní zelený ostrov - ekologický prostorový záhon pro jednoletky i trvalky a dále nové keře v severní části písečné pláže Provozu Hlubina.
Vložil: Markéta Vančová