Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostravský hotel v první linii války s Ruskem, štempl od Ústavního soudu a Juden raus po česku. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.05.2019
Ostravský hotel v první linii války s Ruskem,  štempl od Ústavního soudu a Juden raus po česku. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Každý ruský občan je ruským vojákem, který okupuje Krym

Ostravský hotel si vylepil na dveře následující slova: „S platností od 24. 3. 2014 neubytováváme občany Ruské federace. Důvodem je anexe Krymu. Tímto se omlouváme slušným občanům Ruské federace.“ Přičemž pokud občan Ruské federace podepsal na recepci, že anexi Krymu odsuzuje, mohl svá unavená ruská lýtka ustájit v hotelu i přes zákaz.

Česká obchodní inspekce tento výtrysk angažované literatury ocenila na 50 tisíc pokuty. Soud pak hodnocení ČOIky snížil na 5 tisíc. Majitel hotelu ovšem hnal své literární nadání až před ústavní soud, kde jeho stanovisko stvrdili – pan hoteliér může dál vystavovat svou nejapnost na dveřích hotelu a také se podle ní řídit.

Kdo nemlátí Feriho, není Moravan

A tak mě napadá – budou muset všichni Moraváci podepisovat v pražských hotelích, že odsuzují ztlučení Feriho? V roce 2016 bylo v České republice 143 lidí s příjmením Babiš. I oni se na hotelu budou muset podepsat pod lejstro, že odmítají jednání stejnojmenného premiéra země, protože hoteliérovi se zkrátka nelíbí EET? A co katolíci? Neubytují se bez podepsání lejstra, kde odsoudí pedofilii mezi kněžími? A co takhle si otevřít hospůdku těsně u Ústavního soudu a jeho zaměstnancům nabízet chody jen po podepsání prohlášení? Budou si stěžovat? Ale mladej pane, já jsem uvědomělý hospodský, já mohu, sám jste to řekl. Proč ne, ostravskému ogarovi z té politiky už dokonale přeskočilo. Ale Ústavnímu soudu by přeskakovat nemělo. A přeskočilo mu echt.

Princip oko za oko, zub za zub

„Pokud provozovatel ubytovacího zařízení z poskytování této služby zcela vyloučí někoho jen pro jeho etnickou příslušnost, náboženství, zdravotní handicap či barvu pleti, nejde o nic jiného než o výraz jeho nenávisti, která nemá být státem a ani společností tolerována,“ řekl zaměstnanec Ústavního soudu Vojtěch Šimíček v obhajobě soudního rozhodnutí. Všimněte si, že pan Šimíček nějak opomněl zmínit, že je nepřípustné vyloučení pro národní příslušnost, což doposud problém jistě byl. Je stejně nepřípustné vyloučení na základě názoru, politického přesvědčení.

Nutno zmínit, že krymské referendum o připojení k Rusku bylo zcela legitimní a protiruská rétorika řízená USA je jen konkurenční boj o zdroje a bohatství (záměrně se o legitimitě referenda na Krymu odkazuji na magazín A2larm, který je baštou progresivní levice a z nějaké proruské propagandy jej obvinit skutečně nejde, článek je nadmíru kvalitní, rozhodně si jej přečtěte). Přesto Ústavní soud politicky v rámci svého rozhodnutí zkonstatoval, že připojení Krymu k Rusku porušilo mezinárodní dohody.

Je fascinující, jak zdánlivě nezávislá soudní moc dokáže jednat účelově a s politickou vyhraněností. A co víc, stvrzuje občanům ČR, že segregace vůči občanům Ruska je vlastně v pořádku. Jinak řečeno – my toho ruského Feriho můžeme mlátit do aleluja, Ústavní soud nám k tomu dal štempl svého rozhodnutí. Zahájil tím presumpci viny – každý Rus může za připojení Krymu a jedině v případě, kdy se podepíše pod prohlášení o tom jediném „správném“ politickém přesvědčení, nebude trestán.

Anticharta v malém

Českoslovenští umělci museli dobrovolně podepsat, že s imperialistickým záškodnictvím nesouhlasí a že dál budou budovat socialismus. Jinak by byli potrestaní. Ruští občané musí podepsat lejstro, jinak budou potrestaní… podobný princip. Ústavní soud si zřejmě neuvědomuje, že jeho rozhodnutí má daleko širší dosah a dopad, než jen na jeden hotel v Ostravě. Ústavní soud je vpravdě tím, čím je Bůh pro katolíky. Poslední instance pravdy a spravedlnosti. Rozhodnutí Ústavního soudu rezonuje, hlídá a buduje základní stavební kameny společnosti.

Ústavní soud si tak zahrává s novou formou „Juden raus“. Kdy začne být tolerované bití ruského občana? A jak dlouho bude trvat, než ho budeme moci beztrestně ubít? Jednání majitele ostravského hotelu není podivínské, jak jej označil soud, ale trestné v rámci demokratické a svobodné země, která si nechce zopakovat Juden raus. Ústavní soud za své rozhodnutí z té jediné správné strany přesvědčení jistě dostal keksíček a podrbání za ouškem s pochvalou – hodnej pejsek.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace