Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostravský hotel v první linii války s Ruskem, štempl od Ústavního soudu a Juden raus po česku. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.05.2019
Ostravský hotel v první linii války s Ruskem,  štempl od Ústavního soudu a Juden raus po česku. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Každý ruský občan je ruským vojákem, který okupuje Krym

Ostravský hotel si vylepil na dveře následující slova: „S platností od 24. 3. 2014 neubytováváme občany Ruské federace. Důvodem je anexe Krymu. Tímto se omlouváme slušným občanům Ruské federace.“ Přičemž pokud občan Ruské federace podepsal na recepci, že anexi Krymu odsuzuje, mohl svá unavená ruská lýtka ustájit v hotelu i přes zákaz.

Česká obchodní inspekce tento výtrysk angažované literatury ocenila na 50 tisíc pokuty. Soud pak hodnocení ČOIky snížil na 5 tisíc. Majitel hotelu ovšem hnal své literární nadání až před ústavní soud, kde jeho stanovisko stvrdili – pan hoteliér může dál vystavovat svou nejapnost na dveřích hotelu a také se podle ní řídit.

Kdo nemlátí Feriho, není Moravan

A tak mě napadá – budou muset všichni Moraváci podepisovat v pražských hotelích, že odsuzují ztlučení Feriho? V roce 2016 bylo v České republice 143 lidí s příjmením Babiš. I oni se na hotelu budou muset podepsat pod lejstro, že odmítají jednání stejnojmenného premiéra země, protože hoteliérovi se zkrátka nelíbí EET? A co katolíci? Neubytují se bez podepsání lejstra, kde odsoudí pedofilii mezi kněžími? A co takhle si otevřít hospůdku těsně u Ústavního soudu a jeho zaměstnancům nabízet chody jen po podepsání prohlášení? Budou si stěžovat? Ale mladej pane, já jsem uvědomělý hospodský, já mohu, sám jste to řekl. Proč ne, ostravskému ogarovi z té politiky už dokonale přeskočilo. Ale Ústavnímu soudu by přeskakovat nemělo. A přeskočilo mu echt.

Princip oko za oko, zub za zub

„Pokud provozovatel ubytovacího zařízení z poskytování této služby zcela vyloučí někoho jen pro jeho etnickou příslušnost, náboženství, zdravotní handicap či barvu pleti, nejde o nic jiného než o výraz jeho nenávisti, která nemá být státem a ani společností tolerována,“ řekl zaměstnanec Ústavního soudu Vojtěch Šimíček v obhajobě soudního rozhodnutí. Všimněte si, že pan Šimíček nějak opomněl zmínit, že je nepřípustné vyloučení pro národní příslušnost, což doposud problém jistě byl. Je stejně nepřípustné vyloučení na základě názoru, politického přesvědčení.

Nutno zmínit, že krymské referendum o připojení k Rusku bylo zcela legitimní a protiruská rétorika řízená USA je jen konkurenční boj o zdroje a bohatství (záměrně se o legitimitě referenda na Krymu odkazuji na magazín A2larm, který je baštou progresivní levice a z nějaké proruské propagandy jej obvinit skutečně nejde, článek je nadmíru kvalitní, rozhodně si jej přečtěte). Přesto Ústavní soud politicky v rámci svého rozhodnutí zkonstatoval, že připojení Krymu k Rusku porušilo mezinárodní dohody.

Je fascinující, jak zdánlivě nezávislá soudní moc dokáže jednat účelově a s politickou vyhraněností. A co víc, stvrzuje občanům ČR, že segregace vůči občanům Ruska je vlastně v pořádku. Jinak řečeno – my toho ruského Feriho můžeme mlátit do aleluja, Ústavní soud nám k tomu dal štempl svého rozhodnutí. Zahájil tím presumpci viny – každý Rus může za připojení Krymu a jedině v případě, kdy se podepíše pod prohlášení o tom jediném „správném“ politickém přesvědčení, nebude trestán.

Anticharta v malém

Českoslovenští umělci museli dobrovolně podepsat, že s imperialistickým záškodnictvím nesouhlasí a že dál budou budovat socialismus. Jinak by byli potrestaní. Ruští občané musí podepsat lejstro, jinak budou potrestaní… podobný princip. Ústavní soud si zřejmě neuvědomuje, že jeho rozhodnutí má daleko širší dosah a dopad, než jen na jeden hotel v Ostravě. Ústavní soud je vpravdě tím, čím je Bůh pro katolíky. Poslední instance pravdy a spravedlnosti. Rozhodnutí Ústavního soudu rezonuje, hlídá a buduje základní stavební kameny společnosti.

Ústavní soud si tak zahrává s novou formou „Juden raus“. Kdy začne být tolerované bití ruského občana? A jak dlouho bude trvat, než ho budeme moci beztrestně ubít? Jednání majitele ostravského hotelu není podivínské, jak jej označil soud, ale trestné v rámci demokratické a svobodné země, která si nechce zopakovat Juden raus. Ústavní soud za své rozhodnutí z té jediné správné strany přesvědčení jistě dostal keksíček a podrbání za ouškem s pochvalou – hodnej pejsek.

 

Vložil: Štěpán Cháb