Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Méďa dostal pěkný, svítivě zelený, reflexní monitorovací obojek, to budou zvířátka v lese koukat. Nyní čábruje v blízkosti Hukvald

17.04.2019
Méďa dostal pěkný, svítivě zelený, reflexní monitorovací obojek, to budou zvířátka v lese koukat. Nyní čábruje v blízkosti Hukvald

Foto: Facebook / Ochrana velkých šelem

Popisek: Copak to tam zajímavého mají k jídlu? Že bych se šla mrknout?

Onen méďa je vlastně holka… Váží přes metrák a měří něco k metru. Když jí uspali, aby jí ten telemetrický obojek nasadili, vypadala roztomile bezbranně, podívejte se na fotky. Opak je ale pravdou, takže ochránci varují; medvěd je šelma, nepřibližujte se k ní (a pěkně vyprášili kožich jednomu myslivci, více v článku). Medvědice, kterou 8. dubna ochránci přírody odchytili a nasadili jí monitorovací obojek, se koncem minulého týdne pohybovala v blízkosti hukvaldské obory, kde ji zahlédli turisté. Informována byla policie, správa hukvaldské obory i vedení obce Hukvaldy.

„Určitě není potřeba vyvolávat paniku, rozhodně je ale na místě jistá opatrnost. Šelma se totiž pohybuje poblíž místa, které přitahuje výletníky. Pokud lidé vědí, že setkání s touto šelmou někde hrozí, musí být obezřetní. Jsme v úzkém kontaktu s expertem z Mendelovy univerzity, se kterým spolupracuje i Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Je to odborník na medvědovité šelmy, který všechny dostupné informace i výstupy z monitorovacího obojku vyhodnocuje a v případě potřeby je schopen zasáhnout,“ vysvětlil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že s CHKO komunikuje i kraj.

Odchytová klec, foto Facebook / Ochrana velkých šelem

Medvěd, který se v Beskydech a nyní i v okolí Hukvald pohybuje, je přísně chráněný. Pohybuje se v porostech mimo otevřenou krajinu a to hlavně v nočních hodinách. Během dne s největší pravděpodobností spí. Přesto je nutné, aby se turisté pohybovali po značených turistických trasách a byli informováni, jak se při setkání s šelmou zachovat. „Nejdůležitější je zachovat klid. Vyhnout se přímému pohledu do očí, zůstat stát a nechat medvěda odejít. Rozhodně není vhodné utíkat,“ doporučil vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Jan Filgas a dodal, že chovatelům doporučuje zabezpečit hospodářská zvířata. Občané by prý měli v případě, že medvěda zahlédnou, informovat policii, Krajský úřad MSK nebo Správu CHKO Beskydy na čísle 571 654 293.

Nalákali ji na ryby, kukuřici a ovoce

„Je to druhý odchycený medvěd v ČR, o němž víme, a první, který dostal u nás obojek,“ řekl ČT24 František Jaskula z AOPK ČR s tím, že medvědice přes den spí, bdělá je spíše v noci… Medvěda, který se už více než měsíc pohybuje v Beskydech v oblasti Lysé hory, se večer 8. dubna podařilo odchytit do nastražené klece. Zvíře dostalo telemetrický obojek a bylo opět na stejném místě vypuštěno. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně chce totiž zjistit, jak se zvíře v krajině pohybuje a jaké má zvyky.

A už dostáváme obojek... Foto Facebook / Ochrana velkých šelem

„V terénu byly čtyři speciální klece, na medvěda jsme líčili ryby, kukuřici a jablka. Po zhruba čtrnácti dnech do klece včera večer vlezl, přivolaný veterinář jej uspal a ve spolupráci s kolegy z polského Tatranského národního parku mu nasadil telemetrický obojek a čip. Jedná se o medvědici, dnes ráno byla na stejném místě vypuštěna a experti z Mendelovy univerzity nám budou nyní poskytovat průběžné informace o tom, kde se zhruba pohybuje. Zároveň byly odebrány vzorky pro genetickou analýzu, která by měla určit, zda je to stejné zvíře, které se na podzim pohybovalo ve Zlínském kraji na Vsetínsku,“ vysvětluje František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

Obojek se hlásí každé dvě hodiny

Medvědice váží 106 kg, výška je 87 cm. Telemetrický obojek může být funkční zhruba dva roky, data o pozici jsou zaznamenávána každé dvě hodiny. „Medvědici budeme nyní sledovat, data pro nás budou vyhodnocovat experti z Mendelovy univerzity v Brně. Předpokládáme, že by se nyní na jaře mohlo zvíře odebrat do lesů, kde bude mít větší nabídku potravy než v zimě. V případě nutnosti ale můžeme přistoupit i k odplašení. Obyvatele i návštěvníky Beskyd prosíme, aby se medvědici nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky a zbytky potravy, které by ji mohly lákat. Medvěd se člověku obvykle vyhýbá, ale je to velké zvíře, které vyžaduje respekt,“ dodává František Jaskula. 

Proč má telemetrický obojek reflexní zelenou barvu, to ochranáři nezmínili... Foto Facebook / Ochrana velkých šelem

Medvědi do naší přírody patří, stejně jako další velké šelmy, rys a vlk. Právě oblast Beskyd je jediným místem, kde u nás všechny tyto tři šelmy žijí. Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze sousedního Slovenska. Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR přísně chráněni. Kvůli jejich dlouhodobému přirozenému výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. Škody, které šelmy působí na domácích chovech hospodářských zvířat (v případě medvěda také na včelstvech), kompenzuje majitelům stát. 

Nechoďte k medvědům, jsou to šelmy

Kameraman, který natočil na mobil několikaminutové video medvěda útočícího na prase divoké dne 26. února (video najdete ZDE), se vystavil obrovskému nebezpečí. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto vyzývá všechny návštěvníky Beskyd, aby se při spatření medvěda klidným krokem vzdálili pryč.

Bezpečná úniková vzdálenost medvěda od člověka činí alespoň 50 metrů. Pokud se člověk přiblíží více, zvíře se snaží uniknout, dostává se do stresu, cítí se ohroženo a může i zaútočit. Oproti tomu autor zveřejněného videa, pan Adam Velička, záběry natočil z pouhých 10 – 20 metrů, únikovou vzdálenost zvířete nerespektoval, k medvědovi se záměrně přibližoval a vystavoval jej tak stresu. Ten se na videu projevuje například tím, že se medvěd snaží odtáhnout loveného divočáka pryč z dohledu kameramana.

„Medvěd je šelma, která má velkou sílu. Pokud se zvíře kvůli nezodpovědnému chování dostane do stresu, může mít snahu se bránit. Kameraman bohužel vystavil zcela zbytečně velkému riziku nejen sebe, ale i medvěda – pokud by zvíře člověka napadlo, zcela jistě by se objevily požadavky na jeho odlov. Pokud chceme mít v našich lesích divoká zvířata, jako jsou medvědi, rysové, ale třeba také tetřevi, respektujme prosím jejich přirozený prostor a způsob života,“ konstatuje Václav Tomášek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy.

Ve většině podobných případů blízkého setkání (v našich podmínkách dosud hlavně na Slovensku) má medvěd snahu člověka odehnat. Bohužel jakékoliv strčení či plácnutí medvědem může člověka vážně poranit. I přesto dosud neexistuje případ usmrcení člověka medvědem u nás, ani na Slovensku, Polsku, či Rakousku.

V případě natáčení došlo k porušení zásad správného chování člověka a z hlediska právního také k rušení kriticky ohroženého druhu - medvěda. Smutné na celé události je také fakt, že autor je aktivním myslivcem a tedy osobou, která by zmíněné zásady správného chování při střetnutí s medvědem měla znát.

Vložil: Markéta Vančová