Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Iva Procházková: Propojení vlivů. Premiér Babiš a Ostravsko-karvinský revír. Vaše dopisy

16.04.2019
Iva Procházková: Propojení vlivů. Premiér Babiš a Ostravsko-karvinský revír. Vaše dopisy

Foto: Hans Štenbera

Popisek: Andrej Babiš ve svitu reflektorů

Hodnocení Babišovy vlády? Babiš přesně ví, na koho zacílit, kterou skupinu obyvatel podchytit, aby mu to nasypalo hlasy u voleb. A této skupině hází jednu populistickou věc za druhou. Ale na vlivem Andreje Babiše se zamýšlí, zase z jiné strany, Iva Procházková ve své textu. Nakoukněte, zajímavé čtení.

„Má těžba uhlí budoucnost?“ ptá se Iva Procházková a pokračuje: „Otázka uhlí se v poslední době stává velmi diskutovaným tématem a to z několika důvodů. Za prvé na konci minulého roku došlo k tragickému výbuchu v dole OKD, kdy započaly debaty o tom, zdali je vůbec nutné nadále těžit tuto surovinu, jež s sebou nese tak velká bezpečnostní rizika. Naopak pan prezident Zeman v této problematice má jasno! Ten těžbu uhlí pro energetické účely aktivně podporuje, naopak obnovitelným zdrojům nedává žádnou důležitost. Je zajímavé sledovat napojení mnoha politiků na těžební doly, proč jsou pro ně posledních přibližně dvacet pět let tak magicky přitažlivé?

Že existuje spojitost mezi Babišovou funkcí a správou OKD? Budete se divit, kde všude dokázal pan premiér uplatnit svůj vliv. Andrej Babiš je typickým modelem hrabivého člověka. Ne že by byl hrabě, ale velmi rád si nahrabává. Stále víc a víc. A nikdy nemá dost. Tento rys jeho charakteru jsme pocítili my všichni. A už i Evropská komise.

Jeho plán byl jasný. Ovládnout Českou republiku, včetně občanů a bohatství. A skoro se mu to povedlo. Nebo se dožijeme jeho kandidatury na Hrad?

Česká republika je země neomezených možností, čehož se dá lehce využít. Synonymum pro Babiše je bezpochyby Agrofert. Agrofert založil Babiš v roce 1993. Zpočátku měl podnik pouhé čtyři zaměstnance a vybudoval z něj postupně nadnárodní konglomerát, který diktuje i Evropské unii. Právě v podniku takových rozměrů se lehce ztratí pár evropských miliónů. A šlo to ruku v ruce s Čapím hnízdem. A zase se ukázala Babišova další dobrá vlastnost, nebojí se poškodit ani členy své rodiny, pokud jde o business. Pořád někteří občané věří, že je Andrej hodný podnikatel, který chce stát řídit jako firmu? Jediný háček je, že pan premiér kradl dotace i z vlastního podniku. Potom se nemůžeme divit, že chce náš stát řídit jako firmu. Firmu, kterou může rozkrást.

Možná vás to překvapí, ale pan Babiš se dokázal obohatit i na insolvenci. Insolvenci OKD. Pokud jste ještě nikdy o OKD neslyšeli, dovolte mi povědět vám již zlidovělou českou pohádku. Jak stát OKD ztratil.

Ostravsko-karvinské doly, jako výhradní producent černého uhlí na našem území, spadly do nástrah privatizace. Jak si mylně myslel pan Klaus, privatizace měla vrátit majetek do rukou občanů a otevřít dveře nové ekonomice státu. Jenže Václav zapomněl, jací politici jsou. Když se otevře skulinka v zákoně, hned tam skočí, aby si utrhli i kousek pro sebe. I tyto akce našich politiků způsobily, že se jinak mocný a výdělečný podnik, dostal do insolvence. Věřitelé přihlásili pohledávky za více než 20 miliard a insolvenční správce většinu z nich popřel. Například odepřel 17 miliard korun Citibank, hlavnímu věřiteli OKD. Louda se snaží popřít, že tento dluh vůbec existuje. Aneb jak jeden pán Lee Louda o peníze věřitele připravil.

Proto se zde nabízí otázka, jestli Babiš neuplatnil svůj vliv už během insolvence? OKD bylo nabídnuto novým investorům v roce 2016. Investorům, kteří mají kapitál podnik zachránit a zároveň napravit škody minulosti, které stát napáchal. Jenže to už byl ve vládě Andrej Babiš. Jako ministr financí se aktivně zasloužil, aby OKD koupil státní podnik Prisko. Za mnohem nižší cenu, než nabízeli jiní. Náhoda? Babiš zkrátka toužil mít pod kontrolou další možný tunel. Prisko totiž přímo spadalo pod resort ministerstva financí. Zkrátka mistr Hrabiš v akci. A netřeba dodávat, že místo reálné ceny firmy OKD, stát odkoupil tento těžařský kolos za pouhých 80 miliónů. OKD byla Babišova osobní výzva. A doteď se o jeho trvání aktivně zajímá. A to by v tom byl čert, aby Babiš neviděl v OKD osobní prospěch. A média jej prezentují jako mecenáše, který z věštící koule prorokuje prodloužení těžby do roku 2030. Lobbistický trik, jak si získat občany regionu na svou stranu?

A Babiš pořád nekončí. Pokud si myslíte, že ho vyšetřování Evropské komise zastaví, tak se pletete. I přesto, že je Andrej Babiš ve střetu zájmu, hravě si premiéruje dál.“

Andrej Babiš a jeho oligarchizace politiky. Co k tomu dodat? Navzdory všemu, sedí Babiš na trůně a kraluje. A že by toužil po funkci prezidenta? Proč by to dělal? Mnohem zábavnější a výhodnější by bylo, nastrčit tam nějakou svoji loutku a dál hrabat a hrabat.

Reakce redakce...

Tak ta je rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´ je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam dáváme dosud pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

Vložil: Štěpán Cháb