Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Iva Procházková: Propojení vlivů. Premiér Babiš a Ostravsko-karvinský revír. Vaše dopisy

16.04.2019
Iva Procházková: Propojení vlivů. Premiér Babiš a Ostravsko-karvinský revír. Vaše dopisy

Autor: Hans Štenbera

Popisek: Andrej Babiš ve svitu reflektorů

Hodnocení Babišovy vlády? Babiš přesně ví, na koho zacílit, kterou skupinu obyvatel podchytit, aby mu to nasypalo hlasy u voleb. A této skupině hází jednu populistickou věc za druhou. Ale na vlivem Andreje Babiše se zamýšlí, zase z jiné strany, Iva Procházková ve své textu. Nakoukněte, zajímavé čtení.

„Má těžba uhlí budoucnost?“ ptá se Iva Procházková a pokračuje: „Otázka uhlí se v poslední době stává velmi diskutovaným tématem a to z několika důvodů. Za prvé na konci minulého roku došlo k tragickému výbuchu v dole OKD, kdy započaly debaty o tom, zdali je vůbec nutné nadále těžit tuto surovinu, jež s sebou nese tak velká bezpečnostní rizika. Naopak pan prezident Zeman v této problematice má jasno! Ten těžbu uhlí pro energetické účely aktivně podporuje, naopak obnovitelným zdrojům nedává žádnou důležitost. Je zajímavé sledovat napojení mnoha politiků na těžební doly, proč jsou pro ně posledních přibližně dvacet pět let tak magicky přitažlivé?

Že existuje spojitost mezi Babišovou funkcí a správou OKD? Budete se divit, kde všude dokázal pan premiér uplatnit svůj vliv. Andrej Babiš je typickým modelem hrabivého člověka. Ne že by byl hrabě, ale velmi rád si nahrabává. Stále víc a víc. A nikdy nemá dost. Tento rys jeho charakteru jsme pocítili my všichni. A už i Evropská komise.

Jeho plán byl jasný. Ovládnout Českou republiku, včetně občanů a bohatství. A skoro se mu to povedlo. Nebo se dožijeme jeho kandidatury na Hrad?

Česká republika je země neomezených možností, čehož se dá lehce využít. Synonymum pro Babiše je bezpochyby Agrofert. Agrofert založil Babiš v roce 1993. Zpočátku měl podnik pouhé čtyři zaměstnance a vybudoval z něj postupně nadnárodní konglomerát, který diktuje i Evropské unii. Právě v podniku takových rozměrů se lehce ztratí pár evropských miliónů. A šlo to ruku v ruce s Čapím hnízdem. A zase se ukázala Babišova další dobrá vlastnost, nebojí se poškodit ani členy své rodiny, pokud jde o business. Pořád někteří občané věří, že je Andrej hodný podnikatel, který chce stát řídit jako firmu? Jediný háček je, že pan premiér kradl dotace i z vlastního podniku. Potom se nemůžeme divit, že chce náš stát řídit jako firmu. Firmu, kterou může rozkrást.

Možná vás to překvapí, ale pan Babiš se dokázal obohatit i na insolvenci. Insolvenci OKD. Pokud jste ještě nikdy o OKD neslyšeli, dovolte mi povědět vám již zlidovělou českou pohádku. Jak stát OKD ztratil.

Ostravsko-karvinské doly, jako výhradní producent černého uhlí na našem území, spadly do nástrah privatizace. Jak si mylně myslel pan Klaus, privatizace měla vrátit majetek do rukou občanů a otevřít dveře nové ekonomice státu. Jenže Václav zapomněl, jací politici jsou. Když se otevře skulinka v zákoně, hned tam skočí, aby si utrhli i kousek pro sebe. I tyto akce našich politiků způsobily, že se jinak mocný a výdělečný podnik, dostal do insolvence. Věřitelé přihlásili pohledávky za více než 20 miliard a insolvenční správce většinu z nich popřel. Například odepřel 17 miliard korun Citibank, hlavnímu věřiteli OKD. Louda se snaží popřít, že tento dluh vůbec existuje. Aneb jak jeden pán Lee Louda o peníze věřitele připravil.

Proto se zde nabízí otázka, jestli Babiš neuplatnil svůj vliv už během insolvence? OKD bylo nabídnuto novým investorům v roce 2016. Investorům, kteří mají kapitál podnik zachránit a zároveň napravit škody minulosti, které stát napáchal. Jenže to už byl ve vládě Andrej Babiš. Jako ministr financí se aktivně zasloužil, aby OKD koupil státní podnik Prisko. Za mnohem nižší cenu, než nabízeli jiní. Náhoda? Babiš zkrátka toužil mít pod kontrolou další možný tunel. Prisko totiž přímo spadalo pod resort ministerstva financí. Zkrátka mistr Hrabiš v akci. A netřeba dodávat, že místo reálné ceny firmy OKD, stát odkoupil tento těžařský kolos za pouhých 80 miliónů. OKD byla Babišova osobní výzva. A doteď se o jeho trvání aktivně zajímá. A to by v tom byl čert, aby Babiš neviděl v OKD osobní prospěch. A média jej prezentují jako mecenáše, který z věštící koule prorokuje prodloužení těžby do roku 2030. Lobbistický trik, jak si získat občany regionu na svou stranu?

A Babiš pořád nekončí. Pokud si myslíte, že ho vyšetřování Evropské komise zastaví, tak se pletete. I přesto, že je Andrej Babiš ve střetu zájmu, hravě si premiéruje dál.“

Andrej Babiš a jeho oligarchizace politiky. Co k tomu dodat? Navzdory všemu, sedí Babiš na trůně a kraluje. A že by toužil po funkci prezidenta? Proč by to dělal? Mnohem zábavnější a výhodnější by bylo, nastrčit tam nějakou svoji loutku a dál hrabat a hrabat.

Reakce redakce...

Tak ta je rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´ je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam dáváme dosud pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace