Dnes si oblékněte každou ponožku jinou, vyjádříte podporu ´Downíkům´. Kdy si letos vzít ručník a kdy ohrnout kalhoty?
21.03.2019
Foto: ZŠ TGM
Popisek: Základní škola TGM ve Frýdlantu nad Ostravicí také slaví Ponožkový den
Od roku 2012 se Světový den Downova syndromu připomíná pod záštitou OSN a je příležitostí pro několik milionů osob s Downovým syndromem a pro jejich blízké po celém světě poukázat na pozitivní i problematické aspekty, které s sebou život s chromozomem navíc přináší. Dnes je Ponožkový den – oblékněte různé ponožky, podpořte lidi s Downovým syndromem, stejně jako ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Na výzvu odboru sociálních věcí Městského úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm se zaměstnanci města mohou zapojit a ve čtvrtek 21. března podpořit děti s Downovým syndromem. Tento den je Světovým dnem Downova syndromu, též nazývaný jako ´Ponožkový den´. „Datum 21. března bylo vybráno symbolicky, jelikož Downům syndrom je způsoben trisomií, tedy ztrojením 21. chromozomu. A ponožky jako symbol zvoleny, neboť když se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X připomínající příčinu tohoto onemocnění, poruchu chromozomu X. Odlišnost ponožek pak symbolizuje odlišnost lidí s Downovým syndromem od těch zdravých,“ uvedla Bronislava Papáková, organizátorka akce.
Tenhle příznivec Ponožkového dne je velký módeman - fusekle jsou sice každá jiná, přesto ladí. Foto Facebook
´Downíci´jsou malinko opoždění, o to větší mají srdce
Downův syndrom je vrozená vada, se kterou se ročně v České republice narodí průměrně padesát dětí. ´Downíky´ poznáme na první pohled - prozradí je například menší podsaditá postava, zešikmené oči, kulatá hlava s plochým obličejem, široké ruce s krátkými prsty. Kromě typického vzhledu pak onemocnění způsobuje pomalejší mentální vývoj (mentální retardaci). O to větší pak mají srdce a radost ze života. „Zapojení do projektu je samozřejmě dobrovolné. Budeme však rádi, když se zapojí co nejvíce lidí. Už jen proto, že se upozorní na to, že každý jsme jiný, ale každý výjimečný a jedinečný,“ uzavřela Bronislava Papáková.
Z dojemného filmu Any Day Now (Každým dnem), kde ´Downíka´se smutným osudem hraje Isaac Leyva... Foto Music Box Films
Ručníkový den připadá letos na sobotu 25. května
Ručníkový den je neformální svátek připomínající kultovního spisovatele Douglase Adamse a jeho dílo. Během svátku, který připadá každoročně na 25. května, nosí fanoušci Douglase Adamse a jeho díla s sebou všude viditelně ručník. Ručníkový den je odkazem na Adamsovo stěžejní dílo Stopařův průvodce po Galaxii, ve kterém je ručník označen za nejpotřebnější věc, kterou u sebe může mezihvězdný stopař mít.
Snímek z filmu Stopařův průvodce po Galaxii, foto Touchstone Pictures
Krátké kalhoty pro Václava Havla, letos ve středu 18. 12.
Každoročně 18. prosince, v den úmrtí Václava Havla, uctívají lidé jeho památku mnoha vzpomínkovými akcemi. Tento den je znám jako Den Václava Havla, zejména i díky iniciativě Krátké kalhoty pro Václava Havla…
Z akce Krátké kalhoty pro Václava Havla, foto Facebook
V roce 2012, při příležitosti 1. výročí úmrtí Václava Havla, vznikla iniciativa s názvem Krátké kalhoty pro Václava Havla ve snaze uctít jeho památku gestem, které bude jedinečné, zapamatovatelné a hlavně lehce proveditelné. Krátké kalhoty připomínají inauguraci Václava Havla do prezidentského úřadu v roce 1989 ve viditelně povytažených kalhotách. Každý rok si tak na Den Václava Havla lidé vyhrnují kalhoty a připomínají si jeho památku. „Chceme tím symbolicky ukázat, že Havlovy hodnoty a ideály pořád žijí, že neodešly s ním,“ říká pro Aktuálně.cz Tomáš Pikola, předseda spolku Krátké kalhoty pro Václava Havla s tím, že chtějí hlavně vytvořit možnost pro lidi kdykoliv a kdekoliv se připojit; ohrnout si kalhoty bez velkých příprav můžou třeba i po cestě do práce nebo do školy. K iniciativě Krátké kalhoty pro Václava Havla se každý rok pravidelně připojuje také velvyslanectví USA v Praze.
Vložil: Markéta Vančová