Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je tenhle sladký chlupáč ´vsetínský zabiják ovcí´? V Beskydech se objevil medvěd, ochranáři luští, zda je to on

08.02.2019
Je tenhle sladký chlupáč ´vsetínský zabiják ovcí´? V Beskydech se objevil medvěd, ochranáři luští, zda je to on

Foto: Václav Tomášek

Popisek: Snímek pochází z konce ledna 2019

Medvěd v Beskydech. Tato tři slova celý podzim děsila Valašsko, média nepsala pomalu o ničem jiném a chlupáč si prosekával cestu horami, lemovanou mrtvými ovcemi a kozami. Pak vše utichlo. Buď medvěd usnul zimním spánkem, nebo uprchl před spravedlností a nachystanou odchytovou klecí na Slovensko… Dokud se neozvaly Lesy ČR. Ty napsaly, že medvěd hnědý se v těchto dnech zdržuje v údolí potoka Řečice ve Starých Hamrech v Moravskoslezském kraji.

Kvůli bezpečnosti lesníci z podniku Lesy ČR požádali Správu Chráněné krajinné oblasti Beskydy o jeho přemístění do jiné lokality… Asi tříletého jedince opakovaně zahlédli turisté i lesníci – poprvé 17. ledna. Šelma se pravidelně vrací do přezimovací obůrky Jatný, odkud odchází do údolí. Živí se krmivem, strhla už tři kusy jelení zvěře. V oblasti žijí chataři, nad údolím vede hlavní běžkařská a turistická magistrála na Lysou horu. Medvěda, který se podle lesníků nechová plaše, jak bývá obvyklé, mohou potkat běžkaři, turisté, kdokoli. „Proto jsme upozornili obce Staré Hamry a Ostravici i horskou službu. Správu Chráněné krajinné oblasti Beskydy žádáme kvůli bezpečnosti o přemístění medvěda do jiné lokality,“ uvedl Tomáš Peka, lesní správce z Frýdku-Místku z podniku Lesy ČR.

Který medvěd to vlastně je?

Zřejmě jde o jednoho ze dvou medvědů, kteří se v posledních měsících v Beskydech vyskytují. Mluvčí AOPK ČR Karolína Šulová řekla, že zatím není jasné, o jakého medvěda v tomto případě jde. Může se jednat o zvíře, které se loni pohybovalo na Valašsku. Medvěd, který se odvažoval do blízkosti lidí, v kraji zabil několik desítek ovcí. Ochránci přírody a myslivci se jej neúspěšně snažili odchytit do klece. Může to být ale i medvěd, který se v listopadu objevil u obce Ostravice a vyfotil jej běžec. „Informace, že by se v regionu pohyboval třetí medvěd, nyní nemáme,“ řekl Šulová.

Pro odchyt medvěda v Beskydech není důvod

Agentura pro ochranu přírody a krajiny (AOPK ČR) lesníkům odpověděla, že nevidí důvod odchytu, chování medvěda je prý zcela běžné. Agentura obdržela výzvu Lesů ČR, aby přesunula medvěda z Beskyd na jiné místo. Pro takový postup však nejsou žádné relevantní důvody.

Medvěd je zvíře, které do beskydských lesů patří. Tento jedinec se chová standardně, pohybuje se v oblasti s řídkým osídlením, kde nehrozí žádná zvláštní rizika. To, že se - zejména mladí medvědi – v zimě vzbudí a hledají potravu, je zcela běžné. Nic překvapivého není ani na tom, že si jako zdroj potravy vyhledají přezimovací obůrku, ve které je shromážděno velké množství jelenů. Je možné, že medvěda ze spánku vyrušil nějaký skialpinista, který projížděl terénem.

Je to náš ´medvěd zabiják´?

AOPK ČR si nechá zpracovat genetickou analýzu vzorků trusu, aby se ověřilo, zda se nejedná o stejné zvíře, které se vloni pohybovalo na Vsetínsku. Výsledku budou až v řádu týdnů.

Aby byl přenos informací co nejrychlejší, je agentura v kontaktu se starosty nejbližších obcí i lesním správcem. Pro odchyt medvěda není žádný důvod, medvědi do naší přírody patří, stejně jako další velké šelmy, rys a vlk. Právě oblast Beskyd je jediným místem, kde u nás tyto tři šelmy žijí. Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze sousedního Slovenska. Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR chráněni. Kvůli jejich dlouhodobému přirozenému výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. 

Vložil: Markéta Vančová