Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dulám vstup zakázán, vyhlásila ostravská porodnice a strhl se poprask. Jak vypadá situace téměř po roce? Pátrali jsme

25.01.2019
Dulám vstup zakázán, vyhlásila ostravská porodnice a strhl se poprask. Jak vypadá situace téměř po roce? Pátrali jsme

Foto: Pixabay

Popisek: Po porodu; ilustrační foto

Ostravská porodnice na Fifejdách rozbouřila minulý rok v dubnu veřejné mínění, když se rozhodla přerušit spolupráci s tzv. dulami, což jsou ženy, které doprovázejí nastávající matku k porodu a které jí poskytují důležité služby a zázemí. Zajímalo nás, zda se situace, která byla v dubnu velmi vyhrocená, uklidnila.

1. dubna vydala porodnice stanovisko ohledně doprovodu dul k porodu, až na jednu z nich jim totiž zakázala k porodům přístup. Podle nemocnice duly během porodu narušují práci zdravotníků, což vedlo k závažným následkům: „V poslední době k těmto zásahům docházelo čím dál častěji a v důsledku toho se množily případy narozených dětí, které nebyly v dobrém zdravotním stavu, eventuelně případy závažných zdravotních komplikací rodiček (nadměrné krevní ztráty, rozsáhlá a devastující poranění atd.). Celá tato neutěšená situace vygradovala porodem 27. 3. 2018, kdy doprovázející dula opakovaně vstupovala do vedení porodu a dokonce fyzicky bránila porodní asistence v její práci, přičemž výsledkem bylo téměř mrtvé novorozeně, které muselo být složitě a dlouho resuscitováno,“ uvedla porodnice.

 

Porodnice Fifejdy, foto Facebook

Rodí se pořád stejně

Toto sdělení uvedla vloni na jaře porodnice na Facebooku, kde se strhla hotová bouře. Diskuse se účastnily vesměs ženy, které porodnici za tento krok velmi haněly. Podle diskutujících porodnice nerespektuje platné zákony, navíc prý duly podle nich mohou bránit lékařům v jejich práci, například prý mohou bránit svým tělem rodičku před tzv. Kristellerovou expresí (Kristellerova exprese je náhrada nebo zesílení slabého a nedostatečného břišního lisu a kontrakcí zkušeností dělohy matky v druhé době porodní; tehdy se tlakem na břišní dno pomáhá vytlačit plod z porodních cest - tato metoda se používá ve výjimečných případech; pozn. red.). Ženy zároveň neváhaly vyhrožovat a prorokovat, že porodnici na Fifejdách tak čeká masivní úbytek rodiček. Zajímalo nás, zda se zde skutečně rodilo méně: „Po vydání prohlášení nedošlo k úbytku zájmu o naší porodnici. V Městské nemocnici Ostrava se vloni narodilo 1621 dětí, 781 holčiček a 840 chlapečků, ve 13 případech se jednalo o dvojčata. Dohromady se jednalo o 1608 porodů v porodnici MNO. Je to počet obdobný jako v roce 2015 a 2016, ale je to o 50 % více než např. v roce 2011,“ řekl primář oddělení porodnictví a gynekologie Marek Ožana.

 

Porodnice Fifejdy, foto Facebook

Maminka může přijít i s dulou

Porodnice Fifejdy ve svém prohlášení z 1. dubna jasně zakazuje do porodnice vstup dulám kromě jedné, zajímalo nás, jak lze rozeznat, kdo je dula a kdo běžný doprovod k porodu, třeba kamarádka a zda je vůbec možné podobný zákaz vymáhat: „Porodnice vždy jasně rozezná, kdo je doprovod – blízký rodičce (otec, matka, sestra, aj.). Sama rodička o tom informuje personál,“ sdělil nám Marek Ožana. Nicméně tento problém zde řešit nemusí, zákaz vstupu pro duly totiž nakonec nemocnice zrušila: „Každá nastávající maminka má plné právo přijít se svou dulou k porodu. U porodu jsou vítány. Postarají se o psychickou podporu maminky. Musíme si připomenout, že dula je psychická pomoc rodičky, která nesmí a nemá vstupovat odborně do vedení porodu, či nijak před porodem matku nabádat, aby nevěřila práci zdravotníků. Dula nezodpovídá za vedení a průběh porodu či vedení dokumentace,“ dodal primář Ožana.

 

Dvě duly se zákazem

Zákaz však platí pro dvě konkrétní ženy: „Pouze dvě duly mají k porodům v MNO přístup zakázán, protože překračovaly svou pravomoc. Vedení oddělení obě duly o svém rozhodnutí informovalo a také jej zdůvodnilo. Po oficiálním vyjádření do MNO přestaly jezdit pouze tyto dvě duly. S ostatními dulami má porodnice MNO výbornou spolupráci. Takže každá nastávající maminka může kdykoliv přijet porodit své dítě do městské nemocnice s dulou,“ sdělila mluvčí MNO Andrea Vojkovská.

Vložil: Michaela Špačková