Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dulám vstup zakázán, vyhlásila ostravská porodnice a strhl se poprask. Jak vypadá situace téměř po roce? Pátrali jsme

25.01.2019
Dulám vstup zakázán, vyhlásila ostravská porodnice a strhl se poprask. Jak vypadá situace téměř po roce? Pátrali jsme

Autor: Pixabay

Popisek: Po porodu; ilustrační foto

Ostravská porodnice na Fifejdách rozbouřila minulý rok v dubnu veřejné mínění, když se rozhodla přerušit spolupráci s tzv. dulami, což jsou ženy, které doprovázejí nastávající matku k porodu a které jí poskytují důležité služby a zázemí. Zajímalo nás, zda se situace, která byla v dubnu velmi vyhrocená, uklidnila.

1. dubna vydala porodnice stanovisko ohledně doprovodu dul k porodu, až na jednu z nich jim totiž zakázala k porodům přístup. Podle nemocnice duly během porodu narušují práci zdravotníků, což vedlo k závažným následkům: „V poslední době k těmto zásahům docházelo čím dál častěji a v důsledku toho se množily případy narozených dětí, které nebyly v dobrém zdravotním stavu, eventuelně případy závažných zdravotních komplikací rodiček (nadměrné krevní ztráty, rozsáhlá a devastující poranění atd.). Celá tato neutěšená situace vygradovala porodem 27. 3. 2018, kdy doprovázející dula opakovaně vstupovala do vedení porodu a dokonce fyzicky bránila porodní asistence v její práci, přičemž výsledkem bylo téměř mrtvé novorozeně, které muselo být složitě a dlouho resuscitováno,“ uvedla porodnice.

 

Porodnice Fifejdy, foto Facebook

Rodí se pořád stejně

Toto sdělení uvedla vloni na jaře porodnice na Facebooku, kde se strhla hotová bouře. Diskuse se účastnily vesměs ženy, které porodnici za tento krok velmi haněly. Podle diskutujících porodnice nerespektuje platné zákony, navíc prý duly podle nich mohou bránit lékařům v jejich práci, například prý mohou bránit svým tělem rodičku před tzv. Kristellerovou expresí (Kristellerova exprese je náhrada nebo zesílení slabého a nedostatečného břišního lisu a kontrakcí zkušeností dělohy matky v druhé době porodní; tehdy se tlakem na břišní dno pomáhá vytlačit plod z porodních cest - tato metoda se používá ve výjimečných případech; pozn. red.). Ženy zároveň neváhaly vyhrožovat a prorokovat, že porodnici na Fifejdách tak čeká masivní úbytek rodiček. Zajímalo nás, zda se zde skutečně rodilo méně: „Po vydání prohlášení nedošlo k úbytku zájmu o naší porodnici. V Městské nemocnici Ostrava se vloni narodilo 1621 dětí, 781 holčiček a 840 chlapečků, ve 13 případech se jednalo o dvojčata. Dohromady se jednalo o 1608 porodů v porodnici MNO. Je to počet obdobný jako v roce 2015 a 2016, ale je to o 50 % více než např. v roce 2011,“ řekl primář oddělení porodnictví a gynekologie Marek Ožana.

 

Porodnice Fifejdy, foto Facebook

Maminka může přijít i s dulou

Porodnice Fifejdy ve svém prohlášení z 1. dubna jasně zakazuje do porodnice vstup dulám kromě jedné, zajímalo nás, jak lze rozeznat, kdo je dula a kdo běžný doprovod k porodu, třeba kamarádka a zda je vůbec možné podobný zákaz vymáhat: „Porodnice vždy jasně rozezná, kdo je doprovod – blízký rodičce (otec, matka, sestra, aj.). Sama rodička o tom informuje personál,“ sdělil nám Marek Ožana. Nicméně tento problém zde řešit nemusí, zákaz vstupu pro duly totiž nakonec nemocnice zrušila: „Každá nastávající maminka má plné právo přijít se svou dulou k porodu. U porodu jsou vítány. Postarají se o psychickou podporu maminky. Musíme si připomenout, že dula je psychická pomoc rodičky, která nesmí a nemá vstupovat odborně do vedení porodu, či nijak před porodem matku nabádat, aby nevěřila práci zdravotníků. Dula nezodpovídá za vedení a průběh porodu či vedení dokumentace,“ dodal primář Ožana.

 

Dvě duly se zákazem

Zákaz však platí pro dvě konkrétní ženy: „Pouze dvě duly mají k porodům v MNO přístup zakázán, protože překračovaly svou pravomoc. Vedení oddělení obě duly o svém rozhodnutí informovalo a také jej zdůvodnilo. Po oficiálním vyjádření do MNO přestaly jezdit pouze tyto dvě duly. S ostatními dulami má porodnice MNO výbornou spolupráci. Takže každá nastávající maminka může kdykoliv přijet porodit své dítě do městské nemocnice s dulou,“ sdělila mluvčí MNO Andrea Vojkovská.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace