Ostravský divadelní archiv spojil všechny scény. Ojedinělý projekt evropského formátu, s nímž pomáhá i veřejnost
18.01.2019
Foto: Facebook / NDM
Popisek: Ostrava má přebohatou divadelní historii, od nynějška i dokonale digitálně zpracovanou
To je něco! Z Ostravského divadelního archivu, ojedinělého projektu evropského formátu, by si měla vzít příklad i Praha. Ostrava totiž bude jediným městem v České republice, které se může něčím podobným prezentovat. Projekt má za sebou první fázi, kdy se podařilo sestavit historii repertoárů ostravských divadel. Nyní pracovníci archivu mapují a třídí prameny v jednotlivých divadlech. Ambicí projektu je zmapování a zpřístupnění komplexní historie profesionálního divadla v Ostravě a jeho významných osobností.
Projekt Ostravský divadelní archiv aktuálně přechází do druhé fáze – mapování a třídění pramenů v jednotlivých divadlech. Ukončen už byl sběr dat tak, aby bylo možné sestavit historii repertoárů všech profesionálních ostravských divadel. „Cílem celého projektu je zmapovat a poté zpřístupnit maximum informací z historie profesionálního divadla v Ostravě včetně působení významných osobností,“ připomenul ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil.
Věděli jste, že v ostravském divadle bylo možné vidět i hvězdy stříbrného plátna? Herec, zpěvák a režisér František Paul zde působil celých osm let. Dále zde byl angažován Richard Antonín Strejka známý jako student „šejk“ Peterka z filmu Martina Friče Cesta do hlubin študákovy duše, filmový Kristián Oldřich Nový, zpěvačka Nelly Gaierová známá jako paní Rybová z komedie Nevíte o bytě? či slavný bonviván Hugo Haas. Foto a divadelní cedule z archivu NDM
Právě on byl iniciátorem projektu, a to v době, kdy začalo NDM digitalizovat svůj vlastní archiv. Ostravský divadelní archiv by měl sloužit veřejnosti právě v digitalizované podobě. Financován je grantem města Ostravy. „Je to velká věc mít jeden server, který bude mapovat veškerou divadelní historii ostravských profesionálních divadel. Oproti knize, která je jednou daná, se může tento server rozšiřovat o další a další informace,“ dodává Nekvasil.
Důsledně zpracovat, zrevidovat a shromáždit digitálně na jednom místě
„Od jara letošního roku zkoumali kolegové historii profesionálních ostravských divadel – Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče, Divadla loutek Ostrava a Komorní scény Aréna. Sestavit se jim už podařilo repertoáry všech divadel, v databázi jsou data premiér a inscenační týmy. Informace nyní postupně doplňují o herecké obsazení a data repríz,“ popsal Jiří Nekvasil.
Vedoucí projektu Stanislava Hrušková, foto NDM / Eva Mikulášková
Hlavním cílem projektu je důsledně zpracovat, zrevidovat a shromáždit na jednom místě elektronické informace o historii ostravského profesionálního divadla, tak aby byly přístupné on-line všem zájemcům. Zároveň se tím zmapují všechny dostupné dokumenty a informace o nich (včetně místa jejich fyzického uložení), které využijí další badatelé. Tato myšlenka navazuje na již probíhající digitalizaci – jak ji postupně (vzhledem ke svým personálním a finančním možnostem) pomalu, ale systematicky provádí NDM – a dále ji rozvíjí.
Hotov je již elektronický soupis divadelních inscenací
Prvním, ale podstatným krokem bylo zhotovení elektronického soupisu divadelních inscenací jednotlivých divadel. Tento systém umožňuje postupné doplňování informací – v soupisu repertoáru NDM jsou aktuálně zadány inscenace s těmito údaji: autor, název, datum premiéry, inscenační tým. Postupně se doplňuje obsazení jednotlivých titulů spolu s termíny repríz. Dále je možné přidávat elektronicky další materiály, jako jsou divadelní plakáty, programy, fotografie, návrhy scény a kostýmů, recenze a další články z tisku a podobně. Tyto informace by poté byly zpřístupněny na internetu (dostupné z webových stánek jednotlivých divadel), zároveň by bylo v systému umožněno vyhledávání (podle názvu inscenace, jména, sezóny a podobně).
Krásně a úhledně vyhlíží vznikající archiv v Divadle Petra Bezruče, foto Facebook
Na projektu se momentálně kromě vedoucí projektu Stanislavy Hruškové z NDM podílí více než desítka spolupracovníků – pracovníků divadel, historiků či studentů. Pomáhá také veřejnost. „Za pomoc veřejnosti jsme velmi vděční. Lidé z Ostravy i okolí nám přinášejí především staré programy, které v archivních pramenech chybí nebo jsou zastoupeny pouze v malém množství,“ uvedl ředitel Nekvasil.
Spolupracují všechna ostravská profesionální divadla
V ostravských divadlech od podzimu běží další bádání, třídění a soupis archivních pramenů. „Všechny fotografie, plakáty, texty her, programy k inscenacím i novinové výstřižky se snažíme zařadit ke konkrétním inscenacím. U těch stávajících ověřujeme správnost zařazení. Úzce spolupracujeme s Institutem umění – Divadelním ústavem v Praze, případné nesrovnalosti dále vzájemně konzultujeme a společně opravujeme. Následně probíhá sčítání pramenů a soupis inscenací, které řadíme podle jednotlivých sezón,“ vysvětlila vedoucí projektu Stanislava Hrušková.
Kdo vlastní starší programy k inscenacím hraným v Ostravě a archivní materiály, může je zapůjčit vedoucí projektu Ostravský divadelní archiv Stanislavě Hruškové. Zkontaktovat ji lze prostřednictvím e-mailu . Ostravský divadelní archiv můžete najít ZDE.
|
Na projektu se rozhodla spolupracovat všechna ostravská profesionální divadla: Národní divadlo moravskoslezské, Divadlo Petra Bezruče, Divadlo loutek Ostrava, Komorní scéna Aréna. Účast dále přislíbilo Ostravské muzeum, Slezské zemské muzeum, Archiv města Ostravy (metodická a odborná podpora) a Katedra divadelních a filmových studií Univerzity Palackého v Olomouci (praxe studentů a odborná spolupráce).
Vložil: Markéta Vančová