Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Každý se bojí, přiznal horník, který sfáral po hrozném neštěstí do Dolu ČSM. Proč metan vybuchl? OKD tvrdí, že za nic nemůže

01.01.2019
Každý se bojí, přiznal horník, který sfáral po hrozném neštěstí do Dolu ČSM. Proč metan vybuchl? OKD tvrdí, že za nic nemůže

Foto: Daniela Černá

Popisek: Na Dole ČSM stále vlaje černá vlajka

Výbuch metanu a následný požár 880 metrů pod zemí Dolu ČSM na Karvinsku nepřežilo 20. prosince 13 mužů, z toho 12 Poláků a jeden Čech. Dva muži jsou stále v nemocnici, jeden z nich dokonce stále v kritickém stavu. V severní lokalitě dolu, který spadá pod OKD, byla minulý čtvrtek obnovena těžba. Horníci fárají do zbývajících částí, nezasažených tragédií. Oblast 29. sloje, kde explodoval metan a následně tam vypukl požár, byla uzavřena výbuchuvzdornými hrázemi, shrnul aktuální situaci na místě neštěstí iRozhlas.cz.

Uzavřený prostor má rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů a za zazděnými slojemi zůstávají stále těla některých horníků. Ta budou vyproštěna až po úplném vychladnutí důlního díla… Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostila šestičlenná četa záchranářů 23. prosince, když na místě neštěstí dělala předběžný průzkum, píše iRozhlas.

V médiích se objevily spekulace o přelepených čidlech, což vlastníci dolu ostře odmítají. Vedení OKD tvrdí, že je nesmyslí, že čidla na metan v podzemí Dolu ČSM byla záměrně nefunkční. Obvinění vznesl otec jednoho z mrtvých polských horníků. Podle něj se čidla úmyslně něčím zakrývala, aby nedocházelo k omezování těžby při vyšších koncentracích plynu.

Důl ČSM sever, foto Daniela Černá

Musí se hlavně těžit?

„Nic takového nemáme potvrzeno. Zjišťovali jsme to u horníků, kteří fárají desítky let. Proč by horníci takto dobrovolně ohrožovali svou bezpečnost?“ řekl pro Lidovky.cz Čelechovský. S tím souhlasí i mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. Podle něj by byli horníci sami proti sobě.

Čelechovský odmítl jako spekulace také tvrzení jednoho z horníků, který řekl, že se čidla úmyslně instalují nízko u země, aby neměřila nejvyšší koncentrace metanu. Horník, který v pátek přišel na vrátnici dolu, nechtěl říct ČTK své jméno a odůvodnil to obavami ze ztráty práce. „Největší koncentrace metanu jsou u stropu. Dole jsou nižší, tak se dávají čidla tam. Je na nás vyvíjen tlak. Musí se těžit. Když nesplníme normy, přicházíme o peníze,“ řekl ČTK.

Mluvčí České báňské správy Bohuslav Machek ČTK řekl, že se v minulosti nic podobného jako zakrývání čidel nepotvrdilo. „V roce 2015 jsme vyšetřovali také tragický výbuch metanu v Dole Paskov. Žádné podobné indicie nemáme. Z minulých vyšetřování nic takového nevzešlo,“ uvedl.

Proč metan unikl, se prý dosud neví

Podle něj existuje několik způsobů, jak se mohl metan ve vysoké koncentraci v dole nahromadit. Přesnou příčinu ale budou moci experti určit po ohledání místa tragédie, jak píší Lidovky. Důvodem výronu metanu mohlo být například uvolnění velkého množství uhlí nebo otevření taverny, ve níž by byl nahromaděn. „V bezpečnostních předpisech máme jako limitní koncentraci jedno procento metanu v ovzduší. A dolní mez výbušnosti metanu se pohybuje kolem 4,5 procenta,“ dodal. Průměrná koncentrace metanu v atmosféře se podle dostupných informací pohybuje kolem 0,0002 procenta.

Horníci šli 27. 12. 2018 poprvé po tragédii opět do práce, foto ČT / repro

Přestože vedení OKD se vyviňuje, jak to jen jde, to, co říkají horníci mimo záznam, protože se bojí o práci, zní až podezřele pravděpodobně… Prostor, kde explodoval metan, zůstane na několik týdnů uzavřen speciálními hrázemi. Oblast 29. sloje byla podle dřívějšího vyjádření mluvčího Čelechovského uzavřena hrázemi a budou se provádět kontrolní měření koncentrací plynů ze zavedených sond. Podle Čelechovského se v podzemí na dotěsňování hrází stále pracuje. „To znamená, že záchranáři v podzemí skutečně ještě dělají poslední práce proto, aby ty hráze byly pevné. V následujících dnech a týdnech se zde budou prostřednictvím sond odebírat vzorky, které budou následně vyhodnocovány,“ řekl pro iRozhlas.cz mluvčí OKD. „Teprve pak bude možno hráze otevřít, a to na základě povolení obvodního báňského úřadu a dělat další práce na rekognoskaci terénu a pak teprve bude možno na povrch přenést ostatky těch zbývajících devíti horníků," dodal. Podle něj je vše určitě otázkou několika týdnů. „Přesnými příčinami toho výbuchu se bude zabývat speciální komise, která do toho podzemí může skutečně vstoupit až v ten moment, jakmile ten prostor bude bezpečný, čili po otevření těch bezpečnostních hrází,“ dodal Čelechovský.

Horníci mají strach

Česká televize udělala 27. prosince, kdy se horníci, kteří  po čtvrtečním neštěstí museli zůstat doma a pobírali 100 procent platu, vrátili do práce. V dole ve dvou směnách pracuje zhruba 800 horníků. „Asi to nebude nepříjemnější sfárat po takovém neštěstí. Jestli mám strach? Určitě, strach je vždycky. Pokaždé, i když se to nestane, je strach,“ poznamenal Martin Ciosk. Polský horník, jehož jméno ČT neuvedla, dodal: „Já jsem pracoval na první směně ten den. Skončili jsme v práci a z médií jsem se to dozvěděl. Je to tragédie, všichni to prožívají ve svým srdcích – špatně se mluví na to téma.  Každý se bojí, jen hloupí se nebojí.“

Chcete pomoci?

Konto Spolku Svatá Barbora na pomoc sirotkům po hornících (dosud se na účtu spolku sešlo přes 3,6 milionu korun)

Číslo účtu: 1657156389/0800, variabilní symbol: 20122018. 

Vložil: Markéta Vančová