Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Alarmující otazníky nad čtvrtečním důlním neštěstím v Dole ČSM. Poláci tvrdí, že OKD chybí sociální instinkt a…

21.12.2018
Alarmující otazníky nad čtvrtečním důlním neštěstím v Dole ČSM. Poláci tvrdí, že OKD chybí sociální instinkt a…

Foto: Daniela Černá

Popisek: Důl ČSM na Karvinsku v pátek dopoledne

Při neštěstí v Dole ČSM na Karvinsku zemřelo ve čtvrtek 13 horníků, z toho bylo 12 Poláků a jeden Čech. Tři zranění jsou v nemocnici, jeden z nich bojuje o život. Místo neštěstí už navštívil polský premiér Mateusz Morawiecki, na místo tragédie přijel i český premiér Andrej Babiš (Důl ČSM je součástí OKD; majitelem těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát). Množí se kondolence, vyjádření soustrasti od nejvyšších státních činitelů po starosty, kondolenční dopis poslal i šéf EU Juncker. Babiš hovoří o odškodném pro rodiny mrtvých horníků, byla dokonce vypsána i sbírka. Přesto se nad tragédií vznáší nepříjemná pachuť nezodpovězených otázek, jak je možné, že k tomu vůbec došlo…

Podle TN.cz mluvčí Českého báňského úřadu označil za evidentní, že při výbuchu v Dole ČSM na Karvinsku musela být koncentrace metanu proti předpisům minimálně čtyřapůlnásobná. Mluvčí České báňské správy Bohuslav Machek nechtěl spekulovat o příčině exploze, bude podle něj předmětem šetření, které provede Obvodní báňský úřad v Ostravě. „Jedna věc je jasná, musela tam být větší koncentrace metanu a muselo dojít k určitému počinu. Ten počin je předmětem šetření a nelze se k tomu teď vyjádřit – jestli tam byl nějaký přírodní vliv, lidská chyba, popřípadě technická závada, která mohla výbuch také způsobit,“ řekl Machek.

Nad bránou do dolu ČSM vlaje černý prapor, foto Facebook

„V bezpečnostních předpisech máme jako limitní koncentraci jedno procento metanu v ovzduší. A dolní mez výbušnosti metanu se pohybuje kolem 4,5 procenta,“ dodal mluvčí. Průměrná koncentrace metanu v atmosféře se pohybuje kolem 0,0002 procenta. K výbuchu metanu došlo i při čtvrtečním neštěstí v dole ČSM na Karvinsku. Proč zde nebezpečný plyn vybuchl ale zatím není jasné. „Musíme si počkat na výsledky tohoto šetření,“ uvedl výkonný ředitel karvinských dolů Boleslav Kowalczyk.

Co nastane, když v dole bouchne metan

Když v dole vybuchne metan, začne pod zemí naprosté peklo. Jde o velmi nebezpečný plyn, který není vidět ani cítit. Je mírně lehčí než vzduch a stoupá tedy ke stropu, poznamenaly TN.cz. Metan v důlních štolách exploduje tehdy, když je koncentrace metanu mezi devíti až patnácti procenty. Aby k výbuchu došlo, stačí pak jen malá jiskra. Tu mohou vytvořit například běžné pracovní nástroje.

„Pokud se nacházíte v centru výbuchu a následného požáru, nemáte šanci přežít," píše polský portál fakt.pl. Teplota totiž dosahuje až 1200 stupňů Celsia. Při této teplotě nastávají problémy s dýcháním, popáleniny kůže a dýchacích cest. Jedinou šancí horníků je najít chodbu, ve které proudí čerstvý vzduch.

Báňský úřad již začal vyšetřovat

Zaměstnanci obvodního báňského úřadu podle Machka dorazili na místo hned ve čtvrtek večer. „Zkontrolovali přijatá opatření, zajistili provozní dokumentaci, která popisuje, jak se mělo v daném místě pracovat, a přihlížejí průběhu likvidačních prací,“ uvedl pro TN.cz. Mluvčí potvrdil, že v dole jsou čidla, která hodnotu metanu měří. Spekulovat, zda například z nějakého důvodu byla mimo provoz, nechtěl. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) ČTK řekl, že podle něj žádné z čidel v dole zvýšené koncentrace metanu nehlásilo.

Lidé zapalují svíčky u Dolu ČSM, kde se stalo důlní neštěstí, při kterém zahynulo 13 horníků, foto Facebook

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že bezpečnostní čidla v podzemí jsou nastavena na určitou hodnotu, nicméně mezi jednotlivými čidly se metan může nakumulovat tak, že to čidla nezachytí a může dojít k výbuchu. „To samozřejmě v tomto konkrétním případě musí potvrdit speciální vyšetřovací komise, která, až to bude možné, do podzemí sfárá a bude přesně rekognoskovat terén a zjišťovat, co se tam stalo,“ vysvětlil Čelechovský.

V podzemí je stále 200 stupňů

Záchranné práce v dole podle výkonného ředitele OKD Boleslava Kowalczyka nadále pokračují, napsala ČTK. Ztěžuje je ale právě požár. Podle polského premiéra českým záchranářům pomáhají polští kolegové, s technikou budou na místě, dokud to bude třeba. Zásah podle něj komplikuje horko v podzemí, je tam až 200 stupňů Celsia a v místě požáru mnohem více.

Poláci diplomaticky sdělili, že jsme asociální

Vedení společnosti OKD chybí podle bývalého náměstka polského ministra hospodářství Jerzyho Markowského jakýsi ´sociální instinkt´, překvapila ho nízká úroveň informací ohledně čtvrtečního neštěstí v dole ČSM v Karviné. V pátek to tento bývalý horník řekl ve zpravodajské televizi TVN24. 

Mozaika u vstupu do areálu Dolu ČSM, foto Facebook

„My jsme si v Polsku zvykli na určité standardy záchranných akcí - že je všechno transparentní, všichni vědí všechno - od premiéra až do posledního člověka v dole," uvedl podle ČTK Markowski.

Markowski tvrdí, že polské hornictví je ještě postavené na ´zdravých zásadách´. Připomněl, že české doly v posledních dvaceti letech přešly do soukromých rukou. Noví majitelé prý zanedbali mnoho procedur i zásad týkajících se tak těžké práce, jako je ta pod zemí. Češi podle něho „odvykli dramatičnosti války s přírodou v hornictví. To vede k tomu, co teď máme," tvrdí Markowski.

Minuta ticha a zhasnutí Bolt Tower

Dolní Vítkovice se připojují k vlně solidarity, kterou město a řada institucí vyjadřuje pozůstalým obětí důlního neštěstí v Dole ČSM Stonava v Karviné. V pátek se tak nerozsvítí jedna z největších dominant Ostravy Bolt Tower, v Landek Parku u správní budovy bývalého Dolu Anselm visí černý prapor a hornická vlajka na půl žerdi a na úvod tradičního předvánočního setkání v Multifunkční aule Gong dnes všichni přítomní hosté vyjádřili soustrast symbolickou minutou ticha.

Dolní Vítkovice, které mají ve správě bývalý Důl Anselm v Landek Parku a rovněž dnes již nefunkční Důl Hlubina v industriální části areálu, se dnes připojují k uctění památky obětí nejčerstvějšího důlního neštěstí. „Rozhodli jsme se dnes ponechat zhasnutou Bolt Tower a také vyvěsit u správní budovy bývalého Dolu Anselm v Landek Parku černý prapor a hornickou vlajku na půl žerdi. Společně s minutou ticha, kterou jsme symbolicky drželi při zahájení tradičního předvánočního setkání dnes v Multifunkční aule Gong je to to nejmenší, co můžeme v tuto chvíli udělat. Všem pozůstalým po obětech neštěstí chceme především vyjádřit upřímnou soustrast,“ říká ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

Bolt Tower se v pátek ponoří do tmy, foto Dolní Vítkovice

Bolt Tower zůstala naposledy zhasnuta v rámci vyjádření soustrasti pozůstalým obětem vojáků padlých v Afghánistánu letos v srpnu. Ze stejného důvodu jako Bolt Tower dnes zůstane zhasnutý také Most Miloše Sýkory nebo věž ostravské Nové radnice.

„Je to obrovské neštěstí. Exploze v Dole ČSM u nás úplně proměnila předvánoční atmosféru. Vyjadřuji hlubokou soustrast všem pozůstalým. Rodinám i blízkým přátelům, kterým včerejší tragédie tak zásadně obrátila život naruby. Téměř kilometr pod zemí přišli o život otcové rodin, manželé, prostě lidé, kteří jsou pro své blízké nenahraditelní, a po kterých zůstane neskutečná prázdnota. Ač jsem osobně neznal nikoho z těch, kteří včera přišli o život, cítím i já obrovský smutek a hlavně bezmoc. Kromě slov útěchy mohu slíbit, že Moravskoslezský kraj najde způsob, jak pozůstalým nabídnout pomocnou ruku. A stejně jako všichni si ze srdce přeji, aby se podobné nešťastné události už nikdy neopakovaly,“ napsal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka k důlnímu neštěstí na Karvinsku.

Na Facebooku ale kolují nepěkné zvěsti

„Důlní neštěstí v dole ČSM Karviná, výbuch metanu a 13 mrtvých. Dle info nefungovaly senzory metanu (!). Jsem projektant MaR i do výbušného prostředí včetně autorizace. Toto je příklad vraždy 12 horníků, uskutečněné základním zanedbáním jejich ochrany. Není možné, aby selhaly senzory, jedině tehdy, pokud byly vypnuty např. výpadkem sítě. V tomto momentě musí fungovat záložní zdroj a je vyhlášeno ohrožení. Pokud se to nestalo, pak je to následkem nedbalosti a nepřítomnost kontroly nejen dispečinku tak, kontrolních systémů. Je výsměchem, jestliže se tam sjíždějí celebrity a roní krokodýlí slzy,“ postoval na Facebooku například Ivan Stránský.

Pokud mají tyto zvěsti vyšumět, je nezbytné, aby se stát postaral o řádné vyšetření neštěstí, nic neutajoval a případné viníky pohnal veřejně k zodpovědnosti. Jinak se nad smrtí třinácti horníků bude stále vznášet ten nepříjemný odér zanedbání zameteného pod koberec a nad naší zemí pak, jak poznamenal polský politik, sám bývalý horník, smrdutá pověst kapitalistů, ženoucích se za zisky doslova přes mrtvoly.

Vložil: Markéta Vančová