Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je katastrofální sucho. Politici zaspali, a tak navrhli šokující řešení. Doba blahobytu skončila

03.08.2018
Je katastrofální sucho. Politici zaspali, a tak navrhli šokující řešení. Doba blahobytu skončila

Foto: Facebook

Popisek: Sucho, řeky vysychají a navrhovaná ochrana? Sebereme vám studny

V době, kdy je celá Evropa sužována nesnesitelným vedrem a suchem, majícím fatální dopad na přírodu, zemědělství i život mnoha občanů, řeší česká vláda opsané diplomové práce a neobsazený post ministra zahraničí. Namísto toho, aby byla realizována okamžitá opatření a doporučení odborníků, je u nás ve prospěch průmyslových zón a další výstavby likvidována úrodná zemědělská půda. Navíc chce vláda a řešení vážného problému s nedostatkem vody hodit na občany.

I když klimatologové již desítky let varují před tím, co nejen u nás, ale i v celé Evropě nastane v souvislosti se změnou klimatu, teprve nyní, když už je pozdě, začínají někteří (!) politici připouštět, že prognózy odborníků se naplňují.

Hodně zaspali

Bývalý ministr zemědělství Marián Jurečka přiznává, že sucho jsme měli řešit už čtvrt století. V rozhovoru pro server eAgri.cz před časem také upozornil na to, že zemědělci nehospodaří správně, nestřídají pravidelně plodiny na polích (přitom stát takové hospodaření podporuje štědrými dotacemi). „Myslím, že jsme zaspali hodně,“ řekl otevřeně. Je tedy evidentní, že státní orgány podcenily prevenci a nyní musí hasit požár. A to doslova. Prozatím jde ale spíše o pomoc pěstitelům, jimž zničilo úrodu suché a horké počasí, či naopak silný mráz. Náklady na to již dosahují značných částek, ministr životního prostředí Richard Brabec se nedávno nechal slyšet, že boj proti suchu nás bude stát stovky miliard. Kde asi skončí, že?

Strategie v šuplíku

Vláda loni v červenci schválila Strategii ochrany před negativními dopady sucha v České republice, na níž odborníci pracovali dva roky. Byla reakcí na velká vedra a sucho v roce 2015. Podle některých odborníků však jde pouze o další dokument do šuplíku. Doufejme ale, že letošní sucho a vedro přispějí k tomu, že se strategie začne urychleně realizovat a že opatření neskončí jen o dotací na projekt tzv. dešťovky, u níž největší problém spočívá v tom, že téměř neprší. Nicméně, dosud se nepodařilo schválit ani tolik potřebnou „protierozní“ vyhlášku. Což je s ohledem na skutečnost, že je u nás v současné době až polovina zemědělské půdy ohrožena, skutečně alarmující. Namísto toho prudkým tempem pokračuje budování průmyslových zón.

Na úrodné půdě. A v rozporu se zákonem

Příkladem je nehorázný záměr vybudovat další tři zóny na nejúrodnější půdě první a druhé bonity u Olomouce, Zábřeha a Prostějova. Proti tomuto záměru se ostře postavil právě exministr Marián Jurečka a svolal kvůli tomu tiskovou konferenci. Mimo jiné na ni upozornil, že projekt podpořilo ministerstvo životního prostředí, zatímco by mělo především usilovat o renovaci stávajících a nevyužitých průmyslových ploch. Navíc zdůraznil, že přeměna úrodné půdy na průmyslovou zónu je v rozporu se zákonem.

Konec blahobytu?

Stát se také snaží řešení vážných problémů se suchem a nedostatkem vody přehodit na soukromé subjekty či občany. Ministr Brabec nedávno národu sdělil, že doba vodního blahobytu skončila a v této souvislosti oznámil, že voda, kterou lidé čerpají ze svých studní, je vlastně státu. Ministerstvo životního prostředí již nyní připravuje novelu vodního zákona, podle níž by v době sucha mohla majitelům studní nařídit, aby byly využívány pro celou obec. To, že státní orgány zaspaly řešení problémů s nedostatkem vody tak přehodí na ty, co s předstihem a na vlastní nemalé náklady myslí na zadní kolečka.

Vložil: Adéla Hofmanová