Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rada nad zlato. Dodavatel energií vám může přivodit noční můru. Co když zkrachuje, jako vloni Česká energie

31.03.2018
Rada nad zlato. Dodavatel energií vám může přivodit noční můru. Co když zkrachuje, jako vloni Česká energie

Foto: Pixabay

Popisek: Elektřina; ilustrační foto

Dodavatel elektřiny nebo plynu může z různých důvodů ukončit činnost tak jako každý jiný podnikatel. Pokud v takovém případě nestihnete plynule přejít k novému dodavateli, stává se jím automaticky takzvaný dodavatel poslední instance určený Energetickým regulačním úřadem. Bude vám dodávat elektřinu nebo plyn za ceny stanovené úřadem nejvýše po dobu šesti měsíců. Během této doby musíte uzavřít novou smlouvu o dodávkách energií, jinak se z vás může stát černý odběratel.

Jestliže váš dodavatel ztratí oprávnění nebo možnost dodávat elektřinu či plyn, musíte si hledat nového dodavatele. Ovšem zákonné lhůty pro to, abyste jej našli, se pohybují v řádech několika málo dní od ukončení činnosti původního dodavatele. Jestliže nestihnete plynule přejít k novému, bude vám automaticky přidělen dodavatel energií, kterého zákon vzletně nazývá dodavatelem poslední instance. V současné době jsou jím v závislosti na konkrétním regionu společnosti ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika v případě elektřiny a E.ON Energie, innogy Energie (dříve RWE Energie) a Pražská plynárenská v případě plynu.

Pojistka, ale drahá

„Dodavatel poslední instance dodává spotřebitelům energie za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem, a to nejdéle šest měsíců. Právo na dodávky od dodavatele poslední instance mají ale jen ty domácnosti, které v předcházejících 12 měsících neměly spotřebu vyšší než 630 MWh,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Je nutné dodat, že dodavatel poslední instance je zpravidla dražší, takže se přehlásit k novému dodavateli prostě budete chtít sami.

Šest měsíců na nápravu

Během šesti měsíců od zahájení dodávek energií od dodavatele poslední instance byste měli uzavřít novou smlouvu buď s ním, nebo s nějakým jiným dodavatelem. Před uzavřením smlouvy je na místě zvážit nejen nabízenou cenu za dodávky, ale zaměřit se také na případné smluvní pokuty a další podmínky obsažené nejen v textu samotné smlouvy, ale i v obchodních podmínkách a cenících. Zvážit byste měli i to, zda uzavřete smlouvu na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. V případě smlouvy na dobu určitou můžete sice získat lepší cenu, ale na oplátku se musíte takzvaně upsat dodavateli na určité období.

Navíc ukončit smlouvu na dobu určitou před uplynutím sjednané doby často buď nejde vůbec, nebo jen se zaplacením tučné smluvní pokuty. Není proto dobré sjednat si smlouvu na dobu určitou na období delší než jeden či dva roky. Pokud se totiž na trhu objeví lepší nabídky, bude vám stávající smlouva bránit je přijmout.

Černý odběr? Noční můra pro vaši peněženku

Situaci, kdy váš dodavatel zkrachuje, není radno podceňovat. Může vás to totiž přijít draho. Jestliže do půl roku od zahájení dodávek dodavatelem poslední instance neuzavřete novou smlouvu o dodávkách energií, ocitnete se v neoprávněném neboli černém odběru. „Důsledkem černého odběru může být nejen odpojení od elektřiny či plynu, ale i to, že budete muset zaplatit vyšší částku než tu za energie, které jste skutečně odebrali, včetně případných nákladů na obnovení dodávek,“ upozorňuje Lukáš Zelený.

V roce 2016 zkrachovalo 13 společností

Může se to zdát jako marginální problém, který se týká jednou za čas jen několika málo odběratelů. Ale není tomu tak. V roce 2016 ukončilo svou činnost 13 dodavatelů elektrické energie. Na vině je hlavně v té době předpovídaná energetická krize po tuhé zimě roku 2015/2016, během které byly odstavené i mnohé francouzské jaderné elektrárny. To způsobilo vyšší náklady na elektrickou energii, kterou malí dodavatelé nezvládli zaplatit. Na jakém principu pracují dodavatelé?

Odkupují elektřinu přímo od výrobců. A to za stanovenou cenu, která je závislá na pohybech trhu s energiemi. Velcí dodavatelé si mohou elektřinu předplatit. Ovšem to jsou pak astronomické částky, na které malý dodavatel nedosáhne. Proto musí nakupovat za tržní cenu i v případě, kdy se ceny prudce zvednou. To pak vede k tomu, že jde do červených čísel. Loni tak skončila Eco Power Energy s šesti sty zákazníky nebo firma Česká energie s osmi tisíci zákazníky. A právě ti se pak dostali do řešení toho, že musí urychleně změnit dodavatele.

Hromadná změna dodavatele

Loni vyhlásil dTest možnost hromadné změny dodavatele. Domácnosti, které chtěly ušetřit, se měly přihlásit dTestu v online formuláři. dTest pak měl silnou páku na dodavatele, kteří mezi sebou soutěžili o zákazníky. Do projektu se zapojilo desítky tisíc domácnosti. A desítky tisíc domácností získalo výhodnější balíčky dodávky energií. Samotný projekt se shledal s velkým ohlasem. Ovšem i tady je pro malé dodavatele velký problém. Podobné akce tlačí ceny energií drtivě dolu, tím se dostávají malí dodavatelé do prostředí, kde už jim jde o holé přežití. Což neznamená, že odběratelé si podobné akce skutečně s požitkem neužijí.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace