Takzvaný internet věcí, smart domácnosti i města... Je to trend a bude jich čím dál více. Co to přesně znamená?
23.03.2018
Foto: Facebook
Popisek: Internet věcí: Snímek z konference
Během příštích pěti let přibude v České republice na 340 tisíc chytrých (smart) domácností. „Chytrá domácnost je budoucností Česka. Do roku 2022 to bude už každá šestá domácnost, což je více než půl milionu domácností,“ uvedl dnes v Ostravě na Smart region tour 2018 Aleš Pospíšil, manažer vnějších vztahů energetické společnosti Centropol. Právě tento významný dodavatel elektřiny a plynu v ČR umožní ještě letos některým zákazníkům udělat první krok k vytvoření chytré domácnosti, nabídne jim na dálku ovládaný termostat.
Údaje o vývoji počtu smart domácností vychází ze zjištění specializovaného serveru de.statista.com. Aktuálně je v tuzemsku zhruba 170 tisíc chytrých domácností, což představuje 3,9 % z celkového počtu zhruba 4,375 milionu domácností. V roce 2022 by chytrých domácností mělo být již 507 tisíc, tedy 14,6 % domácností.
Lidé se musí naučit důvěřovat technologiím
Tento vývoj naznačuje změnu přístupu lidí k moderním technologiím, mizí i obavy ze vstupních nákladů. Rodiny, podnikatelská sféra i veřejná správa si totiž stále více uvědomují, že chytré technologie jsou cestou finančních úspor a šetrnosti vůči přírodnímu prostředí. Podle aktuálních výpočtů může každá domácnost v ČR díky zavedení chytrých technologií ušetřit v průměru ročně až 3500 korun.
Představení starostům
Právě na smart trendy v energetice a dopravě a jejich praktickou aplikaci je zaměřena série letošních setkání podnikatelů, regionálních politiků a starostů obcí a měst pod názvem Smart region tour 2018. Cílem je, aby starostové zjistili možnosti a výhody zavádění chytrých technologií přímo od zástupců firem. Smart region tour 2018 se účastní i zástupci Centropolu, kteří při akcích představují svoji energetickou firmu a její vize jako integrátora smart řešení pro domácnosti i obce.
A co to vůbec Smart domácnosti jsou
Propojení energie domácnosti a její snadné ovládání za pomoci routeru nebo wifi. Ovládá se například teplota topných těles, spotřeba elektřiny nebo plynu, ovládání zásuvek, světel. To vše za účelem ušetřit jak peníze, tak i chránit životní prostředí. Využití je také pro zdravotně postižené, kterým pomůže Smart technologie ovládat spoustu věcí pouhým hlasem. Případně se dovolat bez problémů pomoci. Smart technologie mohou přes internet komunikovat i se zprostředkovatelem energií a podílet se tak na šetření a řádnou údržbu. Vedle energií Smart domácnost bude připojena i k běžným spotřebičům. Ovládání domácnosti tak bude vlastně na lusknutí prstů.
Vložil: Štěpán Cháb