Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Takzvaný internet věcí, smart domácnosti i města... Je to trend a bude jich čím dál více. Co to přesně znamená?

23.03.2018
Takzvaný internet věcí, smart domácnosti i města... Je to trend a bude jich čím dál více. Co to přesně znamená?

Autor: Facebook

Popisek: Internet věcí: Snímek z konference

Během příštích pěti let přibude v České republice na 340 tisíc chytrých (smart) domácností. „Chytrá domácnost je budoucností Česka. Do roku 2022 to bude už každá šestá domácnost, což je více než půl milionu domácností,“ uvedl dnes v Ostravě na Smart region tour 2018 Aleš Pospíšil, manažer vnějších vztahů energetické společnosti Centropol. Právě tento významný dodavatel elektřiny a plynu v ČR umožní ještě letos některým zákazníkům udělat první krok k vytvoření chytré domácnosti, nabídne jim na dálku ovládaný termostat.

Údaje o vývoji počtu smart domácností vychází ze zjištění specializovaného serveru de.statista.com. Aktuálně je v tuzemsku zhruba 170 tisíc chytrých domácností, což představuje 3,9 % z celkového počtu zhruba 4,375 milionu domácností. V roce 2022 by chytrých domácností mělo být již 507 tisíc, tedy 14,6 % domácností.

Lidé se musí naučit důvěřovat technologiím

Tento vývoj naznačuje změnu přístupu lidí k moderním technologiím, mizí i obavy ze vstupních nákladů. Rodiny, podnikatelská sféra i veřejná správa si totiž stále více uvědomují, že chytré technologie jsou cestou finančních úspor a šetrnosti vůči přírodnímu prostředí. Podle aktuálních výpočtů může každá domácnost v ČR díky zavedení chytrých technologií ušetřit v průměru ročně až 3500 korun.

Představení starostům

Právě na smart trendy v energetice a dopravě a jejich praktickou aplikaci je zaměřena série letošních setkání podnikatelů, regionálních politiků a starostů obcí a měst pod názvem Smart region tour 2018. Cílem je, aby starostové zjistili možnosti a výhody zavádění chytrých technologií přímo od zástupců firem. Smart region tour 2018 se účastní i zástupci Centropolu, kteří při akcích představují svoji energetickou firmu a její vize jako integrátora smart řešení pro domácnosti i obce.

A co to vůbec Smart domácnosti jsou

Propojení energie domácnosti a její snadné ovládání za pomoci routeru nebo wifi. Ovládá se například teplota topných těles, spotřeba elektřiny nebo plynu, ovládání zásuvek, světel. To vše za účelem ušetřit jak peníze, tak i chránit životní prostředí. Využití je také pro zdravotně postižené, kterým pomůže Smart technologie ovládat spoustu věcí pouhým hlasem. Případně se dovolat bez problémů pomoci. Smart technologie mohou přes internet komunikovat i se zprostředkovatelem energií a podílet se tak na šetření a řádnou údržbu. Vedle energií Smart domácnost bude připojena i k běžným spotřebičům. Ovládání domácnosti tak bude vlastně na lusknutí prstů.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace