Rád ochutnává piva z menších pivovarů, a tak ho napadlo udělat chytrou aplikaci pro všechny z regionu
29.01.2018
Foto: msk
Popisek: Autor aplikace Radim Fojtík je zaměstnancem Krajského úřadu Moravskoslezského kraje
Česko prochází pivní revolucí. Ukázalo se, že Češi nejsou, alespoň co se zlatavého moku týká, nijak zvlášť konzervativní a rádi zkoušejí pivní novinky. Díky tomu na mapě Česka prakticky ve všech regionech přibývají desítky minipivovarů ročně a není právě lehké se v nich zorientovat. V Moravskoslezském kraji dostali od mladého zaměstnance krajského úřadu nového pomocníka - přehlednou aplikaci.
Minipivovarnictví jako rychle se rozvíjející obor přitahuje jak milovníky piva, kteří si otevřením varny splní sen, tak investory. Založit vlastní pivovar se dá už zhruba s čtyřmi až pěti miliony korun a vesměs znamená slušnou návratnost investice. Je to trochu celosvětová móda, minipivovarům se extra dobře daří v Itálii nebo Japonsku.
Pestrost má zelenou
Ve světě existuje téměř 100 různých druhů piva. V Česku během pár let přibyly desítky tisíc příznivců produktů minipivovarů. Podle odborníků se jich ale i dost navzájem kopíruje. Jeden rok je módou pšeničné pivo, tak ho mají všichni, další zase "ale", tak ho vaří všichni. Z minipivovarů se stala móda mezi zákazníky. Jak se ale mají pivní fanoušci ve všech minipivovarech orientovat?
Aplikace umožní orientaci
Moravskoslezský kraj připravil pro své obyvatele praktickou a přehlednou aplikaci, která je pozve do pivovarů a minipivovarů. S nápadem přišel zaměstnanec úřadu Radim Fojtík. „Rád ochutnávám piva z menších pivovarů. Práce na této aplikaci mě tedy opravdu bavila. V našem kraji je spousta menších pivovarů, které si pozornost určitě zaslouží. V aplikaci najdete krátkou informaci o roce založení každého pivovaru, jaké základní druhy piv nabízí a samozřejmě adresu s odkazem na oficiální webovou stránku dané značky,“ vysvětlil autor aplikace, Radim Fojtík, zaměstnanec Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.
Chytrý region umí motivovat
„To, že mohou zaměstnanci kraje přicházet s inovačními náměty, považuji za přirozené. Vždyť Moravskoslezský kraj získal v loňské národní soutěži titul Chytrý region. Podpora inovativních nápadů třeba i v menším měřítku je součástí naší cesty za modernizací a naplněním záměru být chytrým krajem. Za tímto účelem jsme vymysleli mimo jiné směrnici o inovacích, která zaměstnance kraje motivuje přemýšlet o „zlepšovácích” a ty nápady, které jsou smysluplné a realizovatelné i finančně oceňujeme“ řekl Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.
Odkaz na aplikaci umístěnou na webových stránkách kraje naleznete ZDE.
Vložil: Jana Maisnerová