Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Nobelova cena za ekonomii se dává tajtrdlíkům, kteří prohlubují nefunkční systém. Ale Bitcoin? Komentář Štěpána Chába

14.11.2017
Nobelova cena za ekonomii se dává tajtrdlíkům, kteří prohlubují nefunkční systém. Ale Bitcoin? Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Bitcoin

V roce 2016 dali Nobelovu cenu za ekonomii někomu, kdo rozvinul teorii smluv. Rok 2015, Nobelovka za analýzu problémů směny, chudoby a bohatství. Jinak řečeno Nobelovku dostal člověk, který okecal to, co už dávno před ním okecalo tisíce jiných. Rok 2014 – analýza tržní síly a regulace. V roce 2013 si potřásl pravicí někdo za analýzu cen akcií, úvěrů a nemovitostí. 2012 – teorie stabilních tržních alokací. 2011 – výzkum příčin a následků v makroekonomii a tak dále.

V roce 2009 vznikla virtuální měna Bitcoin. Za jejím vznikem stojí někdo s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Jednalo se doslova o revoluci v ekonomii. Zcela nový přístup, který doposud nebyl k vidění. Měna, kterou nejde uměle manipulovat, kterou nejde ovládat, která je decentralizovaná.

2010 a Nobelovka jde k...

V roce 2010 dostali Nobelovu cenu za ekonomii tři páni za analýzu trhů práce. Rok 2009, rok pro ekonomii vzhledem ke vzniku Bitcoinu přelomový, dostali Nobelovu cenu za ekonomii dva lidé za analýzu ekonomického řízení.

Ignorování

Celých osm let ignorování něčeho revolučně nového, něčeho, co se během oněch osmi let nejen potvrdilo, ale také nabylo na mohutnosti, stabilizovalo se a nalákalo k sobě sta tisíce lidí. Ocenění dostávali ctihodní pánové a dámy, kteří analyzovali ekonomický systém, jehož výstupním bodem je jedna a půl miliardy lidí v podmínkách extrémní chudoby, nestabilita ve světě, cyklicky se opakující finanční krize a neustálé tunelování, rozkrádání, podvádění a šizení.

Bitcoin je ignorován. Anebo spojován se zločinnou strukturou tak zvaného Dark Webu, který díky Bitcoinům doslova vykvetl. Ovšem spojovat Bitcoiny s obchodem s drogami a zbraněmi? Stejně tak můžeme ignorovat dolar, protože se jím platí za dodávku kokainu například v Bolívii.

Co je vůbec Bitcoin

Popišme si Bitcoin, abychom viděli, co je to novodobá revoluce bez prolévání krve, jak a proč je mainstreamem ignorovaná.

  1. Decentralizace – Bitcoin jako měna nemá majitele, nemá ani provozovatele. Měna je plně v řešení komunity, která se kolem Bitcoinu vytvořila. Vznikla sice společnost Bitcoin Foundation, ale ta má na starost pouze softwarové řešení, nemá rozhodovací práva

  2. Bez hranic – Bitcoin je čistě virtuální měna, takže je použitelná napříč celým světem

  3. Anonymita – Bitcoin peněženka má svou adresu složenou ze 34 znaků. Za těmi znaky není jméno, adresa, osobní údaje. Jen 34 znaků, které patří tomu kterému uživateli

  4. Bez prostředníka – na transakcích s běžnou měnou vydělává bankéř. Bitcoin nemá prostředníka. Transakce probíhá mezi dvěma lidmi, kteří se na transakci dohodnou

  5. Směna – Bitcoiny se dají zcela jednoduše směnit za jiné měny

  6. Otevřenost – Bitcoin stojí na principu Open Source, tedy na otevřeném kódu

Blockchain

Šest pilířů, které stojí na blockchainu. Co je blockchain? Dá se říci, že je to ocásek, který se táhne a potáhne celou historií Bitcoinu. Je to záznam všech transakcí, které byly kdy v Bitcoinech provedeny. Tento ocásek vlastní všichni uživatelé Bitcoinu, může si jej kdokoliv stáhnout a kontrolovat tak tok transakcí Bitcoinu. A právě to dovoluje existenci šesti výše uvedených pilířů.

Proč nešla Nobelovka do rukou tvůrce?

A teď ona zásadní otázka – proč nebyla Sotoshi Nakamotovi (ať už je to konkrétní člověk nebo skupina lidí) Nobelova cena za ekonomii? Svou virtuální měnou dokázal to, o co velkohubě, nikoliv ve skutečnosti, usilují všichni politici světa, aby se zalíbili voličům – tedy vymýtit korupci, tunelování, ztrátu veřejných peněz.

Bitcoin jako hlavní měna

Kdyby byly platidlem Bitcoiny, ke korupci nedochází. Vymizela by. Pokud by se nezačalo uplácet sklenicemi kompotu nebo poukázkami na fitko. A to je, předpokládejme, ten kámen úrazu. Měna znamená moc. Nikoliv hromadění peněz, které s sebou nese jen část výhod. Manipulace s měnou, snižování její hodnoty, přeskupování do daňových rájů, malá domů a podobné, to vše je příčinou nestability a přenosu moci do míst, která nevytvářejí hodnotu, ale koncentrují pouze moc.

Nabourali bychom si systém

A dát Nobelovu cenu za ekonomii něčemu jako Bitcoin? Měna by se tím oficiálně uznala jako konkurenční, jako funkční, a tradiční přístup k ostatním, běžným měnám, by se musel nutně poupravit. Protože by se tím odhalila ona fatální neefektivita a zpátečnictví. Nobelova cena za ekonomii se neudílí tomu, kdo systém nabourá a snaží se o jeho evoluční skok kupředu. Nobelova cena za ekonomii se udílí tomu, kdo systém potvrzuje, analyzuje a prohlubuje.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace