Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nudili se, šmejdi... Kostelík v Gutech zapálili tito bílí mladíci, jeden z nich zřejmě zbylé udal, takže je zabásli velmi rychle. O motivu policie zatím mlčí

05.08.2017
Nudili se, šmejdi... Kostelík v Gutech zapálili tito bílí mladíci, jeden z nich zřejmě zbylé udal, takže je zabásli velmi rychle. O motivu policie zatím mlčí

Autor: HZS

Popisek: Po požáru. Zůstal stát jen dřevěný krucifix

EXKLUZIVNĚ, FOTO Pachateli popůlnočního úterního požáru jsou dva sotva plnoletí, osmnáctiletí chlapci, podle snímků ´normální bílí hoši´, jednomu je jen sedmnáct. „Trojici mužů jsme sdělili obvinění z trestného čin obecného ohrožení a hrozí jim trest odnětí svobody na 8 až 15 let,“ uvedl moravskoslezský krajský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Jak se policisté na stopu pachatelů dostali a zda se ke žhářství přiznali obviněni muži, které obyvatelé Gut titulují hyenami, zatím moravskoslezský policejní ředitel nechtěl komentovat. Ale: Dva dostali vazbu, třetí ne. Proč je vyšetřován na svobodě a státní zastupitelství u něj návrh na vazbu nepodalo? „Byl to takový okrajový pachatel a byl to spíš pomocník, který víceméně pomohl odhalit tu trestnou činnost,“ řekl (no, spíše se podřekl) novinářům státní zástupce Pavel Šára.

Takhle pokojně vypadal kostelík, dokud tři hyeny nevyrazily pálit

Jisté tedy již je, že státní zástupce Josef Šuhaj u dvou obviněných rozhodl o podání návrhu k vazebnímu stíhání u okresního soudu ve Frýdku-Místku. „Podal jsem návrh na vzetí do vazby u dvou obviněných. Na třetího muže jsem návrh na vazbu nepodával proto, že z našeho pohledu měl na celé záležitosti jen malou míru účasti. Nyní je na rozhodnutí okresního soudu ve Frýdku-Místku, zda zbylé dva skutečně do vazby vezme,“ řekl Deníku Šuhaj s tím, že okresní soud má od pátečních 13.30 hodin dalších 24 hodin na to, aby rozhodl, zda bude dvojice stíhána vazebně, nebo na svobodě.

 

Dva z pachatelů nesmyslného destruktivního činu, který místní tak pobouřil a rozesmutnil... Foto Deník.cz / repro

Není známo, jak píše Deník.cz, že by povedená trojka již něco spáchala před zapálením kostela. „Předtím ne, ale plánovali něco potom. Prozatím to je všecko, co mohu říct,“ řekl Šára. Motiv činu zatím není jasný. „Doufám, že dneska zjistíme něco bližšího,“ dodal žalobce.

Psychiatrička: Nevyzrálí, nudící se, příště by mohli zkusit něco většího

Bývalý pražský primátor Jan Kasl získal informací více, na svém FB sdílel příspěvek Ing. arch. Jana Bárty:„3 žháři (18,17,18 let), na místo si přinesli hořlaviny.  Primářka psychiatrie nemocnice od sv. Anny v Brně je označila za nevyzrálé osobnosti, asi se nudící, s touhou vyniknout, mstít se společnosti, nebo si jen zkusit, zda "to zvládnou" a děla, že příště by mohli zkusit požár větší,“ stojí na Facebooku. 

A pan Bárta dodal: „A že spáchali trestný čin, promyšlený, záměrný. Tak se fakt těším, jak to jejich advokát uhraje na to, že jeden je nezletilý a že ti hodní hoši jsou magoři, zralí na papíry na hlavu. Páč naše justice je asi jako ti tři, mohlo by to vyjít. Uvidíme, třeba to dostane soudce rozumný, co jim to nezbaští.“

 

Na závěr ještě připsal něco ke skvostné historické památce, která „odnesla“ nudu a mstu zmíněné trojice: „Chápu ale, proč se dříve neupalovalo jen za kacířství a čarodějnictví, ale i za žhářství. To nejcennější ČR ztratila, replika je vždy už jen replika. Odnesl to krásný, vnitřně do roku 1740 vybavený kostelík, plný malovaných stěn, stropů, kazatelny, oltářů... Na vnitřní straně vchodu měl vročení 1563, na zvonu, požárem roztaveném, bylo 1565.“ Smutné, moc smutné. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace