Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drsná kritika slavného festivalu Colours: Jeho sponzoři devastují region a ignorují domácí. Kupují si tak prý levně odpustky

22.07.2017
Drsná kritika slavného festivalu Colours: Jeho sponzoři devastují region a ignorují domácí. Kupují si tak prý levně odpustky

Foto: Facebook

Popisek: Colours of Ostrava 2017

V Česku naplno vypukla sezóna festivalů. Jsou bezesporu zpestřením prázdninové kulturní nabídky a výrazným oživením v některých městech, která jsou po většinu roku téměř „mrtvá“. Jenže z některých vyhlášených festivalů se stávají megalomanské akce, na nichž se srocují tisíce lidí. Mají problémy s dopravou i se získáním vstupenek. Navíc způsobují doslova peklo domácím obyvatelům. Většina médií o těchto problémech i podivném pozadí některých kulturních akcí převážně mlčí. Stále častěji se ale objevují kritické hlasy.

Nyní zveřejnila drsnou kritiku populárního festivalu Colours of Ostrava  internetová televize DVTV. Ta přinesla velmi závažný rozhovor s  Jakubem Černým, členem kolektivu Probuď domy.

Ten upozorňuje na propojení této akce se sponzory, kteří tento kraj, ale i další regiony v naší zemi ničí. „Myslíme si, že si sponzorováním tohoto festivalu kupují za celkem levnou cenu odpustku, zatímco na periferii dochází k tomu, že je těmito firmami tento region ničen.“ On sám nemá nic proti samotnému festivalu Colours of Ostrava. Upozorňuje však, že na jeho úkor nikdo nemyslí na samotné obyvatele  Ostravy, kteří ve městě žijí celý rok. Sponzoři festivalu by se měli spíše věnovat jejich každodenním problémům, jakými jsou například znečištění životního prostředí a nedůstojné bydlení.

 

Mega akce, která spolkne většinu dotací

Další členka kolektivu Probuď domy Anna Václavíková zase  upozorňuje na to, že   festival Colours of Ostrava spolkne většinu městských dotací na kulturu. „Řada zvučných jmen nebere konce a z alternativního festivalu se stala mega akce s desetitisíci návštěvníky. Colours of Ostrava jsou velkým spektáklem, který dělá z Ostravy nereálně barevnou fatu morganu uprostřed šedi  smogového města a sociálních problémů,“ konstatuje aktivistka na serveru a2larm.cz. Podle ní nemá Colours of Ostrava s barvami skutečné Ostravy nic společného. Navíc kritizuje, že dramaturgové tohoto festivalu přehlížejí místní umělce, a že tato mega akce navíc vysaje velkou část městských dotací. 

Pusto a prázdno

Členové kolektivu Probuď domy nezůstali jen u kritiky, ale v době konání Colours of Ostrava uspořádali Street party nazvanou Dollars of Colours s alternativním  kulturním programem, který ukazuje nevyužitý kulturní potenciál Ostravy. Není od věci připomenout, že na  Colours dosud například nevystoupil výtečný ostravský zpěvák Martin Chodúr.  „Nevystupujeme proti dramaturgii festivalu, která je kvalitní. Oceňujeme, že vedle placeného festivalu Colours of Ostrava, probíhá pro všechny i bezplatný Festival v ulicích. Za touto sympatickou činností však vidíme spekulace velkých sponzorů festivalu, kteří si svým sponzorstvím čistí jméno, nepřiměřené podmínky pro hudebníky a především pusto a prázdno, které v Ostravě mimo čtyři dny dotovaného festivalu panuje po zbytek roku,“ zdůrazňuje Anna Václavíková.

 

Rekordy za každou cenu?

A zdaleka nejde jenom o problém se sponzory či dotacemi. Letošní ročník Colours of Ostrava byl hned v úvodu postižen velkými problémy s nekonečnými frontami a nedostatečnými kapacitami dopravy.  Radost ze zahájení festivalu pokazilo mnoha jeho návštěvníkům třeba úmorné odbavování  u hlavního vstupu. Podobně jako v případě Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se tak vnucuje otázka, nakolik je vlastně neustále soupeření o návštěvnické rekordy na podobných akcích   smysluplné. Když se loňský festival příliš nevydařil, odmítla jeho šéfka Zlata Holušová zveřejnit jeho skutečnou návštěvnost. Jako by to bylo to nejdůležitější kritérium. Je nejvyšší čas, aby i tento festival změnil směr.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .      

Vložil: Adéla Hofmanová