Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drsná kritika slavného festivalu Colours: Jeho sponzoři devastují region a ignorují domácí. Kupují si tak prý levně odpustky

22.07.2017
Drsná kritika slavného festivalu Colours: Jeho sponzoři devastují region a ignorují domácí. Kupují si tak prý levně odpustky

Autor: Facebook

Popisek: Colours of Ostrava 2017

V Česku naplno vypukla sezóna festivalů. Jsou bezesporu zpestřením prázdninové kulturní nabídky a výrazným oživením v některých městech, která jsou po většinu roku téměř „mrtvá“. Jenže z některých vyhlášených festivalů se stávají megalomanské akce, na nichž se srocují tisíce lidí. Mají problémy s dopravou i se získáním vstupenek. Navíc způsobují doslova peklo domácím obyvatelům. Většina médií o těchto problémech i podivném pozadí některých kulturních akcí převážně mlčí. Stále častěji se ale objevují kritické hlasy.

Nyní zveřejnila drsnou kritiku populárního festivalu Colours of Ostrava  internetová televize DVTV. Ta přinesla velmi závažný rozhovor s  Jakubem Černým, členem kolektivu Probuď domy.

Ten upozorňuje na propojení této akce se sponzory, kteří tento kraj, ale i další regiony v naší zemi ničí. „Myslíme si, že si sponzorováním tohoto festivalu kupují za celkem levnou cenu odpustku, zatímco na periferii dochází k tomu, že je těmito firmami tento region ničen.“ On sám nemá nic proti samotnému festivalu Colours of Ostrava. Upozorňuje však, že na jeho úkor nikdo nemyslí na samotné obyvatele  Ostravy, kteří ve městě žijí celý rok. Sponzoři festivalu by se měli spíše věnovat jejich každodenním problémům, jakými jsou například znečištění životního prostředí a nedůstojné bydlení.

 

Mega akce, která spolkne většinu dotací

Další členka kolektivu Probuď domy Anna Václavíková zase  upozorňuje na to, že   festival Colours of Ostrava spolkne většinu městských dotací na kulturu. „Řada zvučných jmen nebere konce a z alternativního festivalu se stala mega akce s desetitisíci návštěvníky. Colours of Ostrava jsou velkým spektáklem, který dělá z Ostravy nereálně barevnou fatu morganu uprostřed šedi  smogového města a sociálních problémů,“ konstatuje aktivistka na serveru a2larm.cz. Podle ní nemá Colours of Ostrava s barvami skutečné Ostravy nic společného. Navíc kritizuje, že dramaturgové tohoto festivalu přehlížejí místní umělce, a že tato mega akce navíc vysaje velkou část městských dotací. 

Pusto a prázdno

Členové kolektivu Probuď domy nezůstali jen u kritiky, ale v době konání Colours of Ostrava uspořádali Street party nazvanou Dollars of Colours s alternativním  kulturním programem, který ukazuje nevyužitý kulturní potenciál Ostravy. Není od věci připomenout, že na  Colours dosud například nevystoupil výtečný ostravský zpěvák Martin Chodúr.  „Nevystupujeme proti dramaturgii festivalu, která je kvalitní. Oceňujeme, že vedle placeného festivalu Colours of Ostrava, probíhá pro všechny i bezplatný Festival v ulicích. Za touto sympatickou činností však vidíme spekulace velkých sponzorů festivalu, kteří si svým sponzorstvím čistí jméno, nepřiměřené podmínky pro hudebníky a především pusto a prázdno, které v Ostravě mimo čtyři dny dotovaného festivalu panuje po zbytek roku,“ zdůrazňuje Anna Václavíková.

 

Rekordy za každou cenu?

A zdaleka nejde jenom o problém se sponzory či dotacemi. Letošní ročník Colours of Ostrava byl hned v úvodu postižen velkými problémy s nekonečnými frontami a nedostatečnými kapacitami dopravy.  Radost ze zahájení festivalu pokazilo mnoha jeho návštěvníkům třeba úmorné odbavování  u hlavního vstupu. Podobně jako v případě Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se tak vnucuje otázka, nakolik je vlastně neustále soupeření o návštěvnické rekordy na podobných akcích   smysluplné. Když se loňský festival příliš nevydařil, odmítla jeho šéfka Zlata Holušová zveřejnit jeho skutečnou návštěvnost. Jako by to bylo to nejdůležitější kritérium. Je nejvyšší čas, aby i tento festival změnil směr.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .      

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace