Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Málo brečel, byl divně ostříhaný a ještě navíc zabil svou ženu a dceru. Válka posudků v kauze Kramný a policejní důstojníci na dovče v Egyptě za čtvrt milionu

09.07.2017
Málo brečel, byl divně ostříhaný a ještě navíc zabil svou ženu a dceru. Válka posudků v kauze Kramný a policejní důstojníci na dovče v Egyptě za čtvrt milionu

Foto: TV Prima / repro

Popisek: Odsouzený Petr Kramný

Petr Kramný byl v lednu loňského roku odsouzen k výjimečnému trestu na 28 let za vraždu manželky Moniky a dcery Kláry, které měl na společné dovolené v Egyptě v roce 2013 usmrtit elektrickým proudem. Celou kauzu sleduje dlouhodobě spolek nezávislé justice Šalamoun, který v procesu poukázal na to, že to tak být nemuselo…

Odsouzený Petr Kramný si nechal vypracovat nové znalecké posudky, podle jejichž předběžných výsledků to vypadá, že manželku ani dceru elektrický proud nezabil. K tomu se přiklonil i bývalý pracovník Ústavu patologické fyziologie Lékařské fakulty v Plzni Václav Žalud. Ten tvrdí, že Moniku a Klárku usmrtil exotický jed tetrodotoxin z mořské ryby fugu. Se svou teorií přišel v průběhu června a tento týden ji více rozvedl pro server TN.cz.

Sehrál svou roli v případu elektrický proud, nebo ne?

„Posudky, které v soudním řízení byly vyhotoveny na žádost pana Petra Kramného v rámci jeho obhajoby, tak ty nějaké závěry řekly. Současné, řekněme, znalecké závěry ještě rozvádí tyto znalecké závěry a můžu říct, že znalecké závěry, jaké byly vysloveny z úst a pera soudních znalců ostravských, tyto téměř ve sto procentech vyvrací," řekla v této věci obhájkyně Kramného Jana Rejžková. Dodala také, že ještě počká na písemné vyhotovení těchto posudků a připravuje další kroky, jak dále postupovat.

Spolek Šalamoun ve svém provolání odkazuje na posudky nekroptických tkání, které měly být prozkoumány.  „S ohledem na všechny a zejména nové skutečnosti Monika a Klára Kramných s vysokou mírou pravděpodobnosti, hraničící s jistotou, nezemřely na akutní selhání srdce po zásahu elektrickým proudem."  Proti spolku Šalamoun se ohradila advokátka protistrany Klára Long slámová. „Abych se k tomu vůbec mohla fundovaně vyjádřit, musela bych vidět tu jejich expertízu. Jakými vůbec kvalitami oplývá, protože těch expertíz předložili už tolik a všechny byly nesmyslné, že to má vliv na určitou mou nedůvěru a priori vůči tomu, co neustále vykřikují do světa,“ jak ji citoval server TN.cz.

A co spolek Šalamoun tvrdí hlasitě do světa? Svá stanoviska z opačné perspektivy. „Mozaika byla složena. Spolku Šalamoun je známo, že po létech „bojů” v rámci spravedlivého procesu, řady neuvěřitelných obstrukcí a dalších těžko uvěřitelných faktorů, interpelace, bylo umožněno finální přezkoumání zásadních nekroptických materiálů nezávislými odborníky, jejichž renomé patří ke špičce v daném oboru nejen v České republice,“ uvedl místopředseda spolku Petr Peričevič s tím, že fikce o Kramném, který je označován za vraždící zrůdu, jenž „málo brečel, byl divně ostříhán a ještě navíc zabil svou ženu a dceru“, se rozpadla. Podle všeho ustoupit nehodlá ani Kramný, který se celou dobu prohlašuje za nevinného. Na základě jeho stížnosti podané k ústavnímu soudu počátkem června se celá kauza může ještě vyvinout jinak…

To, co Kramný uvedl při výsleších, odpovídá otravě tetrodotoxinem

A jako by se vyvíjela. Vedle názorů spolku Šalamoun, které odmítají zásah elektrickým proudem, stojí v paralelní linii i teorie Václava Žaluda. Podle něj zabíjel jed známý díky rybám fugu. Ryby, které ve svém těle tento jed mají, se vyskytují i v Rudém moři. „Byl jsem se potápět v Egyptě a instruktoři nás varovali, abychom se těchto ryb v žádném případě nedotýkali," řekl Žalud pro server TN.cz  Přitom jeden jediný miligram toxické látky stačí, aby zabil dospělého člověka, natož mladou dívku. Příznaky, které Kramný uvedl při policejních výsleších, podle Žaluda odpovídají otravě tetrodotoxinem. Jedná se o průjmy, změny krevního tlaku, malátnost a obrnu svalů, ta způsobí, svaly, které napomáhají dýchání, neplní svou funkci a člověk se začne dusit. Pokud není mozek dostatečně zásoben kyslíkem, postižený umírá.

Podle Václava Žaluda teorii o otravě jedem podporuje také Kramného chování, když zjistil, že jeho žena a dcera jsou mrtvé. „Kramný byl hmotnější, takže to rozdýchal. Došlo tam k remisi a on se začal pomalu vzpamatovávat. Člověk je po otravě zblblý. Nějakou chvíli trvá, než bude úplně normální a přestane blábolit. To je moment, kdy se probudil, uvědomil si, kde je. Když zjistil, že jsou Monika a Klárka mrtvé, byl ještě pořád oblblý," vysvětlil Žalud na serveru TN.cz. a také doplnil, že „pokud se v té době Kramný probudil z hypoxického kómatu, čemuž odpovídá i neprokazatelná doba od ulehnutí do postele, je zřejmé, že byl myšlenkově schopen zvládat pouze jednoduché procesy. Telefonní číslo na matku znal nazpaměť, pojišťovnou byl instruován, že vyřeší problémy pojištěnce. A to v češtině." Kramný pak měl přežít díky zásahu hotelového lékaře, který mu nechal vypumpovat žaludek.

A jak je možné, že soudní pitva neodhalila zbytky exotického jedu v těle obětí? Pokud by v těle obětí byl i jeden pouhý miligram smrtící látky, dala by se její přítomnost prokázat  nukleární magnetickou rezonancí, policie by však musela vědět, po čem má pátrat. K značnému množství otazníku v celém případu tak přibývají další.   

Dovolená policejních důstojníků za 225 000 Kč, která nic nepřinesla

Spolek Šalamoun už dříve požadoval vysvětlení také v jiné linii Kramného případu. Domáhal se odpovědi, kdo všechno z vyšetřovatelů se zúčastnil cesty do Egypta ve dnech 28. 2. - 8. 3. 2014. A dočkal se - Policejní prezidium odpovědělo, že celkem do země vyrazili 3 příslušníci policie Moravskoslezského kraje, 2 příslušníci policejního prezidia ČR a dále přednosta Ústavu soudního lékařství v Ostravě MUDr. Igor Dvořáček. „Zcela zásadní je ta skutečnost, že se této zahraniční služební cesty důstojníků Policie ČR účastnil právě MUDr. Igor Dvořáček. Je to zcela totožná osoba, která vytrvale bránila přezkumu nekroptického materiálu a která je autorem zcela zavádějící informace o nevyčerpatelnosti nekroptického materiálu, což je fikce, kterou následně opakují soudy všech stupňů," rozčiloval se Václav Peričevič ze spolku. 

Vadila mu především skutečnost, že Dvořáček zatajil informaci, že se této cesty s policejními důstojníky účastnil. „Nesdělil ji ani ve svém posudku o zdravotním stavu Petra Kramného, ani u své výpovědi u hlavního líčení. Zatajil také, že hovořil s lékařem MUDr. Walidem Nagim, který prováděl pitvu Moniky a Kláry Kramných dne 31. 7. 2013," vyjádřil se Peričevič. 

V této souvislosti si všiml také ceny za cestu, která činila 225 497,97 Kč. „Výsledkem této dovolené policejních důstojníků za 225 497,97 Kč je NIC. Nic znamená, že se až 1. 7. 2015 v průběhu hlavního líčení objevuje fotodokumentace z místa činu, kterou Policie ČR obdržela při své cestě do Egyptské arabské republiky dne 4. 3. 2014. Jiný výsledek této cesty není, což je za 8 dní pobytu u moře a koupání za peníze daňových poplatníků výsledek naprosto trestuhodný," podotkl místopředseda spolku. 

Nejvyšší soud v kauze Kramný prý zcela selhal

Spolek Šalamoun také v minulosti s velkým rozčarováním přijal zamítavé usnesení Nejvyššího soudu ČR v dovolání Petra Kramného. „Nejvyšší soud České republiky v řízení o dovolání Petra Kramného zcela selhal, rezignoval na přezkumnou činnost a porušil nezadatelné právo Petra Kramného na spravedlivý proces dle čl.4 čl.90 Ústavy," konstatoval spolek nezávislé justice. 

To, jestli je Petr Kramný chladnokrevným vrahem, či nikoliv, ví zřejmě jen on sám. Faktem je, že odsouzen byl na 28 let za vraždu svých blízkých, které měl usmrtit elektrickým proudem. Rezonuje tu slůvko „měl“. Ohlédneme-li se retrospektivně na tuto kauzu, jeví se jako boj znaleckých posudků a teorií. Kde jsou v této bitvě přímé a nevyvratitelné důkazy o jeho vině? Ty jsou přece jedním z pilířů trestního práva, a pokud je člověk odsouzený na čtvrtstoletí do vězení, musí být jasné, za co. Justice a spravedlnost se v moderním právním státě neřídí intuicí a pocit „asi to tak bylo“ nemá být vodítkem. Ostatně, jak je vidno na případu Petra Kramného, tam, kde chybí pádné a jasné důkazy, vzniká prostor ke spekulacím nebo teoriím, které dávají vzniknout novým otázkám… 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová