Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslednímu zvonění odzvonilo. Tradiční rozloučení žáků se školou v Kopřivnici letos zakázali. Důvod? Vajíčka, mouka a upjatí ředitelé

26.06.2017
Poslednímu zvonění odzvonilo. Tradiční rozloučení žáků se školou v Kopřivnici letos zakázali. Důvod? Vajíčka, mouka a upjatí ředitelé

Foto: Facebook

Popisek: Poslední zvonění v Kopřivnici

Poslední zvonění a s ním spojené dovádění v ulicích města není jen výsadou studentů maturitních ročníků střední škol. O tom, že školní rok se může ukončit bujarou veselicí a příjemnou zábavou, by mohli vyprávět žáci devátých tříd základních škol v Kopřivnici. Ovšem o letošních zážitcích nepovyprávějí - ředitelé kopřivnických základních škol se společně s odborem školství, kultury a sportu rozhodli, že tradiční červnové rozloučení žáků se školou zruší.

V Kopřivnici je celkem devět základních škol a právě pro jejich žáky devátých tříd se každoročně konala recesní rozlučka s povinnou školní docházkou, které nechyběl kulturní a sportovní program, průvod žáků a učitelů v kostýmech a maskách.

Ve vesmírné masce za představiteli města

Akce se účastnili mnozí obyvatelé města s dětmi a také ředitelé škola a zástupci města. Na konci žákovského průvodu, který pomáhal organizovat Kulturní dům Kopřivnice, byl přednášen slavnostní projev, čtena přísaha a následně navázány popsané stuhy z jednotlivých tříd. Mnohaletá a oblíbená tradice v Kopřivnici probíhala vždy poslední červnový týden a pokaždé v jiném kabátě, například v hippies či vesmírném stylu nebo na téma olympiáda a nechybělo ani vyhlášení nejlepší tematické masky

Ovšem pro tento rok poslednímu zvonění, které se mělo konat 29. června, odzvonilo. „Po dohodě ředitelů jsme dospěli k rozhodnutí, že se zmíněná akce letos neuskuteční,“ potvrdil informaci místostarosta města Kopřivnice a garant pro školství, kulturu a sport Lumír Pospěch.

Jako důvod zrušení populární akce byla uvedena snížená bezpečnost žáků i pedagogů při dopoledním ceremoniálu. Zástupcům města podle všeho vadilo, že akce ztratila na charakteru. „Osobně je mi to líto, neboť jsem společně s několika dalšími stál u zrodu této akce. Je ale pravdou, že se přístup deváťáků rok od roku měnil. V posledních pěti letech se poslední zvonění změnilo na jakousi vajíčkovou a moučnou bitvu,“ okomentoval průběh akce Lumír Pospěch s tím, že domluvy bujarým účastníkům nevedly k nápravě.

Když se neumí prý chovat…

Situace dala vzniknout diskusi na sociální síti. „Všechno zrušte pro děti, na co, můžou přece sedět doma u PC,“ pohoršovala se jedna z diskutérek na Facebooku. „To je hnus a s tím se chlubíte, že vám děcka vadí a všechno jim rušíte? To jste mě dobře vytočili, ještě, že se stěhujeme a moje děti tu nemusí vyrůstat…“ komentovala rozhodnutí jiná uživatelka. Další z obyvatelek města například souhlasí s uvedenými důvody, proč se akce letos nepořádá. „Když se neumí chovat,“ zhodnotila stručně na sociální síti.

Avšak ani ředitelé základních škol, ani garant akce nepopírají, že by se poslední zvonění deváťáků do Kopřivnice nemohlo v budoucnu vrátit. „Možná, že k tomu dojde, ale za město je potřeba, aby akce změnila svou formu,“ sdělil místostarosta a dodal: „Iniciativa změnit koncept posledního zvonění pro žáky devátých ročníků by však měla přijít od ředitelů škol.“ Což dělá z kreativní zábavy dětí nudnou školní akci, že.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová