Jubilejní kolonie soutěží o titul nejzdařilejší proměny. Jedna z nejoblíbenějších ostravských lokalit se zapojila do putovní výstavy Má vlast cestami proměn
19.06.2017
Foto: Petr Přendík
Popisek: Kulturní zařízení Komorní klub v Ostravě
Městský obvod Ostrava-Jih se zapojil do devátého ročníku národní putovní výstavy „Má vlast cestami proměn“. O nejlepší proměnu se bude v letošním ročníku soutěže ucházet Jubilejní kolonie z Ostravy- Hrabůvky. Posláním výstavy je přinášet svědectví o zvelebování opomíjených míst a objektů v sídlech a krajině. Součástí projektu je i veřejné hlasování. O tento titul letos soutěží 97 míst.
Ostravu v tomto ročníku reprezentuje pouze tato jediná památka a městský obvod Ostrava-Jih chce takto upozornit na její zdařilou rekonstrukci. Celorepublikové zahájení výstavy proběhlo 20. května tradičně v Praze na Vyšehradě a účastno ho bylo téměř 2000 lidí.
Z Popelky princeznou aneb záchrana lokality zničené minulým režimem
Letos poprvé má výstava třináct partnerských krajů. Vystavují obce, města, spolky a soukromí majitelé z celé ČR. Výstava, jejíž motto pro nynější ročník zní „Z Popelky princeznou“, je rozdělena do několika kolekcí. Na území Moravskoslezského kraje bude na různých místech vystavena kolekce č. 2, jež zahrnuje proměny právě z tohoto regionu a také z Olomouckého kraje.
Obytný soubor Jubilejní kolonie vystavěly Vítkovické železárny v letech 1921-1950, na svou dobu se jednalo o moderní sídliště, jež se vyrovnalo úřednickým koloniím. Stavební zásahy za minulého režimu se na vzhledu této lokality citelně podepsaly.
S rekonstrukcí Jubilejní kolonie začal městský obvod Ostrava-Jih roku 2001, přičemž musel architekt Pavel Sedlecký při projektování obnovy respektovat soulad mezi zachováním architektonického výrazu a zajištěním moderního vybavení bytů. Zchátralé domy v Letecké ulici byly prvním místem, které se dočkalo stavebních oprav.

Nároží Letecké a Edisonovy ulice v Ostravě před rekonstrukcí

Nároží Letecké a Edisonovy ulice v Ostravě po rekonstrukci
Dnes je meziválečná architektonicky i urbanisticky ceněná zástavba zařazena do ochranného památkového pásma, přičemž 23 domů kolonie bylo roku 2002 prohlášeno za kulturní památku. V současnosti je rekonstrukce téměř u svého konce. Kolonie nezískala jen původní a jednotný vzhled, ale z velké části byly opraveny i veřejné plochy. Snaha přinesla kýžené výsledky - část městského obvodu se stala jednou z nejoblíbenějších lokalit Ostravy.
Pestrou směs proměn dokumentují fotografie na různých částech Česka
„Nastal čas pochlubit se obrovskou finanční, časovou náročností a pracovním nasazením, které jsme společně se všemi kolegy investovali do dlouhodobé snahy o proměnu Jubilejní kolonie,“ uvedl Martin Bednář, starosta městského obvodu Ostrava-Jih, s tím, že podpořit Jubilejní kolonii v soutěži mohou lidé svým hlasováním do 30. dubna 2018, a to ZDE na webových stránkách národní výstavy v sekci hlasování pod číslem 80.
Proměny jsou znázorněny na fotografiích, které dokumentují stav před rekonstrukcí a po ní. Jako každý rok, i v aktuální kolekci se sešla pestrá směs proměn – od revitalizací parků, po opravy kostelů, kaplí, kulturních center, škol, železničních zastávek, obecních úřadů. Od 20. června 2017 začnou výstavní panely objíždět různá místa republiky. Výstava je zapůjčována zdarma. Vystavovatelé se o ni sami hlásí a předávají si ji mezi sebou. Ve druhé polovině roku zavítá i do městského obvodu Ostrava-Jih.
Čestnou patronkou výstavy je spisovatelka a historička Blanka Stehlíková. Symbolem národní putovní výstavy je kamenné srdce, které bylo vykopáno na vyšehradské akropoli. Jeho pečovatelem je v rámci projektu český kardiochirurg prof. MUDr. Jan Pirk, DRSc. Letošního slavnostního zahájení na Vyšehradě se mimo jiných účastnila „Popelka“ Eva Hrušková, „princ“ Jiří Štědroň nebo herec Jan Přeučil.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová