Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jubilejní kolonie soutěží o titul nejzdařilejší proměny. Jedna z nejoblíbenějších ostravských lokalit se zapojila do putovní výstavy Má vlast cestami proměn

19.06.2017
Jubilejní kolonie soutěží o titul nejzdařilejší proměny. Jedna z nejoblíbenějších ostravských lokalit se zapojila do putovní výstavy Má vlast cestami proměn

Foto: Petr Přendík

Popisek: Kulturní zařízení Komorní klub v Ostravě

Městský obvod Ostrava-Jih se zapojil do devátého ročníku národní putovní výstavy „Má vlast cestami proměn“. O nejlepší proměnu se bude v letošním ročníku soutěže ucházet Jubilejní kolonie z Ostravy- Hrabůvky. Posláním výstavy je přinášet svědectví o zvelebování opomíjených míst a objektů v sídlech a krajině. Součástí projektu je i veřejné hlasování. O tento titul letos soutěží 97 míst.

Ostravu v tomto ročníku reprezentuje pouze tato jediná památka a městský obvod Ostrava-Jih chce takto upozornit na její zdařilou rekonstrukci. Celorepublikové zahájení výstavy proběhlo 20. května tradičně v Praze na Vyšehradě a účastno ho bylo téměř 2000 lidí.

Z Popelky princeznou aneb záchrana lokality zničené minulým režimem

Letos poprvé má výstava třináct partnerských krajů. Vystavují obce, města, spolky a soukromí majitelé z celé ČR. Výstava, jejíž motto pro nynější ročník zní  „Z Popelky princeznou“, je rozdělena do několika kolekcí. Na území Moravskoslezského kraje bude na různých místech vystavena kolekce č. 2, jež zahrnuje proměny právě z tohoto regionu a také z Olomouckého kraje. 

Obytný soubor Jubilejní kolonie vystavěly Vítkovické železárny v letech 1921-1950, na svou dobu se jednalo o moderní sídliště, jež se vyrovnalo úřednickým koloniím. Stavební zásahy za minulého režimu se na vzhledu této lokality citelně podepsaly.

S rekonstrukcí Jubilejní kolonie začal městský obvod Ostrava-Jih roku 2001, přičemž musel architekt Pavel Sedlecký při projektování obnovy respektovat soulad mezi zachováním architektonického výrazu a zajištěním moderního vybavení bytů. Zchátralé domy v Letecké ulici byly prvním místem, které se dočkalo stavebních oprav.

Ostrava rekonstrukce 2009

Nároží Letecké a Edisonovy ulice v Ostravě před rekonstrukcí

 

narozi_Ostrava

Nároží Letecké a Edisonovy ulice v Ostravě po rekonstrukci

Dnes je meziválečná architektonicky i urbanisticky ceněná zástavba zařazena do ochranného památkového pásma, přičemž 23 domů kolonie bylo roku 2002 prohlášeno za kulturní památku. V současnosti je rekonstrukce téměř u svého konce. Kolonie nezískala jen původní a jednotný vzhled, ale z velké části byly opraveny i veřejné plochy. Snaha přinesla kýžené výsledky - část městského obvodu se stala jednou z nejoblíbenějších lokalit Ostravy.

Pestrou směs proměn dokumentují fotografie na různých částech Česka

„Nastal čas pochlubit se obrovskou finanční, časovou náročností a pracovním nasazením, které jsme společně se všemi kolegy investovali do dlouhodobé snahy o proměnu Jubilejní kolonie,“ uvedl Martin Bednář, starosta městského obvodu Ostrava-Jih, s tím, že podpořit Jubilejní kolonii v soutěži mohou lidé svým hlasováním do 30. dubna 2018, a to ZDE na webových stránkách národní výstavy v sekci hlasování pod číslem 80.

Proměny jsou znázorněny na fotografiích, které dokumentují stav před rekonstrukcí a po ní. Jako každý rok, i v aktuální kolekci se sešla pestrá směs proměn – od revitalizací parků, po opravy kostelů, kaplí, kulturních center, škol, železničních zastávek, obecních úřadů. Od 20. června 2017 začnou výstavní panely objíždět různá místa republiky. Výstava je zapůjčována zdarma. Vystavovatelé se o ni sami hlásí a předávají si ji mezi sebou. Ve druhé polovině roku zavítá i do městského obvodu Ostrava-Jih.

Čestnou patronkou výstavy je spisovatelka a historička Blanka Stehlíková. Symbolem národní putovní výstavy je kamenné srdce, které bylo vykopáno na vyšehradské akropoli. Jeho pečovatelem je v rámci projektu český kardiochirurg prof. MUDr. Jan Pirk, DRSc. Letošního slavnostního zahájení na Vyšehradě se mimo jiných účastnila „Popelka“ Eva Hrušková, „princ“ Jiří Štědroň nebo herec Jan Přeučil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová