Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ostravané mohou mít neustále přehled o spotřebě vody. Když se něco semele, chytrý systém ihned pošle varování

14.06.2017
Ostravané mohou mít neustále přehled o spotřebě vody. Když se něco semele, chytrý systém ihned pošle varování

Autor: Hans Štembera

Popisek: Spotřeba vody - ilustrační foto

OVAK se rozhodl investovat do systému Smart Meteringu, aby zlepšil své služby a komfort svým zákazníkům. Podílí se tak i na naplnění vize města Ostravy být chytrým městem. Systém funguje na principu odečtu dat z vysílačů, umístěných na vodoměrech. Chytré vodoměry zajišťují neustálý přehled o aktuální spotřebě vody. Pokud dojde k nestandardnímu odběru, tedy úniku vody, pošle varovný e-mail.

Chytré neboli smart technologie jsou všude kolem nás. Stále více lidí používá chytrý telefon, chytrou televizi a někdo třeba i chytrou ledničku. Pozadu není ani společnost Ostravské vodárny a kanalizace, která v Ostravě rozvíjí systém dálkového odečtu vodoměrů. Mít doma chytrý vodoměr a využívat všech jeho výhod teď mohou i obyvatelé Ostravy.

Jaké výhody chytrý vodoměr přinese?

  • Budete mít neustálý přehled o Vaší aktuální spotřebě vody.
  • Pokud u Vás dojde k nestandardnímu odběru (úniku) vody, systém vám pošle varovný e-mail.

Systém funguje na principu odečtu dat z vysílačů, umístěných na vodoměrech, které jsou pomocí digitálního kódovaného signálu přijímané přijímači. Přijímače přenášejí data do datového úložiště pomocí technologie GPRS a následně přes rozhraní do informačního systému pro správu dat. Celý digitální řetězec dat je šifrován a nejsou v něm přenášeny žádné osobní informace, které by mohly identifikovat odběratele.

Chytrý vodoměr

Chytrý vodoměr

Pokrytí pokračuje

Základním předpokladem k možnosti využívat chytrý vodoměr je pokrytí oblasti tímto systémem. První vysílače instaloval OVAK na vodoměry v městské části Výškovice. Poté přišly na řadu lokality Zábřeh, Hrabůvka, Dubina, Stará Bělá a Vítkovice. Cílem je vytvářet celistvé pokrytí přijímači ve formě tzv. včelích pláství, podobně jako budují pokrytí mobilní operátoři.

Vysílače je možné umístit jen na ty vodoměry, které jsou s touto technologií kompatibilní. V současné době, ani v pokrytých lokalitách, není technologicky možné instalovat vysílače na všechny typy vodoměrů. Tento nedostatek se odstraňuje v rámci přirozené obměny vodoměrů nahrazováním stávajících vodoměrů za novější typy. V pokrytí bude OVAK pokračovat směrem k městským obvodům Poruba, Mariánské Hory a Hulváky, Moravská Ostrava a Přívoz a části Slezské Ostravy.

Ukázka výstupu chytrého měření

Ukázka výstupu chytrého měření

Zákaznický účet na internetu

Základní podmínkou využívání těchto služeb je, aby zákazníci byli odběrateli OVAK, to znamená, měli uzavřenou Smlouvu o dodávce vody a o odvádění odpadních vod. Služba se netýká bytových vodoměrů. Důležité je, aby lokalita byla pokryta technologií chytrého měření, a na vodoměru musí být osazen vysílač. Požadovanou technologií jsou aktuálně pokryty již zmíněné lokality – Výškovice, Zábřeh, Hrabůvka, Dubina, Stará Bělá a Vítkovice. Pokrytí ale roste s osazením nových přijímačů a signál má přesah i do jiných městských obvodů, o kterých bude firma včas informovat.

K získání náhledu na aktuální data o spotřebě vody prostřednictvím internetu musí mít odběratel zřízen přístup na Zákaznický účet. Pro zasílání upozornění na odchylky od standardní spotřeby musí vyplnit k tomu určený formulář Žádost o aktivaci upozornění – spotřeba vody. Více informací včetně příslušného formuláře naleznete na našich webových stránkách www.ovak.cz.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace