Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vydejte se za záhadami a pověstmi Frýdku-Místku. Historik vám prozradí příběhy, které jste možná ještě nikdy neslyšeli

24.05.2017
Vydejte se za záhadami a pověstmi Frýdku-Místku. Historik vám prozradí příběhy, které jste možná ještě nikdy neslyšeli

Autor: beskydy-info.cz

Popisek: Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku

K Frýdku i k Místku se váže řada pověstí i záhad. Mnohé z nich mají často svůj základ v událostech, které se opravdu staly, nebo se vztahují k osobám, které skutečně žily. Vydat se za záhadami a pověstmi ve Frýdku-Místku můžete s Beskydským informačním centrem ve středu 24. května v 18 hodin z místeckého náměstí Svobody.

„Novinková akce přiblíží některé z příběhů, které se po generace vyprávěly starými Frýdečany a Místečany a které se dochovaly dodnes. Jen čas, který uběhl od těchto událostí, mnohdy zastřel jejich skutečný obsah,“ láká na akci ředitelka Beskydského informačního centra Monika Konvičná.

Ukrytý poklad

Historik Petr Juřák, který bude záhady a pověsti vyprávět, pro změnu přibližuje jednu ze zastávek: „Například v roce 1730 se ve svátek Navštívení Panny Marie strhla bouře a velký vichr, který odnesl hodně střech domů a strhl rovněž dřevěnou sochu Panny Marie na místeckém náměstí Svobody. Na jejím místě pak byl postaven nynější mariánský sloup a podle pověstí měl být do původního podstavce umístěn hrnec dukátů. Jestli tam skutečně je nebo není, se můžeme dnes jen domnívat.“

Zázračná pouť

Z Místku se v průběhu dvou hodin přemístíme až k jediné bazilice v Moravskoslezském kraji. Podle jedné z mnoha pověstí se nemocné hraběnce tovačovské ve snu zjevila Panna Maria, která jí sdělila, že se uzdraví, pokud podnikne pouť do Frýdku. Tomu uvěřila a nemohoucí na nosítkách se nechala odnést do Frýdku, kde vykonala pobožnost a po svatém přijímání začala pociťovat, jak se jí do těla vrací život. „Jako poděkování Panně Marii Frýdecké za své uzdravení pak každoročně nechala ze svého panství vystrojit procesí do Frýdku a svým poddaným, kteří se na pouť vydali, prominula tři dny roboty,“ uzavírá Petr Juřák, který přiblíží v průběhu podvečera i spoustu dalších pověstí.

Vstup na akci je zdarma a koná se za každého počasí.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace