Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Jak dostat Kramného na svobodu? Dovolání Nejvyšší soud zamítl, justiční kolotoč se ale točí dál. Naskočil na něj i ministr spravedlnosti

30.04.2017
Jak dostat Kramného na svobodu? Dovolání Nejvyšší soud zamítl, justiční kolotoč se ale točí dál. Naskočil na něj i ministr spravedlnosti

Autor: repro/internet

Popisek: Petr Kramný u soudu

Za vraždu manželky Moniky a osmileté dcery Klárky dostal Petr Kramný dvacet osm let natvrdo, které si odpykává na Mírově, a Nejvyšší soud jeho dovolání zamítl. Přesto obhájkyně Jana Rejžková nesložila zbraně. Do kauzy se vložil i ministr spravedlnosti a na své straně má i právnický spolek Šalamoun. Které eso hodí do hry tentokrát?

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán potvrdil, že by Ústav soudního lékařství v Ostravě neměl bránit soudním znalcům obhajoby v přístupu ke vzorkům, získaným při pitvě Moniky a Klárky, především jejich srdce. Tyto důkazy totiž obhajoba stále ještě neměla možnost přezkoumat, na což má ze zákona právo. Přesvědčena je o tom i poslankyně Jana Černochová, která kvůli tomu podala ministrovi písemnou interpelaci. „Obecně nespatřuji žádný právní důvod, který by měl přístupu znalce obhajoby k nekroptickému materiálu bránit,“ uvedl ministr s tím, že v opačném případě by přicházelo v úvahu donucení ve formě pořádkové pokuty ve smyslu § 66 trestního řádu. Současně ale zdůraznil, že nesouhlasí se spekulací, že by postup přednosty Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice v Ostravě poukazoval na nesprávnost závěrů ostravských znalců.

Nový trumf – zadržování důkazů

Srdce Moniky a Klárky má podle požadavku obhajoby prohlédnout přední patolog, zaměřující se právě na tento orgán, a definitivně určit, jestli mohl Kramný opravdu vraždit elektrickým proudem. Pokud by se podařilo prokázat, že to není reálně možné, mohl by to být podnět k opětovnému otevření případu.Právě to si od posudku slibuje spolek Šalamoun, který se případem dlouhodobě zabývá a usiluje i o trest za zadržování důkazů. „Na základě těchto skutečností doporučí spolek Šalamoun obhájkyni Petra Kramné, JUDr. Janě Rejžkové, aby podala ve smyslu § 66 tr.ř návrh Krajskému soudu v Ostravě na uložení pořádkové pokuty ve výši 50. 000 korun MUDr. Igoru Dvořáčkovi, aby se podobnému a opakovanému jednání zamezilo,“ vzkázal prostřednictvím sociálních sítí místopředseda spolku Václav Peričevič.

Nejvyšší soud nepochyboval

Podle Nejvyššího soudu byla vina Petra Kramného bez jakýchkoli pochybností prokázána, přestože proti němu existují jen nepřímé důkazy. S vysokou mírou pravděpodobnosti lze vyloučit možnost, že by smrt Moniky a Klárky způsobil v létě 2013 během dovolené v Egyptě někdo jiný. Zemřely najednou na základě vnější příčiny, přičemž nikdo jiný než Kramný s nimi nebyl v kontaktu. Jeho tvrzení, že celá rodina trpěla intenzivní nevolností, označil Nejvyšší soud za nevěrohodné. „Je nepochybné, že situace, kterou vylíčil obviněný, by znamenala skutečně mimořádnou a vážnou situaci, v níž by žádný normálně uvažující člověk neváhal využít lékařské pomoci, dostupné navíc mimo jiné i přímo v hotelu, případně využít pomoci jiných osob,“ uvádí se v usnesení. Obsáhlou pasáž věnoval soud expertizám, zkoumajícím příčinu úmrtí, a dospěl k závěru, že usmrcení elektrickým proudem bylo spolehlivě prokázáno. Jiné příčiny včetně otravy jsou naopak vyloučené.

Stres a žal jenom předstíral

Mimo jiné Nejvyšší soud poukázal i na chování Petra Kramného, který bezprostředně po smrti svých blízkých rozhodně nebyl ve stavu akutní reakce na stres. Naopak se velmi brzy začal zajímat o možnosti, jak ze situace materiálně těžit, třeba prostřednictvím honorářů od médií. Navíc již v době, kdy byl zadržen v Egyptě, začal navazovat na dálku vztahy s jinými ženami. „V těchto vztazích pak naplno pokračoval hned po návratu do České republiky,“ stojí v usnesení, které Kramného obhájkyně odmítla komentovat s tím, že dovolání brala pouze jako formální krok, aby mohla následně podat ústavní stížnost. Její text už Jana Rejžková připravuje, na její podání má dva měsíce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace