Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak dostat Kramného na svobodu? Dovolání Nejvyšší soud zamítl, justiční kolotoč se ale točí dál. Naskočil na něj i ministr spravedlnosti

30.04.2017
Jak dostat Kramného na svobodu? Dovolání Nejvyšší soud zamítl, justiční kolotoč se ale točí dál. Naskočil na něj i ministr spravedlnosti

Foto: repro/internet

Popisek: Petr Kramný u soudu

Za vraždu manželky Moniky a osmileté dcery Klárky dostal Petr Kramný dvacet osm let natvrdo, které si odpykává na Mírově, a Nejvyšší soud jeho dovolání zamítl. Přesto obhájkyně Jana Rejžková nesložila zbraně. Do kauzy se vložil i ministr spravedlnosti a na své straně má i právnický spolek Šalamoun. Které eso hodí do hry tentokrát?

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán potvrdil, že by Ústav soudního lékařství v Ostravě neměl bránit soudním znalcům obhajoby v přístupu ke vzorkům, získaným při pitvě Moniky a Klárky, především jejich srdce. Tyto důkazy totiž obhajoba stále ještě neměla možnost přezkoumat, na což má ze zákona právo. Přesvědčena je o tom i poslankyně Jana Černochová, která kvůli tomu podala ministrovi písemnou interpelaci. „Obecně nespatřuji žádný právní důvod, který by měl přístupu znalce obhajoby k nekroptickému materiálu bránit,“ uvedl ministr s tím, že v opačném případě by přicházelo v úvahu donucení ve formě pořádkové pokuty ve smyslu § 66 trestního řádu. Současně ale zdůraznil, že nesouhlasí se spekulací, že by postup přednosty Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice v Ostravě poukazoval na nesprávnost závěrů ostravských znalců.

Nový trumf – zadržování důkazů

Srdce Moniky a Klárky má podle požadavku obhajoby prohlédnout přední patolog, zaměřující se právě na tento orgán, a definitivně určit, jestli mohl Kramný opravdu vraždit elektrickým proudem. Pokud by se podařilo prokázat, že to není reálně možné, mohl by to být podnět k opětovnému otevření případu.Právě to si od posudku slibuje spolek Šalamoun, který se případem dlouhodobě zabývá a usiluje i o trest za zadržování důkazů. „Na základě těchto skutečností doporučí spolek Šalamoun obhájkyni Petra Kramné, JUDr. Janě Rejžkové, aby podala ve smyslu § 66 tr.ř návrh Krajskému soudu v Ostravě na uložení pořádkové pokuty ve výši 50. 000 korun MUDr. Igoru Dvořáčkovi, aby se podobnému a opakovanému jednání zamezilo,“ vzkázal prostřednictvím sociálních sítí místopředseda spolku Václav Peričevič.

Nejvyšší soud nepochyboval

Podle Nejvyššího soudu byla vina Petra Kramného bez jakýchkoli pochybností prokázána, přestože proti němu existují jen nepřímé důkazy. S vysokou mírou pravděpodobnosti lze vyloučit možnost, že by smrt Moniky a Klárky způsobil v létě 2013 během dovolené v Egyptě někdo jiný. Zemřely najednou na základě vnější příčiny, přičemž nikdo jiný než Kramný s nimi nebyl v kontaktu. Jeho tvrzení, že celá rodina trpěla intenzivní nevolností, označil Nejvyšší soud za nevěrohodné. „Je nepochybné, že situace, kterou vylíčil obviněný, by znamenala skutečně mimořádnou a vážnou situaci, v níž by žádný normálně uvažující člověk neváhal využít lékařské pomoci, dostupné navíc mimo jiné i přímo v hotelu, případně využít pomoci jiných osob,“ uvádí se v usnesení. Obsáhlou pasáž věnoval soud expertizám, zkoumajícím příčinu úmrtí, a dospěl k závěru, že usmrcení elektrickým proudem bylo spolehlivě prokázáno. Jiné příčiny včetně otravy jsou naopak vyloučené.

Stres a žal jenom předstíral

Mimo jiné Nejvyšší soud poukázal i na chování Petra Kramného, který bezprostředně po smrti svých blízkých rozhodně nebyl ve stavu akutní reakce na stres. Naopak se velmi brzy začal zajímat o možnosti, jak ze situace materiálně těžit, třeba prostřednictvím honorářů od médií. Navíc již v době, kdy byl zadržen v Egyptě, začal navazovat na dálku vztahy s jinými ženami. „V těchto vztazích pak naplno pokračoval hned po návratu do České republiky,“ stojí v usnesení, které Kramného obhájkyně odmítla komentovat s tím, že dovolání brala pouze jako formální krok, aby mohla následně podat ústavní stížnost. Její text už Jana Rejžková připravuje, na její podání má dva měsíce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace