Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Válka miliardářů. První zaplatí horníkům z Ostravska výlet do Švýcarska, aby zatopil tomu druhému. Prý, nandej to tomu praseti

22.04.2017
Válka miliardářů. První zaplatí horníkům z Ostravska výlet do Švýcarska, aby zatopil tomu druhému. Prý, nandej to tomu praseti

Foto: Arca Capital, repro

Popisek: Pavol Krúpa

Demonstraci těžkého kalibru se rozhodl zorganizovat slovenský miliardář Pavol Krúpa proti Zdeňku Bakalovi. Jeden z nejbohatších Čechů podle něj vytuneloval těžební společnost OKD a akcionářům a zaměstnancům této firmy prý způsobil škody v rozsahu desítek miliard korun. Krúpa se proto rozhodl, že před Bakalovo sídlo ve Švýcarsku přiveze na své náklady část postižených lidí, například bývalé horníky OKD nebo nájemníky bytů této společnosti. Do protestní akce, která by se měla uskutečnit koncem června, hodlá investovat stovky tisíc korun.

Pavol Krúpa bere celou záležitost velmi vážně a o souhlas uspořádat demonstraci ve Švýcarsku již požádal tamější úřady.  V záležitostech, týkajících se OKD, se angažuje delší dobu. Jeho investiční společnost  Arca Capital byla totiž menšinovým akcionářem firmy NWR, do jejíhož portfolia OKD patřila. Podle něj bývalí akcionáři tuto těžební  společnost nestandardním  řízením vytunelovali a způsobili její úpadek. Tvrdí, že šlo o záměr, který považuje za krádež století. Na rozdíl od jiných však pouze kauzu OKD nekritizuje, ale činí také konkrétní kroky k tomu, aby byli potrestáni případní viníci.

Přepálené dividendy

Obrátil se například na  zahraniční likvidátory společnosti NWR, aby v této věci podali žalobu. V žádosti  argumentuje tím, že Bakala a jeho společníci  vyvedli v letech 2006 - 2012  z OKD více než 65 miliard korun na dividendách, přestože zisk činil pouze  necelých 35 miliard. Navíc si majitelé OKD na tyto „přepálené“ dividendy museli vzít nevýhodné půjčky.  V Česku již Krúpa  podal trestní oznámení, mimo jiné kvůli tomu, že podle něj docházelo v OKD a NWR k porušování zákonů či daňovým únikům. Opakovaně také upozorňuje na kauzu privatizace tisíců  bytů OKD, které Bakala koupil pod cenou. S jejich nájemníky se proti Bakalovi spojil a očekává, že se v hojném počtu zúčastní švýcarské demonstrace.

Tak se to dělá

Nejde přitom o žádný altruismus, ale o jeho promyšlenou podnikatelskou taktiku. Pavol Krúpa chce totiž koupit mnohamiliardové pohledávky OKD, věnovat se jejich vymáhání a  pořádně na tom vydělat. U nás má pověst kontroverzního podnikatele. Jeho jméno bylo spojováno například se Stanislavem Grossem, od něhož koupil akcie firmy Moravia Energo,  bývalý premiér na tomto obchodě pohádkově zbohatnul, údajně vydělal až 80 milionů korun. Upozornil na sebe také tím, že chtěl odkoupit pohledávky právníka  Zdeňka  Altnera  vůči ČSSD ve výši 55 milionů korun.

Babišova loutka?

Má úzké vazby i na další české politiky a spekuluje se, že je pouhou loutkou ve vysoké  hře Andreje Babiše. Společně totiž přes kauzu OKD útočí na premiéra Sobotku, za jehož éry se OKD privatizovaly. V rozhovoru pro server Euro.cz to však popřel,  Babiše si  prý ale váží za to, co dokázal. Tvrdí, že ho kauza OKD štve již z principu: „Každý mi fandí a radí mi - nandej to tomu praseti,“ prozradil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová