Tato žena se stala papežovou vyvolenou. Proč si František vybral zrovna ji? A stal se opět zázrak? Diskutéři si to ´vychutnávají´
16.04.2017
Foto: Youtube, repro
Popisek: Papež František křtí paní Čempelovou
Církevní hodnostáři často hovoří o zázracích. Ten se nejspíše stal i tentokrát. Mezi jedenáct vyvolených smrtelníků z celého světa, které u příležitosti letošních Velikonoc pokřtil papež František, se totiž poprvé v historii dostala i žena z České republiky. To, že jde o úřednici Taťánu Čempelovou z Dětmarovic na Karvinsku, způsobilo velkou senzaci. Ale nejvíce překvapená byla nakonec ona sama.
Sama říká, že není vůbec ničím zajímavá, má tři děti a tři vnoučata. Způsob, jakým se na seznamu ocitla, zní téměř neuvěřitelně. Farář Marcel Puvák z Dětmarovic poslal údajně jen tak z legrace do Vatikánu e-mail s návrhem, aby pokřtěna byla jedna z oveček jeho malé farnosti a hned druhý den dostal odpověď, že jeho žádosti bude vyhověno. Podle jakého klíče, se nejspíše nikdo nedozví. Je možné, že ve Vatikánu z velkého množství žádostí vylosují jedenáctku šťastlivců, anebo vybírají sofistikovaněji. Je také zajímavé, že Taťána Čempelová, která příští rok oslaví padesátku, dosud pokřtěna nebyla, ač pochází z křesťanské rodiny a do kostela chodí od svých pěti let. Bezelstně se ale přiznává, že zároveň byla pionýrkou.
Propagace církve?
Volbu papeže si ona sama vysvětluje tak, že možná sehrála určitou roli skutečnost, že pochází z oblasti, kde není příliš mnoho věřících, a tak chtěl Vatikán tímto způsob zdejší ovečky podpořit. Tomu nasvědčuje i obsah žádosti. Jak médiím prozradil farář Puvák, využil svoji znalost italštiny a popsal situaci v jeho malé farnosti i osobnost Taťány Čempelové. Je také možné, že farářova žádost uspěla i kvůli němu samotnému. Pro televizi Noe totiž překládá texty z italštiny. Proč vybral ale právě paní Čempelovou, blíže nevysvětlil. Každopádně je však historickou událostí, že tato, veřejnosti zcela neznámá žena, byla pokřtěna hlavou církve na nejsledovanější křesťanské mši přímo v bazilice svatého Petra ve Vatikánu.
Český paradox
Zatímco věřící jsou z papežského křtu první Češky nadšeni, „bezbožný“ lid se aktu spíše vysmívá. Podle některých názorů je téměř padesátiletá úřednice na křest „trochu stará“ a jde o úchylnou záležitost, jako je úchylná celá církev. A jako vždy se v diskusích na sociálních sítích projevil typický český paradox, většina diskutujících si zajímavou zprávu přečte a pak se pohoršuje, proč o takové „blbosti“ média píší. Svoji roli hraje i závist, leckdo se zajímá i o to, zda si vyvolená úřednice cestu do Vatikánu zaplatila sama.
Navzdory tomu, že Češi patří k nejvíce ateistickým národům v Evropě (k víře se hlásí přibližně pětina obyvatelstva), narůstá v posledních letech zájem o církevní křty a sňatky. Určitou roli také hraje, že se křty dospělých konají tradičně na Bílou sobotu, což umocňuje jejich atmosféru. Mezi žadateli o křest je údajně nejvíce středoškoláků a vysokoškoláků.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová