Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tato žena se stala papežovou vyvolenou. Proč si František vybral zrovna ji? A stal se opět zázrak? Diskutéři si to ´vychutnávají´

16.04.2017
Tato žena se stala papežovou vyvolenou. Proč si František vybral zrovna ji? A stal se opět zázrak? Diskutéři si to ´vychutnávají´

Foto: Youtube, repro

Popisek: Papež František křtí paní Čempelovou

Církevní hodnostáři často hovoří o zázracích. Ten se nejspíše stal i tentokrát. Mezi jedenáct vyvolených smrtelníků z celého světa, které u příležitosti letošních Velikonoc pokřtil papež František, se totiž poprvé v historii dostala i žena z České republiky. To, že jde o úřednici Taťánu Čempelovou z Dětmarovic na Karvinsku, způsobilo velkou senzaci. Ale nejvíce překvapená byla nakonec ona sama.

Sama říká, že není vůbec ničím zajímavá,  má tři děti a tři vnoučata. Způsob, jakým se na seznamu ocitla, zní téměř neuvěřitelně. Farář Marcel  Puvák z Dětmarovic poslal údajně jen tak z legrace do Vatikánu e-mail s návrhem, aby pokřtěna byla jedna z oveček jeho malé farnosti a  hned druhý den  dostal odpověď, že jeho žádosti bude vyhověno. Podle jakého klíče, se nejspíše nikdo nedozví. Je možné, že ve Vatikánu  z velkého množství žádostí vylosují jedenáctku šťastlivců, anebo vybírají sofistikovaněji. Je také zajímavé, že Taťána Čempelová, která příští rok oslaví padesátku, dosud pokřtěna nebyla, ač pochází z křesťanské rodiny a do kostela chodí od svých pěti let. Bezelstně se ale přiznává, že zároveň byla pionýrkou.

 

Propagace církve?

Volbu papeže si ona sama vysvětluje tak, že možná sehrála určitou roli skutečnost, že pochází z oblasti, kde není příliš mnoho věřících, a tak chtěl Vatikán tímto způsob zdejší ovečky podpořit.  Tomu nasvědčuje i obsah žádosti. Jak médiím prozradil farář Puvák, využil svoji znalost italštiny a popsal situaci v jeho malé farnosti i osobnost Taťány Čempelové. Je také možné, že farářova žádost uspěla i kvůli němu samotnému. Pro televizi Noe totiž překládá texty z italštiny. Proč vybral ale právě paní Čempelovou, blíže nevysvětlil. Každopádně je však historickou událostí, že tato, veřejnosti zcela neznámá žena, byla pokřtěna hlavou církve na nejsledovanější křesťanské mši  přímo v bazilice svatého Petra ve Vatikánu.

 

Český paradox

Zatímco věřící jsou z papežského křtu první Češky nadšeni, „bezbožný“ lid se aktu spíše vysmívá. Podle některých názorů je téměř padesátiletá úřednice na křest „trochu stará“ a jde o  úchylnou záležitost, jako je úchylná celá církev. A jako vždy se v diskusích na sociálních sítích projevil typický český paradox, většina diskutujících si zajímavou zprávu přečte a pak se pohoršuje, proč o takové „blbosti“  média píší. Svoji roli hraje i závist, leckdo se zajímá i o to, zda si vyvolená úřednice cestu do Vatikánu zaplatila sama. 

 

Navzdory tomu, že  Češi  patří k nejvíce ateistickým národům v Evropě (k víře se hlásí přibližně pětina obyvatelstva),  narůstá  v posledních letech zájem o církevní křty a sňatky. Určitou roli také hraje, že se křty dospělých konají tradičně na Bílou sobotu, což umocňuje jejich atmosféru. Mezi žadateli o křest je údajně nejvíce středoškoláků a vysokoškoláků.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová